KMEŤOVO. V stredu a štvrtok 17. – 18. decembra sa tu konal už 19. ročník tradičného predvianočného podujatia. Miestni majstri piekli neobyčajne chutné medovníky, vianočné pečivo a cukrovinky. Nebolo to len také obyčajné „kucharsko-zábavné“ podujatie. Kmeťovčania tieto fantastické pochúťky pripravili pre detí z viacerých detských domovov Nitrianskeho kraja. Chceli im čo najviac spríjemniť tieto tradične rodinné sviatky a darovať im teplo domova, dobrého priateľstva a vyčarovať pre nich nádhernú vianočnú atmosféru.
Prispeli viacerí občania
Na pečení medovníkov, vianočného pečiva a cukroviniek sa zúčastnilo vyše 30 žien a dokonca jeden muž, ktorý spolu s nimi miesil, vaľkal a vykrajoval cesto, piekol a zdobil medovníky a cukrovinky. Viacerí obyvatelia obce prispeli potrebnými ingredienciami, priniesli med, orechy, lekvár, cukor a pod. Chceli tiež urobiť niečo pre detí z detských domovov. Niektorí sa zúčastnili aj na finančnej zbierke pre týchto detí. Keďže túto krásnu akciu zorganizovali pre detí z detských domovov Nitrianskeho kraja, podporila ju aj nitrianska VÚC-ka.
Aj keď pečenie medovníkov má u nás dlhoročnú tradíciu a patrí k neodmysliteľným rituálom Vianoc, nevzniklo na Slovensku. História medovnikárstva siaha do čias starého Ríma. Z Talianska postupovalo cez Nemecko do severnej Európy. Na Slovensku sa ako remeslo objavilo už v XIV. storočí. Medovnikára nazývali „dulciárus“. Neskôr sa medové cesto skvalitňovalo, pridávali sa doň rôzne chuťové a aromatické koreniny. Miesilo sa z ražnej múky a vareného medu – tieto pomenúvali „perníky“. Pri použití surového medu mali názov „medovníky“. Ich pomenovanie sa navzájom prelínalo cez stáročia.
Medovníky mávajú rozličné tvary (bábiky, zvieratá, vojaci, koníky atď.) a zdobia sa prevažne tradičnými motívmi daného kraja. Základ všetkých medovníkov tvoria po stáročia pšeničná alebo miešaná ražná múka, kypridlá, vajcia, med a koreniny. Zdobia sa cukrovou polevou, hrozienkami, orechmi či cukrovými perličkami.
Čarovanie nad medovníkmi
Kmeťovské „medovnikárky“ začali svoju prácu už ráno. Postupovali podľa najlepších tradičných receptov. Na malom plameni zmiešali med s maslom a cukrom. Potom zmiešali vo veľkej mise sypké suroviny: múku, medovníkové korenie a sódu bikarbónu. Keď bola medová zmes vlažná, naliali ju do sypkých surovín a pridali jedno vajce. Dôkladne spracované cesto nechali prikryté vyše hodiny odležať na chladnom mieste. Cesto vyvaľkali valčekom, potom vykrájali rôzne tváre.
Vykrojené figúrky preniesli opatrne na plech nožom so širokou čepeľou, aby nestratili tvar. Pekne ich poukladali a piekli v rúre asi 10 – 15 minút. Vždy ich skontrolovali: medovníky sú upečené vtedy, keď ich kraje začínajú nepatrne hnednúť. Potom začali pripravovať ozdoby. Zomleli práškový cukor. Z bielka vyšľahali tuhý sneh. Urobili polevu, naliali ju do hrubého mikroténového vrecka. Na rohu vrecka urobili nožnicami malý otvor. Začali zdobiť medovníky.
Prepisovali históriu
Starosta Pavol Toman nám porozprával, že s myšlienkou napiecť sladkosti pre detské domovy a ústavy sociálnej starostlivosti prišla ešte v roku 1996 Margita Švecová a spolu s príbuznými a priateľmi svoj nápad vtedy aj zrealizovala. Postupne sa do projektu zapájalo stále viac obyvateľov Kmeťova, ktorí vlastnou účasťou na pečení alebo príspevkami, rozšírili projekt až do dnešnej podoby. Z pôvodných dvoch obdarovaných inštitúcií je dnes už deväť sociálnych zariadení, do ktorých sa vianočné pečivo roznáša.
„Dnes je to už nádherne organizovaná akcia, kde má každý účastník presne definovanú svoju činnosť. Úlohu hlavného „manažéra“ prevzala Agáta Jurkáčková, Recepty, prípravu surovín a pod. mala pod palcom Alžbeta Vašeková. Pečením „dirigovala“ Mária Hoppanová. Už týždeň vopred Emília Sádovská napiekla medovníčky, aby ich v týchto dňoch spolu s ostatnými ženičkami nádherne vyzdobili,“ povedal Pavol Toman.
Fotogalériu si pozrite v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7564072/vianocne-medovniky.html >>
Prezradil, že sa v tomto roku „menila história podujatia“. Už nie je čisto ženskou záležitosťou. „Pán Oto Jausch sa stal prvým mužom, ktorý sa aktívne zapojil do projektu a stal sa ozajstným spestrením doteraz výlučne ženského podujatia. Vynikajúcim spoločným posedením bol aj obed. Svojim výnimočným kuchárskym umením všetkých potešila Emília Dobrotinová,“ prízvukoval starosta.
Chutné Vianoce pre deti
Kmeťovskí „medovnikári“ napiekli vyše 8 tisíc kusov pečiva. Počas pečenia nechýbala dobrá nálada, spevy a žarty. Počas prestávky sa majsterky – cukrárky zúčastnili na spoločnom obede. Potom zasa piekli medovníky. „Bolo to fantastické. Srdečná vďaka všetkým, ktorí akokoľvek prispeli. Naše medovníky určite budú chutiť deťom z detských domovov,“ povedal starosta obce Pavol Toman, ktorý sa taktiež zapojil do tejto akcie.
Chutné medovníky a cukrovinky vo štvrtok, 18. decembra, rozvážali do detských domovov a detských zariadení v Nových Zámkoch, Šuranoch, Lipovej, Mani, Žitavciach, Klasove, Nitre.