KOMÁRNO. Lekárom Záchrannej zdravotnej služby ZaMED pri poskytovaní odbornej prvej pomoci a záchrane ľudských životov pomáha služba Bezpečné lieky 112. V online režime im poskytuje dôležité informácie o predošlej liečbe a liekoch pacientov volajúcich na tiesňovú linku 112, respektíve 155. Záchranári ZaMEDU u nás službu testovali ako prví.
Na ambulanciách mali prehľad skôr
„Lekári v ambulanciách môžu u pacientov Zdravotnej poisťovne Dôvera zistiť tieto informácie už nejaký čas. Navrhli sme poisťovni, aby podľa našich požiadaviek vyvinula aplikáciu, ktorý by bola reálne využiteľná priamo v teréne,“ hovorí riaditeľ Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED.
„Dôvera už niekoľko rokov zhromažďuje elektronické údaje o svojich pacientoch. My sme potrebovali prístup k tým najdôležitejším – ale zato rýchlo a na menšej obrazovke tabletu“ dodáva. Dôvera podľa jeho slov reagovala veľmi flexibilne. Za tri mesiace vyvinuli aplikáciu, ktorú osádky ZaMEDu testujú v praxi.
Tablet s informáciami, ktoré záchranári vidia priamo v teréne. Foto:(MA)
Bezpečné lieky
Služba Bezpečné lieky 112 umožní v tabletoch zistiť, aké lieky poistenec Dôvery užíva, na akú diagnózu mu ich lekár predpísal a kedy a či si ich pacient v lekárni naozaj vyzdvihol.
Vďaka údajom o dlhodobých ochoreniach pacientov môžu záchranári lepšie odhadnúť príčinu náhleho zhoršenia zdravotného stavu pacienta.
Vďaka telefonickému kontaktu na ošetrujúceho lekára pacienta môžu získať ďalšie kľúčové informácie potrebné na správnu liečbu, prípadne záchranu života pacienta,“ vysvetľuje M. Polák.
„Pre prístup k týmto údajom je potrebné zadať nielen rodné číslo pacienta, ale aj jeho identifikačné číslo poistenca – na základe písomného súhlasu pacienta, ku ktorému záchranárov vyslali.
Najprv vybavili lekárov
V Záchrannej zdravotnej službe ZaMED sú tabletami s novou službou vybavené všetky štyri lekárske posádky – jedna v okrese Komárno, jedna v Nových Zámkoch, ďalšia v Štúrove a Želiezovciach.
Sanitky s lekármi spravidla vysielajú k závažnejším diagnózam.
Ako povedal riaditeľ Polák, v dohľadnom čase chcú službu rozšíriť na všetky záchranárske posádky, ktoré by vedeli k týmto údajom pristupovať zo smartfónov.
Podľa skúseností z terénu pacienti na novú službu reagujú pozitívne.
Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED. Foto: (MA)
Pacient môže poskytnúť údaje sám
Svoj preventívny súhlas s prístupom k týmto údajom môžu poskytnúť vo svojej Elektronickej pobočke.
Záchranári sa k dôležitým údajom dostanú aj v prípadoch, že pacient bude v bezvedomí alebo v priamom ohrození života bez možnosti komunikovať so záchranármi.
„Služba nás môže upozorniť napríklad na riziko kontrandikácie liekov, ktoré chceme pacientovi predpísať, s liekmi, ktoré dlhodobo užíva,“ vysvetľuje hlavná lekárka záchrannej zdravotnej služby ZaMED Renata Kratochvilová.
SOS karta od pacienta
Poistenci môžu záchranárom pomôcť aj tým, že si v Elektronickej pobočke alebo v mobilnej aplikácii Dôvera pravdivo vyplnia SOS kartu.
Záchranári tak o nich budú mať ďalšie dôležité údaje napríklad o krvnej skupine, alergiách a podobne – podľa vlastnej voľby. Lekár na tablete zistí, že táto kategória informácií pochádza od pacienta. ⋌