DUBNÍK. Je zameraný na podporu vzdelávania osôb zo sociálne znevýhodneného prostredia. Od septembra 2014 škola získala sadu didaktického balíčka, dvoch asistentov učiteľa, špeciálneho pedagóga, sociálneho pedagóga a školského psychológa. Platí ich Národný projekt počas jedného školského roka.
Špecializovaní pedagógovia
Úlohou sociálneho pedagóga je dosiahnuť zníženie alebo úplnú elimináciu negatívnych prejavov v správaní žiakov v základnej škole. Pomáha pri začleňovaní žiakov s poruchami správania do bežných tried a podporuje vytváranie pozitívnej sociálno-emocionálnej klímy medzi žiakmi, učiteľmi a rodičmi.
Školský špeciálny pedagóg v základnej škole je samostatný odborný zamestnanec so zameraním na špeciálno-pedagogickú starostlivosť (diagnostika, prognostika, intervencia), poradenstvo, pomoc i vzdelávanie pre žiakov ZŠ so zdravotným znevýhodnením.
Poskytuje špeciálnopedagogické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom detí alebo žiakov a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.
Hlavne prevencia
Úlohou školského psychológa je poskytovať psychologické, pedagogické poradenské služby a preventívnu starostlivosť žiakom základných škôl, sledovať úroveň školskej spôsobilosti detí vstupujúcich do školy, navrhovať efektívne intervencie na rozvíjanie schopností detí, realizovať depistážne vyšetrenia detí v MŠ a pozornosť venovať žiakom s problémami v učení. V kooperácii s triednymi učiteľmi zabezpečuje priebežné sledovanie a aktívnu ochranu pred nežiaducimi javmi ako sú záškoláctvo, agresívne prejavy, násilie, šikanovania, týranie, zneužívanie návykových látok a pod.
Úlohou asistenta učiteľa je pracovať so žiakmi individuálnou formou alebo priamo na hodinách v spolupráci s triednym učiteľom. Uľahčuje adaptáciu detí na nové učebné prostredie a pomáha prekonávať počiatočné kultúrne a sociálne bariéry.
Pomáha žiakom pri pochopení zadaných úloh a zároveň pôsobí na rozvíjanie sústredenosti žiakov. Asistent učiteľa má tiež za úlohu upevňovanie disciplíny na hodinách a sleduje prípravu žiakov na vyučovanie.
Žiakom sa venujú aj popoludní
Projekt pokračuje aj popoludní. Učitelia pripravujú žiakov na ďalší deň, píšu si s nimi domáce úlohy. Po príprave na vyučovanie pracujú žiaci v záujmových útvaroch.
U žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia i žiakov s poruchami učenia a správania badať veľké pokroky vo výchovno-vzdelávacom procese i v správaní. Ak chceme takýchto žiakov integrovať na základné školy, jednoznačne je nutné, aby sa im títo pracovníci venovali. Bez ich pomoci nie je možné, aby bežné základné školy fungovali ako špeciálne školy a poskytovali týmto žiakom adekvátne vzdelanie.
Autor: ANDREA TÓTHOVÁ