učovania a pred očami študentov.
NOVÉ ZÁMKY. Problém premnožených holubov sa netýka len budovy gymnázia. Už niekoľko rokov sú celé kŕdle nasťahované na strechách budov v centre mesta. Výkalmi a zápachom znepríjemňujú život samotným obyvateľom.
Nie sú to len neškodné ,,vtáčiky“
Z odbornej literatúry, vyšetrení holubov v Bratislave a Brne (ktoré však boli realizované už dávnejšie) vyplynulo, že môžu byť potencionálnym rizikom nákazy pre ľudí v prípade ich ochorenia na vtáčiu tuberkulózu, vtáčiu chrípku, salmonelózu, ako i parazitárne nákazy spôsobené prvokmi.
Ochorenia sa môžu prejavovať rôzne - od atypického zápalu pľúc či kostí, postihnutia horných i dolných dýchacích ciest, zápalu mozgu, zažívacími a gynekologickými obtiažami, horúčkou až po prípadné alergické reakcie v kontakte s roztočmi.
Ak sa holuby usídlia na povalách budov, sústreďujú sa v nevetraných a prašných priestoroch s množstvom holubích exkrementov, ako i úzky pravidelný, alebo dlhodobý kontakt so zvieratami, prípadne manipulácia s ich uhynutými telami, alebo ich výlučkami hrozí reálne riziko na možný prenos niektorej z vyššie uvedených chorôb.
Toľko odborné stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Nových Zámkoch.
Zredukovať či radšej nakŕmiť?
RÚVZ však zatiaľ nezaznamenal ani jeden prípad infekcie, pri ktorej by bol pôvodcom nákazy práve divoko žijúci holub.
Predpokladá sa, že prikrmovaním sa zlepšuje fyzický stav holubov a samotní ľudia teda prispievajú k ich rýchlejšiemu premnožovaniu. Redukcie stavu holubov by mala riešiť samospráva mesta v spolupráci s príslušnou veterinárnou správou.
Existujú organizácie, ktoré sú schopné na profesionálnej úrovni realizovať redukciu početných stavov holubov znepríjemňujúcich život občanom, včítane ich likvidácie. Tieto služby sa však spoplatňujú.
Strecha zaplnená výkalmi
Žiaci gymnázia na sociálnych sieťach zverejnili fotky mŕtvych holubov či parapetných dosiek, ktorej pôvodnú farbu nie je za exktrementmi vidieť.
K postupu pracovníkov gymnázia, ktorí zhadzovali výkaly zo strechy počas vyučovania, RÚVZ jasne stanovil podmienky na výkon asanačných prác v čase mimo vyučovania a pobytu študentov v budove školy.
Holuby sú na prítomnosť ľudí zvyknuté. S náletmi bojujú nielen majitelia viacposchodových budov. V centre mesta sa holuby dobre cítia na kostole, mestskom úrade a ďalších historických objektoch. Ak chcú mať obyvatelia svoje chodby a schodištia čisté, sú nútení nečistotu po vtákoch odstraňovať denne.
Ostnaté pásy už na nich nestačia
Holuby si cestu k prístrešiu nájdu, Nezabrána im v tom ani siete na balkóne či ostnaté pásy na kostole na Hlavnom námestí. Na námestí sa vždy nájdu najmä deti, ktoré vtáky kŕmia zvyškami pečiva. Dôsledkom premnoženia holubov v mestách je hygiena zhoršená perím, trusom a uhynutými jedincami. Aj na základe podnetov obyvateľov mestský úrad pristúpil k odchytu holubov. Čiastočne uspel, avšak nezabránil ďalšiemu premnožovaniu vtákov.
Mestské holubníky – vojna alebo mier?
V susedných krajinách sa s problematikou mestských holubov vyrovnávajú efektívnejšie. Napríklad vo Viedni alebo v Budapešti vznikli mestské holubníky, ktorých cieľom je skoncentrovať holuby na jedno miesto, zabezpečiť hygienické podmienky a postupne obmedzovať reprodukciu, čím sa populácia dostane pod kontrolu a počty sa začnú postupne znižovať.
Princíp je jednoduchý. Holubom sa vyčlení povala, kde sa vtáky prikrmujú a vďaka tomu zhromažďujú z celého okolia. Holubníky pravidelne čistia a dezinfikujú. Vajíčka sa odoberajú a nahrádzajú umelými, z ktorých sa nevyliahnu mláďatá. Tým sa zabraňuje ďalším prírastkom. Postupným starnutím populácie, prirodzeným úhynom a tiež lovom dravcov v okolí mesta sa dá postupne množstvo holubov dostať pod kontrolu. Je to jedno z najlepších humánnych a systémových riešení, ktoré by mohlo dlhodobo fungovať. Vyžaduje si však finančné náklady, čo je pravdepodobne hlavnou prekážkou realizácie.
Niekoľko drobných tipov
Ak vidíte, že na váš balkón lietajú holuby a stavajú si hniezdo, treba im včas zrušiť prístup na miesto, kde si začali stavať. Na miesta, kde holuby sadajú, môžete umiestniť pohybujúce sa predmety, ktoré budú vtáky plašiť. Z času na čas treba tieto mechanické plašiče premiestniť, aby si na ne holuby nezvykli.
Keď nakladú vajcia a vyliahnu sa holúbätá, je už neskoro. Je nehumánne vyhadzovať mláďatá do kontajnerov, ako sa to často robí. Ostáva len počkať, kým mláďatá vyrastú, a potom miesto vyčistiť. Riešením je aj sieťka na balkón, použiť sa dajú siluety alebo atrapy dravých alebo krkavcovitých vtákov, ktoré však ako statické riešenie nie sú dlhodobo účinné.
Aby kolónie nemohli vznikať v opustených budovách a povalách, treba im do týchto priestorov zrušiť prístup. Mestské holuby určite neprikrmujte. ⋌
Aké sú vaše skúsenosti s mestskými holubmi?
Sabína
• Keď som chodila na novozámocké gymnázium som si vždy všímala holubmi „prikrášlené“ steny a okná na budove. Bolo to veľmi nechutné a kazilo to celý dojem školy.
Roman
• Ja som mal na balkóne tlupu asi 15 holubov. Odháňal som ich metlou, vyhodil nakladené vajcia, ale aj napriek tomu sa vracali, hniezdili a vyrábali obrovský neporiadok.
Už som uvažoval, že ich postrieľam. Nakoniec som po celom obvode balkóna pripevnil plastovú sieť. Ale čo ma to stálo nervov.
Natália
• Vo Viedni im stavajú miesta na prebývanie, ale kontrolujú ich zdravotný stav a odoberajú vajíčka, aby sa nepremnožovali. Sú krásne, predstavujú symbol mieru, ale všetko v norme. V Benátkach majú toľko holubov ako turistov, a preto občania mesta platia holubičiu daň. Z toho mesto rieši antikoncepciu pre holubov, ale vraj nefunguje.
Adriana
• V Brne to riešia tými ,,ihličkami“ proti holubom. Hneď som si spomenula, že by to pomohlo na gymnáziu.
Veronika
• Vždy ma zaujímalo, prečo sa na námestí zoskupujú výlučne iba nad daňovým úradom a na strechu banky nesadne ani jeden. Tiež sme s nimi mali problémy. Zo starého kvetináča na balkóne si spravili hniezdo. Aj keď z neho vajcia vypadli, ešte dlho sme museli holubicu odháňať. ⋌
(DB
Autor: LK/DB