BÁTOROVÉ KOSIHY. Nedávno v kultúrnom dome bola otvorená vystava Hračky dávnych čias pod názvom: „Kde bolo.tak bolo”.V Bátorových Kosihách začalo pracovať nové občianske združenie Pro futura willa kesow.
Najdôležitejším cieľom je odhaľovanie miestnej histórie, vytvorenie zbierky pamätných a historických predmetov a uchovávanie tradícií. Zvolený názov znie možno trocha cudzo, avšak zakladá sa na historických faktoch.
„Hra sprevádza človeku od počiatku. Je to proces, v ktorom sa človek učí poznávať svet a rozumieť mu” – povedala Gizella Zsoková, predsedníčka občianskeho združenia pri otvorenie výstavy.
Čo vieme o histórii detskej hračky?
Archeologické výskumy dokazujú, že prvé detské hračky z hliny sa vyrábali v mladšej dobe kamennej. Pre dievčatá to boli rôzne miniatúrne nádoby, pre chlapcov zas kamenné sekery, kliny a rôzne figúrky žien – Venuše alebo zvieratka. Hry s kockami poznali už Kelti, ale obľubovali ich aj Slovania.
V antickej kultúre bol známy hojdací kôň, dvojkolesový vozík s pohyblivými figúrami, stavebnice, hracie kocky, sklenené koraly a pod. Bábika bola obľúbená už v starom Grécku a Ríme kde ju vyrábali z dreva a neskôr postupne z vosku, či z porcelánu.
Zo stredoveku sa zachovali hračky z pálenej hliny – figúrky koníkov a jazdcov, zvierat. Najobľúbenejšou hračkou stredoveku bol turnajový koník a bábkové divadlo. Výroby drevených detských hračiek koncom 19. storočia.
Z handry a kovu
Sortiment výroby detských hračiek nebol rozsiahly. Z textilných materiálov sa v dedinskom prostredí, najmä pre dievčatá, vyrábali bábiky. Väčšie dievčatá si vedeli handrové bábiky vyrobiť aj samé. Pri výbere materiálu a farebnosti si cibrili vkus.
Z kovových hračiek si zasluhujú pozornosť drôtené alebo plechové hračky, ktoré vyrobili ruky drotárov.Vidiecke deti si zhotovovali hračky aj samy, napodobňovali činnosť dospelých v domácnosti, na dvore i na poli, s hračkami prežívali tradičné miestne zvyky, každodenné i sviatočné udalosti.
Hračky boli zaujímavejšie
„Pre každého je asi zlatý vek hračiek práve ten, v ktorom prežíval detstvo, pretože dieťa si vďaka svojej fantázii naozaj dokáže hračku „vyrobiť“ aj z palice či ohryzeného kukuričného šúľka.
Približne pred sto rokmi však vrcholila doba, v ktorej hračky predsa len boli trochu iné, zaujímavejšie ako predtým aj ako dnes.
Mechanické autíčka na kľúčik či neuveriteľne detailné bojisko vojakov z druhej svetovej vojny, modernejšie bábiky a dievčenské malé funkčné kuchynky, to všetko sú už predmety vyrobené v 30., 40., 50. rokoch minulého storočia, a predsa majú svoje čaro,” povedala ďalej Zsoková.
Začalo sa to celkom jednoducho. Keďže nie každý otec bol taký zručný, aby vedel deťom vystrúhať z dreva peknú hračku, začali si ich výrobou privyrábať miestni stolári, ktorí ich robili z nejakých odrezkov, materiálov, ktoré by inak nevyužili.
Výstava v dome kultúry
Dnes môžeme na výstave v jeho hračkárskom kráľovstve pozorovať desiatky drevených či porcelánových bábik, najrôznejšie kompletne zariadené miniatúrne izby, domčeky, predajne, bábky, kuchynky, plyšové hračky, autíčka, detské súprava na hranie, ktoré predstavujú svety dospelých.
Všetko väčšinou vyrobené z dreva alebo z plechu. Netreba ani opisovať prečo. Okrem zážitku z pekných farebných hračiek si budú môcť rodičia alebo staršie deti sadnúť za malé krosná a utkať kúsok koberčeka.
Šikovné dievčatká si vyrobia vlastný suvenír – malú jednoduchú bábiku z handričiek. Touto novou atrakciou sa snažia priblížiť kultúrny dom návštevníkovi a umožňujú všetkým aspoň na chvíľu stať sa dieťaťom!
Je to presne to miesto, kde sa mnoho ľudí zastaví s nadšením a výkrikmi: Aj to som mal, aj to som mal! Hračky dokážu vyčariť úsmev na každej tvári.
Vráti sa éra hračiek?
Vráti sa ešte niekedy zlatá éra hračiek? „Nie.“ Je jasné, že každé malé dieťa sa zahrá možno rovnako dobre so sériovo vyrábanou plastovou hračkou z Číny či s obyčajnou drevenou palicou, ktorú si s pomocou fantázie premení na čokoľvek.
Kúzlo detstva však nikdy nik nezachytil krajšie ako práve výrobcovia hračiek zlatej éry. „Hračky vždy zohrávali dôležitú rolu v živote detí. Často sa v nich odráža kultúra danej doby. Sú ukazovateľom historických zmien a trendov v spoločnosti, o čom svedčia aj expozície v hračkárskych múzeách a archívoch na celom svete.
Hoci sa zdá, že dnešné hračky sa oproti tým z dávnych čias veľmi líšia, účel hračiek bol vždy ten istý: prinášať smiech a radosť a vytvárať príležitosti na učenie a vývoj. Hračky dodávajú učeniu – o živote, o tom, ako veci fungujú a ako vychádzať s ostatnými – čaro. Výberom hračiek, ktoré umožňujú prospešnú hru, posilníte kognitívny, telesný a sociálny vývoj dieťaťa. Hračky s otvorenými možnosťami motivujú k tvorivosti a predstavivosti. Deti sa k nim zvyčajne najčastejšie vracajú.
Správna hračka v pravý čas obohatí zážitky z hry a dieťaťu dodá základy na ďalšie učenie.