NOVÉ ZÁMKY. Zaberajú miesto na verejných parkoviskách, špatia okolie a ohrozujú životné prostredie. Napriek tomu sa ich mesto nevie zbaviť.
Vieme o nich
Nemajú evidenčné čísla, platnú emisnú a technickú kontrolu. Niektoré sú bez okenných skiel či dokonca kolies. Alebo majú značky, ale zjavne už dlho na cestu nevyšli a už sa ani nechystajú.
Mestskí policajti svoje rajóny poznajú. Vedia, koľko starých a nepoužiteľných áut zostáva na mieste viac ako 30 dní.
„Máme informácie o približne 28 – 30 takýchto starých autách. Vyzývame majiteľov, aby ich odstránili. Niektorí tak skutočne urobia. Ale väčšine treba poslať výzvu viackrát. Buď sa zatajujú, zásielky nepreberajú, alebo sa dokonca odsťahujú z mesta a nepoužiteľné auto tu nechajú,“ hovorí náčelník novozámockej mestskej polície Jozef Tököly.
Treba odťahovku aj parkovisko
Pred niekoľkými rokmi v meste fungovala odťahovacia služba. Autá, ktoré nesprávne parkovali v centrálnej mestskej zóne, odvážala na záchytné parkovisko na Kasárenskej ulici. Dnes mesto nemá ani službu, ani plochu, kde by sa staré vraky mohli dočasne skladovať.
„Ak chceme zriadiť parkovisko, musí vyhovovať podmienkam odboru životného prostredia okresného úradu. Miesto už máme vyhliadnuté, treba ho skontrolovať zamestnancami okresného úradu,“ pokračuje náčelník mestskej polície.
„Rovnako aj firma na odťahovanie vrakov musí mať certifikát na takúto činnosť. Zatiaľ vieme o troch, čo pripadajú do úvahy,“ dodáva.
Nové mestské nariadenia a zákon o odpadoch
Mestská polícia pri príprave opatrení spolupracuje s odbormi mestského úradu aj odborom životného prostredia okresného úradu.
Ak nepojazdné vozidlo zaberá verejné priestranstvo, možno od majiteľa žiadať poplatok (niečo podobné ako za vyhradené parkovisko). To si však bude vyžadovať upraviť alebo rovno prijať úplne nové všeobecne záväzné nariadenie mesta.
Prezident republiky nedávno podpísal nový zákon o odpadoch. Keď vstúpi do platnosti, mal by umožniť aj ďalšie riešenie: ak nepoužiteľné auto odtiahnu na odstavné parkovisko a do určitého času si ho nik nevyzdvihne, malo by potom prepadnúť štátu.
„Vybavovanie všetkých náležitostí potrvá dlhšie. Nakoniec možno odtiahneme niekoľko vrakov a majitelia áut zistia, že je pre nich výhodnejšie sa o likvidáciu svojho nepoužiteľného auta postarať včas a osobne. To by vlastne bol ideálny prípad,“ uzatvára náčelník mestskej polície Jozef Tököly. ⋌