KOMÁRNO. Jej pozornosti nemohlo ujsť, že tohto roku bude 750. výročie odo dňa, keď Komárno dostalo od panovníka mestské výsady a 270. výročie od získania privilégií slobodného kráľovského mesta. Okrúhlych jubileí bude však tohto roku oveľa viac.
Dvakrát zrodené
Komárňanské gymnázium malo pohnutý osud. Prvý raz vzniklo roku 1936, no pôsobilo len do novembra 1938, keď po obsadení Komárna horthyovskými vojskami muselo zaniknúť – podobne, ako všetky slovenské školy na zabranom území.
Ozajstný zrod zaznamenalo okrúhle pred sedemdesiatimi rokmi, presne 1. septembra 1945. Od toho času jestvuje nepretržite, aj keď pod viacerými názvami. Od roku 1995 nesie meno Ľudovíta Jaroslava Šuleka, väzneného národného buditeľa, ktorý je pochovaný v Komárne.
Oslobodenie a skaza
Obyvatelia nášho najjužnejšieho okresu si na jar spomenú na 70. výročie oslobodenia tohto územia od fašistickej poroby. Sovietska armáda po ťažkých bojoch pri Hrone dediny a mestá okresu očistila od okupantov v čase od 28. marca do 4. apríla 1945.
Na tento rok pripadá ešte ďalšie jubileum, no to už má nádych skazy. Je to 50. výročie najväčšej dunajskej povodne v novodobej histórii nášho regiónu.
Dňa 14. júna 1965 Dunaj pretrhol hrádzu pri obci Moča, no to nebolo nič oproti škodám, ktoré napáchal v ďalších dňoch. Pätnásteho júna, teda o deň neskoršie, sa prevalil cez zničenú hrádzu pri Patinciach a kalný prúd zakrátko dorazil až k Hurbanovu. Sedemnásteho júna vznikla prietrž medzi obcami Číčov a Kľúčovec a pod vodou sa ocitol celý dolný Žitný ostrov.
Škody boli obrovské, veď zátopa postihla tri štvrtiny plochy Komárňanského okresu a veľké škody boli zaznamenané aj v južnej časti Novozámockého okresu. Vďaka nezištnej pomoci ľudí z celého Československa sa škody podarilo odstrániť v rekordne krátkom čase. Pri povodni nevídaného rozsahu nik neprišiel o život, zomreli len štyria ľudia, no ich smrť nastala pri dopravných nehodách.
Svetlý moment lodiarskej histórie
Hoci komárňanské lodenice v časoch prvej Československej republiky nepatrili medzi mamutie fabriky, postavili v nich nejednu loď pozoruhodných parametrov.
Jednou z takýchto bola naša prvá a nateraz jediná vojnová loď Prezident Masaryk, ktorú spustili na vodu 19. októbra 1930, čiže okrúhle pred 85 rokmi. Plavidlo dlhé 47,5 metra a široké šesť metrov nieslo meno prvého československého prezidenta, ktorý bol práve v tom čase na návšteve Slovenska.
Milovníci lodiarskej histórie by si tento svetlý moment mali sebe aj verejnosti priblížiť napriek tomu, že posledné zvyšky tejto lode boli zošrotované pred viac ako troma desaťročiami.
Jubilujúce obce
Z databázy Evy Ďurčovej vyberáme ešte údaje o prvých písomných zmienkach našich usadlostí. Názov Modrany sa v písomnej forme prvý raz objavil pred 810 rokmi. Ďalšie výročia sú v takomto slede: Okoličná na Ostrove (795), Kravany nad Dunajom (770), Patince (755) a Radvaň nad Dunajom taktiež pred 755 rokmi.
Jazero Zsemlékes (Žemľovo) pri obci Lipové, blízko Zemianskej Olče, sa prvý raz v písomnej podobe spomína pred 750 rokmi. A napokon údaj z novodobej histórie: Obce Bodzianske Lúky a Virt svoju samostatnosť získali zhodne pred 25 rokmi.