tisíc ľudí.
NOVÉ ZÁMKY. Zo skromných začiatkov prerástol do dnešnej podoby a píše si už dvadsiaty rok svojej histórie. "Tradície, zvyky a obyčaje sú našim kultúrnym bohatstvom. Preto je našou povinnosťou chrániť si toto dedičstvo a zveľaďovať ho. Som preto veľmi rád, že že je medzi nami čoraz viac zanietených ľudí, ktorí na seba vzali to krásne poslanie – zachovávať tradície nášho ľudu,“ povedal pred samotným začiatkom hlavný organizátor festivalu Ladislav Dráfi, predseda Združenia pre vzdelávanie detí, mládeže a dospelých (VDAM).
Pred desiatimi rokmi ho zachránili
Zdôraznil, že pred desiatimi rokmi nad ďalším konaním festivalu visel otáznik. Vďaka vtedajšej podpore mesta sa však zachoval. Vystúpenia folkloristov sú tradičnou súčasťou oberačkových slávností.
Zlatý levík na pódiu. Foto: (MA)
Organizátori: Mesto Nové Zámky, Mestské kultúrne stredisko Nové Zámky, Združenie pre vzdelávanie detí, mládeže a dospelých spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej a Základnou organizáciou Csemadok prezentujú regionálnu kultúru už dvadsať rokov.
Atmosféru oberačkových slávností si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7411011/oberackove-slavnosti.html >>
Festival s medzinárodným obsadením
Novozámocký festival detských folklórnych súborov každoročne dáva priestor nielen súborom z mesta, blízkeho okolia a ostatných regiónov Slovenska, ale aj zo zahraničia.
Tento rok privítali mládežníkov z Česka, Maďarska, Poľska a krajanov zo Srbska. Samostatný programový blok patril súborom z Nitrianskeho samosprávneho kraja a detským folkloristom z novozámockých školských zariadení a súťaži v speve ľudových piesní Novozámocký speváčik.
Poliaci na jubiljenom ročníku festivalu. Foto: (MA)
Otvorili výstavu
Ešte pred festivalom otvorili v sídle Združenia VDAM výstavu fotografií Dvadsať rokov v Novozámockom Zlatom levíku. Približuje históriu súboru a vývoj folklóru v regióne. Na vernisáži privítali primátora Nových Zámkov Gejzu Pischingera a prvých zahraničných hostí – folklórny súbor a ľudová hudbu Osminka z Prahy.
„Výstava je len zrnkom udalostí, ktoré sa za ten čas udiali a miest, ktoré ste pochodili ako reprezentanti mesta,“ povedal na vernisáži primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger. Novozámocký Zlatý levík už je nositeľom Ceny primátora a tento rok ho navrhli aj na Cenu mesta PRO URBE.
Zostavovateľ Ladislav Dráfi požiadal o pomoc výtvarníka Jozefa Joy Szolcsana, ktorý už pred tromi rokmi spolupracoval pri inštalácii výstavy o rómskych umelcoch v Nových Zámkoch.
Zahraniční Slováci zo Srbska. Foto: (MA)
Uviedli knihu
Na výstave uviedli aj rovnomennú publikáciu Ladislava Dráfiho Dvadsať rokov v Zlatom levíku - Kultúrna topografia mesta Nové Zámky, rozvoj folklórneho umenia.
„Patrím medzi tým, ktorí sa už od prvého ročníka zúčastňovali festivalu s detským súborom Mladosť a dospelým súborom Nádej. Veľmi ma teší, že mládež poznáva našu kultúru a dedičstvo, ktoré nám závidia mnohé národy. Treba ho zachovávať a ďalej udržiavať,“ povedala na vernisáži dlhoročná folkloristka Magdaléna Nováková z Komjatíc.
Z vernisáže výstavy 20 rokov v Zlatom levíku. Foto: (MA)
Názov súboru po zbombardovanom stredisku
Zakladateľ folklórneho súboru a riaditeľ folklórneho festivalu Ladislav Dráfi niekoľko rokov pôsobil v Banskej Bystrici ako profesionálny hudobník a odborný vedúci záujmovo-umeleckej činnosti mládeže. V čase jeho návratu do Nových Zámkov tu neexistovala detská ľudová hudba.
„Mestské kultúrne stredisko ma poverilo založiť detskú ľudovú hudbu Zlatý levík. Meno sme vybrali na pamiatku zbombardovaného strediska Zlatý lev, kam chodili naši muzikanti vyhrávať Novozámčanom na tanečné zábavy. V roku 1998 sa pretransformovala na detský folklóry súbor. Príchodom starších muzikantov vznikla ľudová hudba Zlatý lev, ktorá pomáhala mladým folkloristom pri náročnejších choreografiách,“ píše v knihe autor Ladislav Dráfi.
Novozámocký zlatý levík. Foto: (MA)
NOVOZÁMOCKÝ ZLATÝ LEVÍK
Nositeľ Ceny primátora mesta Nové Zámky a ceny Občianskeho parlamentu Slovenska Národný poklad Slovenska.
Vznikol 1. septembra 1994 najskôr ako ľudová hudba pri Mestskom kultúrnom stredisku Nové Zámky. V roku 1998 sa pretransformoval na detský folklórny súbor.
Repertoár pozostáva z detských ľudových hier, zvykov, piesní a tancov hlavne z novozámockého regiónu. Už dvadsať rokov pracuje pod vedením Ladislava Dráfiho. Tanečnú zložku zastrešuje Juliana Solčanová, bývalá členka súboru Ponitran, a Ingrid Mikulášová, bývalá členka trenčianskeho súboru Družba. V rámci predmetu regionálna výchova pri nácvikoch spolupracujú aj učiteľky zo Základnej školy na Mostnej ulici v Nových Zámkoch. Organizačne súbor zastrešuje Združenie pre vzdelávanie detí, mládeže a dospelých (VDAM) Nové Zámky. O ľudovú hudbu sa stará aj učiteľ miestnej základnej umeleckej školy Ladislav Dráfi ml. (MA)