NOVÉ ZÁMKY. Bývalá vicemiss Slovensko Denisa Vanyová zachránila od roku 2011 vyše 180 mačiek. V týchto dňoch sa jej kamarátky rozhodli pomôcť a vyhlásili aukciu, z ktorej výťažok poputuje práve Občianskemu združeniu Mačací raj. Samotní Novozámčania však o pomoc mačkám takmer nejavia záujem.
Akí je história Mačacieho raja?
Depozit vznikol pred tromi rokmi úplnou náhodou a som šťastná, že funguje až dodnes. Začínali sme v u kamarátky v pivnici s troma mačičkami. Po roku sme sa museli presťahovať do väčších a komfortnejších priestorov. Nie je to oficiálny útulok, ale môj súkromný depozit, ktorý však funguje veľmi podobne ako útulky.
V roku 1995 ste sa stali druhou vicemiss Slovenska. Ako sa z takéhoto niečoho dá dostať k útulku?
Láska k zvieratám bola vo mne už od detstva hlavne vďaka dedkovi, ktorý ma k nej od narodenia viedol. Nosila som domov všakovaké zvieratká a hľadala som im nové domovy. Neskôr som si uvedomila, že v okolí Nových Zámkov nie je nik, kto by mačičkám vo veľkom takouto formou pomáhal.
Každé mesto by podľa mňa mal mať útulok pre mačičky, tak isto ako má útulok pre psíkov. Pre celé Slovensko sú len tri útulky pre mačky, čo je žalostne málo.
Takže celá finančná starostlivosť o depozit je na vás?
Financujem ho z vlastného vrecka, ale vždy sa nájdu ľudia ochotní pomôcť - napríklad krmivom, malou finančnou čiastkou alebo trebárs uprataním priestorov. Najväčšou mojou pomocou je vynikajúci zverolekár, bez ktorého by som toto všetko určite nezvládla.
Predpokladám, že takej správnej starostlivosti o zvieratá treba zasvätiť celý život. Ako vyzerá váš obyčajný deň?
Ráno treba mačence nakŕmiť a vyčistiť im toalety. Potom musím, samozrejme, pracovať, aby som pre ne vedela zabezpečiť peniažky. Medzi tým ich chodím približne každú polhodinu kontrolovať. Sem-tam treba počas dňa akútne odísť na veterinu, takže musím byť neustále v strehu. A večer sa opakuje ranný rituál.
Ako funguje adopcia vo vašom depozite? Dá sa to porovnať s klasickým útulkom?
Máme internetovú stránku, na ktorej majú všetky mačičky vlastný profil s popisom povahy. Musia byť však úplne zdravé a vhodné na adopciu k novej rodinke. Ak si niekto vyberie vhodnú mačičku, telefonicky ohlási príchod a ja im všetky ukážem. Keď si už definitívne vyberú, spíšeme potrebné papiere a adopčnú zmluvu.
Majú Novozámčania záujem o adopciu mačiek?
Áno. V podstate za tri roky existencie Mačacieho raja som našla domov už viac ako 180 mačičkám.
Stalo sa, že nájdenú mačku ste museli doslova zachrániť, aby vôbec prežila?
Veľa ich bolo v naozaj veľmi zlom stave, mnohé fyzicky týrané a vyhladované. Postreleného kocúrika som znova naučila chodiť. Po krokoch sa mi ho podarilo znovu postaviť na nohy a dnes už úplne sám behá po dvore.
Dnes sú zaplnené médiá a sociálne siete videami týraných zvierat a ľuďmi, ktorí sa v takomto niečom doslova vyžívajú.
Bohužiaľ, takmer každý deň. Aj práve kvôli tomu si preverujem každého človeka, ktorý si odo mňa berie mačičku. Ak sa mi niekto nepozdáva, nemám problém odmietnuť. Pre mňa je obrovská robota vychovať také množstvo mačičiek od narodenia. Ak ich dať – tak potom na miesto, o ktorom som presvedčená, že by sa tam mali čo najlepšie je neprijateľné.
Vo väčších mestách sa organizujú pochody a rôzne iné akcie proti týraniu zvierat. Nerozmýšľala ste nad takouto formou protestu?
Veľmi rada by som niečo takéto zorganizovala, ale nemám čas. Bola by som rada, ak by sa to podarilo niekomu inému s myšlienkou pomoci pre náš depozit. Bola by som maximálne nápomocná a veľmi šťastná, no ja si na to pri takejto intenzívnej starostlivosti o mačičky nedokážem nájsť čas.
Ako prebiehala zbierka pre váš Mačací raj?
Celú túto aukciu spôsobili moje kamarátky, ktoré sa chcú tiež podieľať na pomoci mačičkám. Konkrétne Melinda Simonová všetko premyslela, vypracovala návrh a je odhodlaná dotiahnuť ho do konca.
Ľudia posielali nepoužívané šaty, bižutériu, kozmetiku alebo iné veci. Kúpou v internetovej aukcii prispejete Občianskemu združeniu Mačací raj. Ani jeden z prvých balíkov nebol z Nových Zámkov, ale zo vzdialenejších miest ako je napríklad Rimavská Sobota.