PRIBETA. Škoda, že takýto titul sa oficiálne neudeľuje, určite by im právom patril. Za štyri desaťročia, čo sa tejto zelenine venujú, vyšľachtili štyri odrody papriky a ďalšie dve pripravili do konečnej fázy.
So záhradkármi absolvovali okolo tristo besied na paprikovú tému, napísali o nej dve knihy, organizovali celodenné oboznamovacie akcie mohli by sme menovať ďalej. Ich krédom je poznanie, že paprika je balerína medzi vitamínovými plodmi.
Zamierila na sever
Zásluhou tejto dvojice paprika prerástla južné teritórium a zamierila na sever. Ich prvú odrodu Anthea pestujú napríklad aj v Oravskej Lesnej - teda fóliovníky sa objavili aj v najchladnejšej dedine Slovenska.
Záhradkári z Čadce do Pribety odkázali, že Šipošovci ich naučili pestovať túto lahôdku aj v drsných kysuckých podmienkach.
Dvojici sa podarilo vyšľachtiť aj jedinú slovenskú papriku fialovej farby, ktorú používajú najmä v prepychových reštauráciách pri zhotovovaní atraktívnych jedál. Zaujímavosťou je, že pri varení stráca typickú paprikovú chuť a získava chuť jedlej huby.
Žiť treba ďalej
Hoci permanentné ekonomické ťažkosti postihli aj Šipošovcov, všetko nasvedčovalo tomu, že ich rodinná firma stojí na pevných základoch. Osud to však zariadil inak. Začiatkom lanského roka zákerná choroba náhle vytrhla z tvorivého prostredia syna Janka, mladého muža v najlepších rokoch.
„Bolo aj teraz je nám veľmi smutno, no usilujeme si uvedomiť, že žiť musíme aj ďalej. Ešte šťastie, že uprázdnené miesto sa snaží zaplniť nevesta Hedviga,“ vraví pre naše noviny Ján Šipoš starší.
Rozhodli sa, že pestovať papriku na predaj plodov prestanú a zamerajú sa len na dorábanie osív a sadeníc z pribetských odrôd.
Namiesto pätnástich kilogramov dva
Je to však tvrdý záhradkársky chlebíček. Veľkí pestovatelia, ktorí kupovali väčšie množstvá osív a sadeníc, pestovanie papriky zavesili na klinec a zeleninu pre svoju potrebu nakupujú v obchodných reťazcoch. Zostali iba malí pestovatelia, ktorým však stačí jednogramové vrecúško osiva so 130 zrniečkami.
Kým v čase hojnosti Šipošovci ročne predali okolo pätnásť kilogramov osiva (z toho časť do Česka a Maďarska), teraz ročný predaj sotva presiahne dva kilogramy.
Čo je ešte horšie, záhradkám sa už venuje len staršia generácia. Mladí – aj tí z dedín – radšej záhrady premieňajú na trávniky, v horšom prípade nechávajú zarásť burinou. Finančná dotácia zo strany štátu je iba symbolická - pestovať zeleninu sa jednoducho nevypláca.
Čilidžem ako novinka
U tradičných pestovateľov vitamínových plodov sme sa nemohli neopýtať na novinku, ktorá by potešila milovníkov dobrého jedla. Recept na pochúťku s názvom čilidžem čitateľom našich novín prezradila Hedviga Šipošová.
Na prípravu potrebujeme len štyri druhy surovín: 750 gramov zelenej papriky, 500 gramov čili papriky, kilo cukru a dva decilitre jablkového (teda nie obyčajného) octu.
Oba druhy paprík zbavíme zrniečok, ostatné pomelieme a varíme dve hodiny. Potom pridáme cukor a jablkový ocot, všetko zmixujeme a dovaríme do zhustnutia.
Hedviga Šipošová vraví, že tento druh nátierky bude lahodiť každému najmä pre zvláštnu sladko-štipľavú chuť. Skúste teda aj vy, možno si ju obľúbite a zachutí aj vašim najbližším.