NOVÉ ZÁMKY. „Cestujem do školy a na jednej ceste z Nových Zámkov do Bratislavy ušetrím 2,40 eura. Stačí, keď prinesiem potvrdenie zo školy a fotku, vydajú mi kartičku a kúpim si nulový lístok. Je to veľmi výhodné,“ teší sa štrnásťročná Antónia z nových pomerov, kým čaká na EC vlak na novozámockej stanici.
Darček?
K dňu študentstva totiž dostali tento rok študenti do 26 rokov od vlády darček v podobe nulového vlakového cestovného. Sedemnásteho novembra sa potešili aj dôchodcovia, ktorí môžu rovnako cestovať vlakmi zadarmo.
„Neviem, či je to správne rozhodnutie vlády, ale som rád, že ušetríme. Pre dôchodcov je to veľká pomoc,“ hovorí osemdesiatročný pán Ján z Nových Zámkov.
„Som bývalý železničiar, takže platím zvýhodnené cestovné 15 eur na rok. Neviem, či sa mám kartičku vôbec vybavovať, veď keď sa to možno o pár dní zase zruší. Príde nové vedenie a zas bude všetko inak. Takže si to vybavovať ani neplánujem,“ hovorí sedemdesiatjedenročný pán Štefan. „Petíciu proti by som nepodpísal. Pre ľudí, ktorí majú problémy s peniazmi to má zmysel, ale všetko niečo stojí. Veď nech platia aspoň symbolicky na rok nejakých pár eur. Dokonca minule známa ani nedostala nulový lístok, lebo bola plná kapacita vlaku a musela si kúpiť klasický zľavnený,“ dodáva.
Nadšenie so zvýhodnenými cestujúcimi nezdieľajú tí, ktorí sa nevošli do žiadnej kategórie zliav a za každú cestu vlakom si musia poctivo zaplatiť.
Platiť nikto nechce, ale niekto musí
„Čo myslíte, kto to zaplatí? Doteraz som dávala synovi peniaze na cestu, teraz ich odvediem štátu. Radšej by som ich dala jemu. V tomto štáte nič nefunguje tak, ako má. Neverím, že to bude s vlakmi inak,“ rozčúlila sa štyridsaťročná pani Marta.
Keďže má viac ako dvadsaťšesť, nie je vdova a nepoberá invalidný, predčasný ani starobný dôchodok, na žiadnu zľavu nárok nemá.
No pokiaľ ide o pracujúcich, niektorí sa môžu tešiť aspoň od 1. januára 2015. Vtedy sa totiž z 30 na 50 percent zvýši zľava na lístok pre dochádzajúcich za prácou.
Nevďační študenti?
Štát chcel zavedením nulových lístkov pomôcť najmä dôchodcom a študentom. Vysokoškoláci domov z prednášok alebo z internátov cestujú domov väčšinou každý týždeň alebo aj častejšie. Darček dostali k svojmu sviatku, cestujú veľa a nezarábajú. Tešiť by sa teda teoreticky mali najviac:
„Vnímam to ako populistický krok od vlády. Cestujem pravidelne z Bratislavy do Nových Zámkov a späť a od 17. novembra na cestovnom mesačne ušetrím asi 30 eur. Pre študenta to nie je málo. Napriek tomu si myslím - a väčšina mojich spolužiakov, ktorí cestujú do Bratislavy z rôznych kútov Slovenska sa so mnou zhoduje - že radšej ako nulové cestovné by sme privítali čistejšie, novšie a väčšie vlaky.
Cestujeme s kuframi a už pri nastupovaní do vlaku sa modlíme, aby bolo niekde miesto na sedenie,“ hovorí znechutená dvadsaťjedenročná študentka Viktória.
„Spoje do Bratislavy bývajú plné a od polovice novembra je to ešte horšie. Najskôr si pri pokladni vystojím rad na nulový lístok a potom ma čaká hodina státia na chodbe vlaku alebo sedenia na zemi pri kufri s notebookom na kolenách.“
Externisti mimo
Názorové fórum uzatvára študentka externého štúdia, dvadsaťdvaročná Tímea: „My externisti cestovné zadarmo nemáme. Tiež študujeme, platíme si to, platíme si v plnej sume cestovné aj mestskú hromadnú dopravu - a ešte pri tom aj pracujeme a odvádzame dane. Myslím, že za cestovanie by mali platiť všetci a železnice by sa mali radšej zamerať na skultúrnenie spojov či staníc.“
Študenti, spočítajte si to
Študenti, ktorí na zľavu nárok majú, by si mali bezodkladne vybaviť príslušné preukazy a zistiť, aké lístky si budú v najbližších mesiacoch na stanici kupovať. Väčšina študentov totiž netuší, že existujú dva spôsoby, ako cestovať zadarmo. Treba si preto dobre zvážiť, ktorý je pre vás výhodnejší. Ak vždy alebo väčšinou cestujete len po jednej trase, napríklad Nové Zámky - Bratislava a využívate pri tom osobné vlaky, rýchliky aj EC vlaky, oplatí sa vám väčšmi pýtať si pri pokladni ku kartičke mesačný nulový lístok. Na takomto bezplatnom lístku je uvedená trasa, môžete sa ním preukázať v akomkoľvek type vlaku počas jedného mesiaca a nedoplácate poplatok 1 euro za EC vlak. Takýto lístok vám na danú trasu platí celý mesiac a nemusíte pred každou cestou vystáť dlhé rady pri pokladniach.
No ak často cestujete do rôznych miest a obcí, mesačný lístok na jednu trasu by bol pre vás zbytočný. Vtedy si treba radšej pred každou cestou kúpiť nulový jednorazový lístok. No ak si takýto kúpite aj na vlak EC, doplatíte ešte 1 euro. Oplatí sa vám to teda, ak cestujete často na rôzne miesta a nevyužívate často vlaky EC.⋌
Kto a ako môže cestovať zadarmo
Deti do šesť rokov
bez preukazu, netreba kupovať nijaké lístky
Žiaci od 6 do 15 rokov
v pokladni na železničnej stanici predložíte doklad totožnosti dieťaťa (pas alebo rodný list), jeho fotografiu a doklad totožnosti zákonného zástupcu, vydajú vám príslušný preukaz. Na každú cestu v pokladni zakúpite nulový lístok a vo vlaku ho pri kontrole predložíte spolu s preukazom
Študenti od 15 do 26 rokov
v pokladni predložíte potvrdenie o návšteve školy, doklad totožnosti a fotografiu alebo čipovú kartu vydanú školou (napr. kartu ISIC), vydajú vám preukaz zákazníka. Ten potom vo vlaku pri kontrole predložíte spolu s nulovým jednorazovým alebo mesačným lístkom.
Poberatelia dôchodku do 62 rokov
predložíte doklad totožnosti, fotografiu a potvrdenie zo sociálnej poisťovne o výplate dôchodkových dávok (nesie byť staršie ako 30 dní), vydajú vám príslušný preukaz, ktorým sa spolu s nulovým lístkom preukážete vo vlaku
Dôchodcovia nad 62 rokov
na stanici v pokladni predložíte doklad totožnosti, na základe ktorého vám vydajú preukaz zákazníka. Potom si kúpite na každú cestu nulový lístok a spolu s kartičkou sa ním preukážete pri kontrole vo vlaku
(IV)