NOVÉ ZÁMKY. V decembri sme sa zúčastnili Dňa otvorených dverí v odborných učebniach bio-chémie, fyziky a techniky v Základnej škole na Ulici G. Bethlena. Je jednou zo siedmich základných škôl Nitrianskeho kraja zapojená v Národnom projekte Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami ako pilotná škola. Projekt je okrem iného zameraný na moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť a je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.
Odborníci z oblasti školstva
Pri vstupe do školského areálu je zrejmé, že manažment školy i všetci zamestnanci sú s ním bytostne spätí. Vstupné priestory školskej budovy predstavujú návštevníkom nielen zapojenie do rôznych projektov, ale aj úspechy žiakov v predmetových, vedomostných i praktických súťažiach, na ktoré sú všetci pracovníci školy právom hrdí. Školské priestory dýchajú sviežosťou, pozitívnou energiou, farebnosťou i nápaditosťou pri výzdobe. Aktuálna výzdoba pozornosť prítomných upriamovala na blížiace sa koncoročné sviatky.
Slávnostná časť Dňa otvorených dverí začínala príhovorom p. riaditeľky školy Heleny Lelovskej, ktorá privítala prítomných hostí: za Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Magdalénu Bugáňovú, zo sekcie regionálneho školstva odboru základných škôl, za Štátny inštitút odborného vzdelávania Lenku Horákovú, manažérku publicity, Helenu Bujnovú, vedúcu odbornú zamestnankyňu, Tatianu Priesolovú, vedúcu odborných zamestnancov regionálnych kancelárií. Za regionálnu kanceláriu Nitrianskeho kraja Milana Jozeka, a Norberta Čeriho. Za školský úrad mesta Nové Zámky privítala Máriu Bogárovú, predstaviteľov Rady školy pri ZŠ G. Bethlena. Zároveň privítala všetkých pedagogických a správnych zamestnancov školy, žiakov školy ako aj rodičov a ostatných prítomných.
Predstavili sa úspešní žiaci
Po príhovore pani riaditeľky sa predstavili žiaci, ktorí vynikajúco uspeli v súťaži Stavebníctvo rukami našich žiakov. V predmetových súťažiach zručnosti zameraných na prácu s drevom a plechom reprezentovali školu žiaci terajšieho deviateho ročníka. Žiak Richard Kováč spracoval s malou nepresnosťou nízky stolček, teda podnožku hovorovo nazývanú šamel. S výrobkom sa umiestnil na krásnom druhom mieste a verejne ho prezentoval všetkým prítomným. Žiak Marco Pintér predstavil svoj víťazný výrobok zameraný na prácu s plechom. Vyrobil kvet, ktorý svojim dokonalým zhotovením porota ocenila prvým miestom.
Fotogalériu si pozrite v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7565109/otvorili-ucebne.html >>
Následne v oficiálnej časti programu vystúpil s powerpointovou prezentáciou z exkurzie v CERNe žiak 7. ročníka Adrián Komanek. Exkurzie, ktorá sa konala v dňoch 14. – 16. septembra 2014, sa zúčastnil na základe ocenenia svojej práce v odbornej súťažnej disciplíne Základoškolská odborná činnosť. Celkovo sa exkurzie v svetoznámych laboratóriách Európskej organizácie pre jadrový výskum zúčastnilo 17 žiakov základných škôl zo Slovenska. Boli to víťazi odborných súťaží Stavebníctvo, Mladý ekofarmár, Mladý mechatronik a Základoškolská odborná činnosť, ktoré boli realizované v školskom roku 2013/2014.
Zvýšil sa záujem o technické smery
Ide o odborné súťaže z oblasti techniky, fyziky, chémie a biológie, do ktorých boli v 2013/2014 po prvý krát zapojení aj žiaci základných škôl. V súťažných pracovných tímoch spolupracujú žiaci základných škôl so žiakmi stredných odborných škôl. Hlavným cieľom takto vytvorených pracovných tímov je podporovať talent žiakov základných škôl v danom odbore a zvýšiť ich záujem i motiváciu o štúdium stredných odborných škôl.
Pozitívne výsledky sa dostavili už v prvom ročníku tejto súťaže, čoho svedkami sme boli aj v ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch. Úspechy žiakov poukazujú na správne nastavenie súťaží, v centre pozornosti ktorých je predovšetkým samotný žiak a jeho uplatnenie v praxi. Potešujúca je najmä skutočnosť, že u mladých ľudí sa pozitívne zvýšil záujem o technické smery.
Projekt zaujal ďalších riaditeľov
Po oficiálnom programe v jedálni sme si spoločne prezreli odborné učebne, v ktorých žiaci spolu s vyučujúcimi predstavovali variabilitu dodaného materiálno-technického zabezpečenia a dodaných učebných pomôcok a predviedli aj viaceré svoje doteraz vytvorené práce v učebniach. Jednotlivé odborné učebne sú zariadené funkčne a podľa vyjadrenia žiakov i prítomných naplnili ich očakávanie. Už od prvých dní vyučovací proces v odborných učebniach zvýšil záujem žiakov o tvorivosť, podporil manuálne zručnosti, bádateľské schopnosti ako aj experimentálnu činnosť.
Pozvaných hostí i všetkých prítomných tieto aktivity veľmi zaujali. Medzi prítomnými boli aj viacerí riaditelia základných škôl z blízkeho okolia. Prejavili záujem o bližšie informácie o národnom projekte.