NOVÉ ZÁMKY. Pätnásť dní pred skončením bojov v meste prišlo v poradí tretie a najtragickejšie bombardovanie mesta.
Obete na životoch aj pamiatkach
Hlásenia podávané orgánom protileteckej obrany hovoria o 712 obetiach. Z radov Novozámčanov sa vtedy podarilo identifikovať 372 ľudí.
Skutočný počet mŕtvych bol podstatne vyšší. Na železničnej stanici boli vojenské transporty na front, vlak s Ukrajinkami smerujúcimi na nútené práce do Nemecka, Celkový počet obetí všetkých troch bombardovaní Nových Zámkov bol približne dvetisíc. Z celkového počtu 3 394 obytných domov utrpelo zásahy celkom 2 023, v dôsledku čoho takmer šesťtisíc obyvateľov mesta zostalo bez prístrešia.
Zničená bola väčšina historických stavieb: radnica, hotel Zlatý lev – bývalé sídlo hradného kapitána, arcibiskupský palác – bývalé sídlo tureckých pašov, synagóga z roku 1858 a majestátna budova židovskej meštianskej školy na Žerotínovej bašte. Na zničenom námestí zostali stáť iba dva kostoly.
Týmito slovami sa prihovoril primátor mesta Otokar Klein účastníkom spomienkového zhromaždenia. V piatok ho v kine Mier zorganizovalo občianske združenie Za troma mostami v spolupráci s mestom a miestnym Rotary klubom a odborom Matice slovenskej.
Spomienky pamätníkov
Občianske združenie (OZ) Za troma mostami inštalovalo vo vestibule kina výstavu fotografií a dokumentov o troch bombardovaniach mesta. V októbri 1944 a marci 1945 ich realizovali lietadlá 15. americkej leteckej armády.
„Neďaleko nášho bunkra padla bomba. Vyhodená zemina nás prikryla a tak zmenila terén, že nás nevedeli nájsť. Po štyroch hodinách nás polomŕtvych z bunkra vykopali. Mal som vedy štyri roky, ale pamätám si to dodnes,“ povedal pre MY František Daniel predseda OZ Za troma mostami.
„Vieme o pamätníkoch týchto udalostí, máme zaznamenané ich výpovede. Niektorí ich autori už dokonca nie sú medzi nami. O dva týždne organizujeme spomienku na oslobodenie Nových Zámkov, kde budú hovoriť aj živí svedkovia tých udalostí,“ dodal.
Fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť na
„Nové Zámky boli počas vojny trikrát bombardované lietadlami 15. americkej leteckej armády – dvakrát v októbri 1944 a 14. marca 1945. Dňa 6. marca 1945 lietadlá nad mestom boli, ale bombardovanie sa neuskutočnilo,“ povedal podpredseda OZ Koloman Forró.
„Dňa 14. marca 1945 medzi 13,08 a 14,13 zhodilo 113 lietadiel celkom 252 ton bômb – z toho na železničný uzol zhodilo 93 lietadiel 208 ton bômb. Sprievodom bolo 50 stíhačiek Mustang. Tragický nálet len 15 dní pred skončením vojny v meste je podľa mnohých historikov nepochopiteľný.
Vlastníme výpovede viacerých pamätníkov, podľa ktorých 13. marca došli na stanicu tri transporty s nemeckými tankmi King Tiger. Niektoré tanky rovno z plošinových vagónov zoskakovali na zem a sústredili sa na dnešnej Masarykovej ulici – od stanice až po plynáreň. V ten deň zaznamenali ruský letecký prieskum, ktorý mohol súvisieť s neskorším náletom bombardérov,“ dodal K. Forró.
Osemsto ton bômb
Na mesto nalietavali bombardéry v šiestich vlnách. Na centrum mesta dopadlo asi 700 bômb, ktoré zničili najkrajšie historické stavby z obdobia hradu. „Na celé územie vtedajšieho slovenského štátu dopadlo 1 371 ton bômb. Len na samotné Nové Zámky zhodili 817 ton bômb. Spolu sa na náletoch podieľalo 328 lietadiel. Celkom pri bombardovaní zahynulo viac ako 4 000 osôb – nielen Novozámčanov, ale aj nemeckých , maďarských vojakov, ruských zajatcov a Ukrajiniek,“ povedal K. Forró.
V kine Mier inštalovali výstavu fotografií a dokumentov. Foto: (MA)
„Osudy a pamiatka obyvateľov nášho mesta, ktorí umierali počas vojny, žijú stále v srdciach ďalších generácií Novozámčanov. Je na nás a ďalších generáciách túto pamiatku uchovávať a prinášať posolstvo, aby sa podobné udalosti už neopakovali,“ zdôraznil primátor Otokar Klein.
V programe vystúpil Novozámocký kvintet Amabile, prítomným sa prihovoril aj predseda Rotary klubu Nové Zámky a nový riaditeľ mestskej organizácie Novovital Ľudovít Lebo.
Unikátne historické zábery
Predseda OZ Za troma mostami František Daniel premietol stovky fotografií z bombardovania aj súčasného výzoru vtedy zničených miest. Ukázal aj absolútne prvú farebnú fotografiu po bombardovaní mesta. Zhotovil ju známy novozámocký fotograf Šupala a zachytáva trosky hotela Zlatý lev v pozadí s dnešnou budovou VÚB. Prítomní videli dobové zábery letcov bombardovacích osádok. Niektoré z nich sa dokonca štartovali z Talianska na dva nálety nad Nové Zámky.
Protilietadlový kanón z oblasti dnešného Kauflandu zostrelil jeden z nalietavajúcich bombardérov. Jediný člen osádky sa zachránil na padáku po dopade ho lynčovania davom zachránil nemecký vojak. Mechanik amerického lietadla Beeson sa dočkal oslobodenia v nemeckom zajateckom tábore.
„Jedna zo stíhačiek Mustang sprevádzala bombardéry nad Nové Zámky, tu zostrelila päť nemeckých lietadiel a ešte sa vrátila na základňu do Talianska, čo bol asi rekordný výkon,“ skonštatoval F. Daniel.
V piatok 27. marca sa v dome kultúry pripravuje podujatie k 70. výročiu ukončenia II. svetovej vojny v meste Nové Zámky. ⋌