HURBANOVO. Na túto otázku si netrúfa vyčerpávajúco odpovedať ani najsmelšia veštkyňa. Astronómovia sú predsa len vo výhode, lebo podľa pohybu vesmírnych telies dokážu čo-to o budúcom roku predpovedať.
Od Nového roka po Silvestra
Z Astronomickej ročenky (zostavil Eduard Pittich) vydanej Slovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove sme vybrali zopár informácií, ktoré by mohli zaujímať aj bežného obdivovateľa hviezdneho nekonečna.
Astronomická jar sa v budúcom roku začne už 20. marca štvrť hodiny pred polnocou. Po tomto dni jarnej rovnodennosti bude Slnko na oblohe kraľovať stále dlhšie – až do 21. júna, keď o 18,30 hod. nastane začiatok astronomického leta. Svitu našej stálice si v tento deň užijeme nadmieru, keďže Slnko vyjde sedem minút pred piatou a zapadne až šesť minút pred 21. hodinou.
Jesenná rovnodennosť nastane 23. septembra o 10,21 hod. Na stále kratšie dni si budeme musieť zvyknúť až do 22. decembra, keď o 5,48 hod. sa začne astronomická zima. Tento deň bude aj najkratší, lebo Slnko nás bude šetrne zohrievať iba od 7,42 do 15,59 hod.
Laicky by sa zdalo, že Slnko bude najbližšie k našej Zemi v lete a najďalej v zime, no v skutočnosti je to práve naopak. Teda: najmenšia vzdialenosť medzi týmito vesmírnymi telesami bude 4. januára a najväčšia 6. júla, teda v čase najväčších horúčav v našom pásme. Rozdiel vzdialeností je vyše päť miliónov kilometrov.
Štyri vesmírne divadielka
Roku 2015 nastanú dve zatmenia Slnka a dve Mesiaca. Úplné zatmenie Mesiaca 4. apríla a čiastočné zatmenie Slnka 13. septembra nebudú z nášho územia viditeľné, preto sa o nich ani bližšie nezmieňujeme.
Pekný zážitok sľubuje úplné zatmenie Slnka 20. marca, ktoré však z nášho územia budeme môcť pozorovať len ako čiastočné. Najväčšia fáza úkazu nastane o 10,46 hod., koniec krátko pred 12. hodinou.
Od nás budeme môcť vidieť aj takmer celé úplné zatmenie Mesiaca 28. septembra. Najväčšiu fázu zatmenia vesmír naplánoval na 4,47 hod., takže zvedavci si budú musieť prerušiť spánok. Pravda, jeden aj druhý prírodný úkaz si budeme môcť vychutnať len keď ich nenarušia oblaky, či hustá hmla.
Kalendár nekonečných diaľok
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove milovníkov pre nás nedosiahnuteľných diaľok potešila pestrofarebným Astronomickým kalendárom na rok 2015 (autor Ladislav Druga).
Kalendár obsahuje štrnásť celostranových výsekov hviezdneho nekonečna – precízne diela slovenských a českých fotografov, ktorí našli v sebe toľko ambícií, aby nasnímali kúsok hviezdnej oblohy. Do kalendára sa dostali najlepšie zábery zo súťaže Astrofoto zhotovené v rokoch 2007 až 2012.
Dielo, ktoré sa môže stať vhodným vianočným darčekom, obsahuje aj základné životopisné dáta 201 osobností, ktoré sa svojimi činmi pozitívne zapísali do histórie astronómie a príbuzných vied. Napríklad pred 215 rokmi sa v Zemnom narodil vedec a vynálezca Štefan Anián Jedlik. Spomienku si zaslúži aj maďarský astronóm Árpád József Bártffay, či maďarský meteorológ a geofyzik Kálmán Kenessey – obaja pôsobili aj v Hurbanove. Svojich osemdesiatin by sa dožil roku 1999 zosnulý Milan Antal, ktorý tiež pôsobil v hurbanovskej hvezdárni. Objavil úctyhodný počet 89 planétok, čiže asteroidov.
Niečo o sviatkoch
Z kalendára vychádzajúceho už v 28. ročníku, sme sa dozvedeli, že Veľkonočná nedeľa na budúci rok pripadne na 5. apríla. Prvý a ôsmy máj si zhodne pripomenieme počas piatkov, takže prežijeme trojdňové súvislé voľno. Podobne tomu bude aj na prelome augusta a septembra. Vianoce potrvajú od štvrtka 24. decembra do nedele 27. decembra, na ďalší piatok pripadne Nový rok 2016.
Roku 2015 si pripomenieme dve významné jubileá: 70. výročie skončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia našej vlasti a tiež 50. výročie katastrofálnej dunajskej povodne, ktorá zatopila veľkú rozlohu nášho regiónu, najmä južnú a západnú časť Komárňanského okresu.