KOMÁRNO. Nové vedenie mesta chce dať mestu nový elán pri rozvoji infraštruktúry, turizmu, priemyslu, kultúry, výchovy, sociálnej sféry, ktoré budú vychádzať z danosti mesta pri Dunaji a Váhu.
Zapojiť občiansku verejnosť
Do príprav vízie rozvoja mesta chcú zapojiť občianske hnutia i samotných občanov. Pre nich budú organizovať odborné občianske fóra. Prvé takéto odborno-občianske fórum sa uskutočnilo 10. marca 2015 v klubovni Dôstojníckeho pavilónu pod záštitou primátora Komárna László Stubendeka.
Že o takéto fóra je záujem, boli vidieť z návštevnosti. Po úvodných slovách moderátora Kristiána Csémyho účastníkov pozdravil primátor László Stubendek. Vyjadril presvedčenie, že nová forma kontaktu s občianskou verejnosťou a nového vedenia mesta bude úspešná a že získané podnety od verejnosti budú osožné pre ďalší rozvoj mesta.
Zamestnať architekta aj záhradníka
Mesto doteraz nemalo hlavného architekta, čo sa prejavuje niekedy v chaotickom rozvoji. Chceme to napraviť, preto čoskoro uvažujeme vymenovať nového hlavného architekta a mestského hlavného záhradníka zodpovedajúceho za rozvoja mestskej zelene.
Potom už za pomoci videoprojekcie odzneli postupne prednášky Olivéra Csémyho, projektanta a architekta z Komárna, Imricha Tótha, vedúceho kancelárie Nitrianskeho pamiatkového úradu v Komárne a Józsefa Siklósa, hlavného architekta mesta Komárom v Maďarsku.
Treba poznať históriu
Najväčšia pozornosť účastníkov bola zameraná na prednášku uznávaného odborníka z Komárna Olivéra Csémyho. Povedal, že bez poznania histórie Komárna sa nedá rozvíjať mesto v súčasnosti. Komárno za doby Rakúsko-Uhorska bolo jeho piate najväčšie mesto. Pre terajší rozvoj potrebuje jasnú novú stratégiu.
Obecenstvo na prednáške. Foto: ŠB
Upriamil pozornosť na témy ako výstavba nového cestného mostu na Dunaji, rozvoj prístavu, revitalizácie centra mesta. Na jednotlivých sídliskách je nutné rozšíriť zeleň. Treba dať nový impulz pri rozvoji turizmu, využiť ešte viac Alžbetin ostrov i jej osobný prístav turistických lodí v meste. Ukázal víziu rozvoja starého prístavu, ktorý by bol prístavom jácht a nového kultúrneho centra pod názvom Lehárova filharmónia.
Mestá z dvoch štátov
Mestá Komárno a Komárom sú na území dvoch štátov, čím impulzy jeho rozvoja sú priam vynikajúce. Mestu i Alžbetinho mostu chýba kvalitné a atraktívne osvetlenie. Prednáška sa stretla s nevšedným záujmom, čo sa odzrkadlilo aj v diskusii
Imrich Tóth, vedúci kancelárie Nitrianskeho pamiatkového úradu v Komárne, hovoril o ochrane pamiatok, zaradení nových budov do chránených pamiatok (napríklad vyše 150-ročná bývalá poliklinika na Klapkovom námestí).
József Siklósi, hlavný architekt mesta Komárom v Maďarsku hovoril o tom, ako k prispievajú k rozvoji Komáromu zo strany jednotného urbanizmu a architektúry a načrtol mnohé vízie kde sa môžu rozvíjať obe mestá pod názvom 2 mestá 2 štáty spoločne v Európe, aj s využitím Európskych fondov.
Osvetlili historickú vežu
Po takmer trojhodinovom stretnutí sa účastníci pod vedením viceprimátora Imrich Knirsa usporiadateľa odborného fóra presunuli k historickej vodárenskej veži a ku kostolu svätého Ondreja.
Pod vedením Lajosa Sólyu, predstaviteľa uznávanej medzinárodnej firmy zaoberajúcej sa osvetlením verejných priestorov, predviedli možnosti ich osvetlenia. Takého fóra budú pravidelné.