ŠURANY. Na piatok 10. októbra v synagóge pripravujú podujatie venované 70. výročiu holokaustu. Návštevníci môžu spoznať časť židovskej kultúry, tradícií a sviatkov.
Upravený časový rozvrh sa začína moderovanou diskusiou s mladým rabínom Mišom Kapustinom, ktorý k nám utiekol pred nepokojmi z Ukrajiny. Pozvali aj jediného slovenského výrobcu macesov zo Zlatých Moraviec.
„Tešíme sa na Vieru Kamenickú z Múzea židovskej kultúry v Bratislave, ktorá v tomto roku vydala knihu Židovské sviatky a kolobeh života. Blíži sa Sukot – židovský sviatok stánkov (niečo ako naše dožinky). Ak počasie dovolí, možno aj do synagógy sa bude vstupovať vyzdobeným stánkom,“ hovorí Miroslav Eliáš, riaditeľ mestského kultúrneho strediska a správca múzea.
„Prezrieme si bývalý židovský kúpeľ, ktorého kruhovú budovu uvádzajú encyklopédie ako úžasnú ukážku funkcionalistickej architektúry. Niektorí pamätníci si ešte pamätajú tridsiate roky, keď tu fungovali kúpele,“ dodáva M. Eliáš.
Do synagógy zapožičali výstavu dokumentov o holokauste v regióne. Program zakončí program starých židovských piesní zo Slovenska a východnej Európy v podaní skupiny Mojše band.
Do hornouherských Šuran
Doteraz sa nikde v šurianskej históii neobjavila súvislosť s legendárnym Golemom, ktorý si našiel cestu až do filmovej rozprávky.
Jedna z kníh židovských povestí rozpráva príbeh kedysi skutočne žijúceho pražského rabína Jehudu Löwa. Počas Rudolfínskeho obdobia približne pred 400 rokmi údajne vytvoril a oživil hlinenú figúru – Golema.
Podľa legendy mal syna, ktorého po skončení štúdia chcel ešte ďalej vzdelávať. „Poslal moudrý rabi svého syna k známemu rabimu Ezechielovi do hornouherských Šuran,“ vraví legenda. Pre Ezechiela dal synovi list, ktorý však nesmel otvoriť. Lenže už v Kolíne mladému nedalo, list otvoril a stihol ho trest boží – zomrel.
Ťažko určiť, čo z legendy je pravdivé. „Ale náhrobok mladého syna pražského rabína z roku 1 599 sa kolínskom cintoríne skutočne nachádza. Vyberieme sa za ním v rámci trojdňovej cukrovarníckej expedície,“ uzatvára M. Eliáš.
(MA)