KOMÁRNO. Zástupkyni riaditeľky komárňanskej knižnice Eve Ďurčovej sa podaril husársky kúsok: Vyhľadala a zhromaždila údaje o ľuďoch a udalostiach, ku ktorým sa roku 2015 priraďuje okrúhle jubileum. Ide najmä o osobnosti, ktoré sa v komárňanskom regióne narodili, tu zomreli, alebo počas svojho života pozitívnym činom prispeli k rozvoju územia pri sútoku Váhu a Dunaja.
Ťažký výber
V bibliografickom slovníku je sústredených takmer poltisícky faktov o jubilujúcich vedcoch, umelcoch, lekároch, pedagógoch, kultúrnych pracovníkoch, národných dejateľoch, športovcoch i cirkevných hodnostároch, ktorí nejakým spôsobom vynikli nad bežný priemer ľudskej činnosti.
Náhodne sme sa zastavili pri mene Jána Šipoša, popredného slovenského šľachtiteľa a pestovateľa papriky, ktorý si pripomenie 75. výročie narodenia. Vyšľachtil viaceré odrody tejto zeleniny a s predčasne zosnulým synom napísal o nej dve knihy.
Aj život a dielo druhej osobnosti sa viaže k Pribete. Okrúhle pred štyridsiatimi rokmi zomrel v Kľačne slovenský šľachtiteľ hustosiatych obilnín Ľudovít Veneny. V rokoch 1933 až 1936 vyšľachtil päť odrôd ozimnej pšenice a jednu odrodu jarného jačmeňa a všetkým dal názov „perbetský“ (v tom čase sa táto obec volala Perbete).
Literáti z južného kraja
V kalendári sme naďabili na siedmich knižných autorov spätých s komárňanským regiónom. Napríklad pred 85 rokmi sa v Komárne narodil český spisovateľ a publicista Milan Navrátil –prekladal z ruského a neskôr z maďarského jazyka.
O desať rokov menej bude mať Mária Števková, ktorá mladosť prežila v Kolárove. Vytvorila niekoľko kníh pre najmenšie deti, prekladá z češtiny a maďarčiny. Anika Pastoreková z Imeľa bude mať síce len dvadsaťpäť rokov, no už má za sebou dve vydané knihy.
Literárne plodná je aj Drahomíra Pechočiaková z Nitry, ktorá sa prezentovala desiatimi zbierkami básní. V niektorých ospevuje svoju mladosť prežitú v Šrobárovej, v iných si spomína na gymnaziálne štúdiá v Komárne.
Z maďarčiny prekladá aj Eva Andrejčáková z Kolárova, ktorá si pripomenie svoje 45. narodeniny. O päť rokov menej bude mať komárňanská rodáčka Ervína Balašková. Vo svojich literárnych prácach približuje najmä údel slabozrakých ľudí, ku ktorým sama patrí. Rovnaký vek si pripomenie aj komárňanská rodáčka Tímea Keresztényiová. Napriek svojmu nevydarenému vzťahu s diplomatom v Keni našla v sebe dosť síl na napísanie a vydanie štyroch kníh.
O dropoch písal Talian. Foto: FB
Talian na Žitnom ostrove
Osobitným zjavom a zaujímavým človekom bol Talian Luigi Ferdinando Marsigli, ktorého 285. výročie smrti pripadne na 1. novembra 2015. Narodil sa v Bologni, kde po 72 rokoch aj skonal.
Prírodovedec a polyhistor však neobvykle veľa času prežil v našich končinách. Opravil dovtedy vydané mapy podunajskej oblasti Komárňanskej župy. Napísal šesťzväzkové dielo o prírodných pomeroch Podunajska, podal podrobný popis rýb žijúcich v Dunaji a vodného vtáctva v jeho okolí. Okrem iného zachytil hniezdiská dropa veľkého.
Oslobodenie a povodeň
Roku 2015 by si Komárňania mali pripomenúť dve jubilejné udalosti, ktoré zásadným spôsobom zmenili život ľudí v tomto regióne.
Prvou je oslobodenie územia spod fašistickej poroby a jeho návrat do Československa. Červená armáda oslobodila obce okresu v čase od 28. marca do 4. apríla 1945, Komárno 30. marca. V polovici júna si najmä starší obyvatelia zrejme spomenú na polstoročie dunajskej povodne, najväčšej živelnej pohromy 20. storočia.
Povodne sužujú Komárno dodnes. Foto: VD
Komárňanská radnica bola postavená okrúhle pred 140 rokmi, budova elektrárne pred 90 rokmi. Pred sedemdesiatimi rokmi obnovili v Komárne vyučovanie v slovenskom gymnáziu, pred 65 rokmi zriadili základnú umeleckú školu. Pred 85 rokmi navštívil Komárno vtedajší prezident Československa T.G. Masaryk. Pri tejto príležitosti spustili v lodeniciach na vodu prvú československú námornú loď nesúcu jeho meno.
Komárno dostalo od panovníka mestské výsady okrúhle pred 750 rokmi, titul slobodného kráľovského mesta pred 270 rokmi.
Železničnú trať z Komárna do Nových Zámkov otvorili 10. mája 1910, teda pred 105 rokmi.