ŠURANY. Niektoré pamiatky židovskej kultúry zostali zachované dodnes. Obyvatelia mesta už po rokoch zabudli alebo vôbec nepoznajú židovskú kultúru. Preto sa mestské kultúrne stredisko v spolupráci s občianskym združením Spoločne ďalej rozhodlo pripraviť podujatie, na ktorom by jedinečnosti sviatkov, gastronómie, hudby a dejín židovskej komunity v Šuranoch súčasníkom priblížili.
Pozvanie na podujatie s názvom Zachor prijal liberálny rabín Michael Kapustin. Jeho rozprávanie sa venovalo náboženstvu, základnej knihe židovstva – Tóre a odpovedal aj na otázky, ktoré neboli celkom „kóšer“. Vďaka nemu mohli návštevníci zistiť, čo a načo sa používa etrok, pretože ho priniesol ako jeden zo štyroch darov do šurianskej synagógy.
Pútavé a veľmi zaujímavé bolo rozprávanie o židovských sviatkoch. Viera Kamenická z Múzea židovskej kultúry nielen podrobne priblížila veľké židovské sviatky, ale priniesla i ochutnať challah spolu s „kóšer“ vínom.
Sviatočne prestretý stôl, na ktorom zapálila šabatové sviečky spoločne s jedlom a židovskými modlitbami vytvorili v synagóge neopakovateľnú náladu.
O dôležitosti a histórii šurianskej židovskej komunity rozprával riaditeľ MsKS Miroslav Eliáš. Návšteva rituálneho kúpeľa, ktorý stojí neďaleko synagógy, všetkých presvedčila o význame a dôležitosti tejto komunity. Kúpeľ nie je v súčasnosti prístupný verejnosti, je súkromným majetkom. Jeho návšteva bola pre skôr narodených návštevníkov vrátením sa v čase. Podujatie Zachor ukončilo hudobné vystúpenie Mojše Bandu.
Holokaust zničil časť obyvateľstva v Šuranoch , ale nezničil históriu a kultúru židovského národa.
Autor: JK