Vodné mlyny roztáča už iba elektrina

Človek na zomletie chlebového obilia najprv používal vlastné ruky, neskoršie silu ťažných zvierat a potom energiu prúdnic väčších riek.

Vodný mlyn v Kolárove.Vodný mlyn v Kolárove.

KOLÁROVO. Prvé vodné mlyny na území dnešného Slovenska sa objavili v 12. storočí nášho letopočtu. Údajne absolútne prvenstvo v tomto smere patrí obci Pavlová severne od Štúrova, kde mlynské koleso spustili na vodu roku 1125.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo ich veľa, ale zanikli

Tieto jednoduché, ale nadmieru užitočné zariadenia (vlastne sú to prvé stroje, ktoré nepoháňal človek, ale sila prírody) dostali domovské právo vari vo všetkých pririečnych dedinách. Aj keď dáta o ich počte sa rozchádzajú, najpravdepodobnejšie je, že zhruba pred dvoma storočiami ich na Slovensku bolo až 656, z toho polovica na Váhu. Len v okolí Komárna, teda v typicky obilninárskom kraji, ich vtedy klepotalo okolo šesťdesiat, no roku 1937 z nich zostali posledné dva.

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou zániku týchto nenáročných pomocníkov našich predkov bola v prvom rade nová technika. Hoci vodné mlyny dostávali energiu zadarmo, nezvládali konkurenciu najprv parných a potom elektrických súrodencov. Neprial im ani zvýšený pohyb lodí na riekach, zákazníkom prekážal aj sezónny charakter mletia. Posledný klinec do ich rakvy vtĺkla druhá svetová vojna.

Dnes je na južnom Slovensku iba zopár vodných mlynov, ktoré slúžia vyslovene muzeálnym účelom. Kvôli neopakovateľnému klepotu ich občas spustia pre potešenie návštevníkov. Koleso však neroztáča voda, ale elektrina.

Slepý mlynár zo Zemného

Najstarší obyvatelia Zemného si vari budú pamätať vodný mlyn, ktorý ako jeden z posledných ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia klepotal na Váhu.

SkryťVypnúť reklamu

O jeho jestvovaní sme sa dočítali v mesačníku Ochranca prírody a pamiatok z januára 1966. Autorka článku E. Nemčovská v ňom viackrát zvýrazňuje, že táto pamiatka bola už vtedy vo veľmi zlom technickom stave.

Tento mlyn postavili roku 1770 v Komárne, kde mlel pod číslom 12. Koncom 19. storočia ho previezli do Kolárova, kde v mlynárskej osade dostal šestnáste miesto. Do Zemného ho koncom druhej svetovej vojny „pretiahlo“ hore Váhom desať chlapov. Roku 1956 na ňom režisér Bahna nakrútil niektoré scény z filmu Posledná bosorka. Pri filmovaní mlynu vymenili hriadeľ spájajúci mlynicu s podporným člnom, no zhotovili ho z nekvalitného dreva a rýchlo spráchnivel.

Majiteľ mlyna Štefan Koštanov – mimochodom, bol úplne slepý – celé zariadenie zdedil od otca. „Napriek zlému technickému stavu bude ešte mlieť,“ takto vtedy rozmýšľal majiteľ. Mlyn však krátko potom odviezli do múzea v Martine. V našom regióne, konkrétne v Sikeničke pri Štúrove, sme naďabili ešte na jeden vodný mlyn. Stál na vysušenom potoku a tiež bol značne schátraný.

SkryťVypnúť reklamu

Viac pamiatok u susedov

V susedných okresoch, teda na 128 kilometrov dlhom Malom Dunaji, by sme ešte našli štyri pomerne zachované vodné mlyny. Všetky sú kolové - polovica je na vode a druhá stojí na brehu.

V obci Jelka je 108-ročný iba nedávno zrekonštruovaný vodný mlyn slúžiaci ako malé múzeum. Milovníci pamiatok si môžu pozrieť aj 121-ročný, dobre udržiavaný mlyn v susednej obci Tomášikovo. V Jahodnej stojí vodná píla, no verejnosti nie je prístupná. V blízkom Dunajskom Klátove má mlyn na vode približne deväťdesiat rokov a tiež sa zachoval v pôvodnom stave. Pravdaže, na pohon mlynského kolesa už nepoužívajú prúd rieky, ale elektrinu.

Kolárovský klenot

Ozajstným klenotom medzi pamiatkami je zariadenie na mletie obilia v Kolárove, ktoré je jediným lodným mlynom na Slovensku. Slovíčko „lodný“ znamená, že nestojí na koloch ako ostatné, ale obe jeho hlavné zložky - mlynica aj podporný čln a medzi nimi mlynské koleso - si hovejú na hladine mŕtveho ramena Malého Dunaja.

Pôvodne mal stáť v Radvani nad Dunajom, kde bola v minulosti mlynárska osada s dvoma desiatkami klepotajúcich mašiniek. Mlyn sa síce v Slovenských lodeniciach zhotovil podľa pôvodných projektov, no vodohospodárske orgány ho na vyhliadnuté miesto nedovolili postaviť, pretože by prekážal vodnej doprave na Dunaji.

Hotový mlyn zhruba desaťročie ho nikto nechcel – s výnimkou vandalov, ktorí si z neho čo-to prisvojili. Ochotní záchrancovia sa našli až v Kolárove. Premiestnili ho dvadsať kilometrov severnejšie po Váhu a zakotvili blízko centra mesta. Návštevníci si ho môžu pozrieť po prejdení 86 metrov dlhého dreveného mosta na agátových koloch - jediného svojho druhu v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Ornú pôdu zmenil úrad na ostatnú.


Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


Erik Čaládi je novým generálnym manažérom býkov.

Nové Zámky chcú dať priestor mladým.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu