DULOVCE. Med, propolis, materská kašička sú oddávna známymi liekmi. V dedine pri Hurbanove však hlásajú, že oveľa prospešnejší je vzduch z včelích úľov. Ako prví na Slovensku ho ponúkajú najmä ľuďom trpiacim chorobami dýchacieho ústrojenstva.
Včelia robota navyše
Vo včelíne duloveckého včelára Jozefa Madleniaka nevidno nič mimoriadneho. Úle rozostavané pekne v radoch, malé obyvateľky si robia svoju zvyčajnú robotu, najmä znášajú med. V tomto prípade však konajú aj čosi navyše.
V jednom drevenom domčeku býva okolo 60-tisíc malých robotníc. Svojimi krídelkami vytvárajú v úli zvláštnu atmosféru nasýtenú zhruba dvanástimi pozitívnymi látkami v plynnom stave.
Vzduch v úle má stabilnú teplotu 36 stupňov Celzia a vysokú, až sedemdesiatpercentnú vlhkosť. Ak takýto tisíckami včiel zvibrovaný vzduch človek vdychuje, získava – ako tvrdia v Dulovciach – oveľa viac pozitívnych látok, ako keby konzumoval med.
Je to jednoduché – stačí dýchať
Inhaláciu včelieho vzduchu už úspešne uplatňujú v Nemecku, odtiaľ ju preniesli k nám.
Celá lekármi odporúčaná doliečovacia procedúra je veľmi jednoduchá: Človek si sadne vedľa úľa a cez nasávaciu trubicu zakončenú špeciálnou maskou (koncovku má každý vlastnú) vdychuje taký istý vzduch, ako ho majú malé stvorenia vnútri.
„Záujemcov pred prvým vstupom do včelína otestujeme a navrhneme mu najlepší variant,“ povedal pre naše noviny Jozef Hurta, majiteľ spoločnosti zaoberajúcou sa touto metódou.
„Optimum je štrnásť terapií. Skúsenosti potvrdzujú, že vdychovanie včelieho vzduchu má blahodárne účinky pri liečení bronchitídy, alergií, astmy, migrén, chronických zápalov a ďalších onemocnení. Pomáha aj zdravým ľuďom – tým značne posilňuje imunitný systém.“
Ďaleko od žihadiel
A čo keď pri inhalácii pacienta poštípe včela?. Ako vraví majiteľ firmy, také čosi nie je možné. Vdychovacia trubica je opatrená troma sitkami a filtrami - medzi človekom a žihadlami je teda nepriepustná bariéra obidvomi smermi. Ani človekom vydychovaný vzduch sa nevracia späť do úľa. Inak, včely ani neregistrujú svoju nadprácu, svedomito si plnia svoje tisícročia nadobudnuté povinnosti.
Celý systém má však prísne pravidlo: Vdychovať včelí vzduch možno iba pri vonkajšej teplote nad osemnásť stupňov. Napríklad počas mrazov by to včelám veľmi ublížilo. Preto aj sezóna v inhalačnom včelíne trvá len od polovice apríla do konca augusta.
Proti alergii v predstihu
Novinku v systéme alternatívnych liečebných metód už zaregistrovali ľudia z južného Slovenska, no mali návštevníkov aj z Nemecka a Česka. V Dulovciach je pre ňu ideálne prostredie bez prachu, priemyselných splodín a ďaleko od rušných ciest.
Niektorí ľudia metódu vdychovania využívajú dokonca preventívne.
Ďalšia, v poradí tretia sezóna včelína ponúkajúceho zdravie sa začne okolo 15. apríla budúceho roka.