KOMÁRNO. Družobná spolupráca sa začala v roku 2003 pripojením k tradícii mesta Komárom začatej v roku 2001.
Okrem nás sa osláv zúčastnili delegácie družobných miest Büdingen (Nemecko) a Straseny (Moldavsko). Spoločnú reč sme našli hlavne s nemeckou delegáciou v ktorej boli aj bývalí obyvatelia Sebesu, ktorí teraz už žijú v Büdingene.
Dušou a tlmočníkom delegácie Komárna bol Árpád Csordás z Komáromu, kde teraz žije (rodák z Koložváru v Rumunsku).
Naša cesta tam viedla cez– Cluj – Napoca a Torda. Prvou zastávkou bola Oradea, kde sme obdivovali obrovské priestory soľnej jaskyne. Ťažba soli sa ukončila v roku 1932, doteraz sem chodia pacienti aj turisti. Tunajšie zásoby soli by stačili pokryť potrebu celej Európy.
Spolupráca osožná pre obe strany
Večer sme navštívili slávnostné zasadnutie zastupiteľstva mesta Sebes. Primátor Alexander Dancilu pozdravil všetky delegácie, zástupcovia cirkvi požehnali účastníkom a pomodlili sa za rozkvet Sebesu. Vedúci delegácie Komárna, mestský poslanec Štefan Bende odovzdal pozdrav primátora Komárna Antona Mareka, poďakoval sa za prijatie a vyjadril presvedčenie, že obojstranná spolupráca je osožná pre rozvoj oboch miest.
Delegácie v Rumunsku.
Veľmi úspešné sú letné výtvarné tábory pre mládež, ktoré organizujeme už sedem rokov a pripojili sa aj české Kralupy nad Vltavou. V spolupráci ešte máme rezervy, ktoré treba rozvíjať. V rumunčine zaželal mestu Sebes veľa úspechov.
Po odovzdaní cien mesta sa medzi účastníkmi slávnosti rozprúdila živá beseda.
Múzeá už spolupracujú
Mesto Sebes má teraz 30-tisíc obyvateľov, okrem Rumunov tu svorne žijú aj In=é národnosti. V zastupiteľstve je len jeden nezávislý poslanec (ostatní zastupujú miestne politické strany), medzi nimi a primátorom je veľmi dobrá spolupráca.
Tunajší primátor je na čele mesta už štvrté funkčné obdobie. V meste ponúka pracovné príležitosti viac závodov, závideli sme im veľmi nízku nezamestnanosť.
Ďalší náš program riadil Bogdan Adrianu, viceprimátora mesta. Navštívili sme miestne vodárne, pozreli sme si kostoly, kde sú bohoslužby aj v rôznych jazykoch. V mestskom múzeu sme sa zoznámili s históriou mesta.
Radnica v Sebesi.
Od riaditeľa Radu Totoianu sme sa dozvedeli o dlhoročnej spolupráci múzeí v Komárome a Sebesi. Prisľúbili sme zapojiť aj Podunajské múzeum v Komárne.
Pevnosť obnovili z eurofondov
Prijal nás generálny riaditeľ pivovaru Albacher, pozreli sme si obrovské červené pieskovce s roklinou, ktoré sú atrakcie Sebesu. Poldeň sme strávili v neďalekom krajskom meste Alba Julia, ktoré kedysi bolo strediskom tunajších vládcov Sedmohradska.
Zaujala nás 110-hektárová úplne obnovená pevnosť, kde to hemžilo turistami. Je tu veľa inštitúcií, kostolov a vysokých škôl. Veľkou atrakciou je tu výmena stráží napoludnie a salvy z dobových diel. V duchu sme si predstavili, kedy bude takto obnovená aj komárňanská pevnosť a bude tu pulzovať život. Na obnovu pevnosti získali Rumuni značné prostriedky z Európskej únie.
Rozdiely v samosprávach
Večer sme sa na hlavnej ulici zapojili do pulzujúceho života kultúrnych dní. Na záver zaujímavých programov primátor Alexander Dancilu za účasti vedenia mesta a poslancov usporiadal pre všetky delegácie rozlúčkovú večeru. Zaujímal sa o rozvoj Komárna a Komáromu. Vyjadril ľútosť, že závod Nokia prestane v regióne pracovať. Zaujímal sa o prácu zastupiteľstva a príprave volieb. Bol prekvapený, že náš primátor môže rozhodnutia zastupiteľstva vetovať. Povedal nám, že aj on by to niekedy potreboval.
Ráno za účasti celého vedenia mesta sme sa rozlúčili s hostiteľmi a vydali sme sa na cestu domov smerom cez Devu a Arad. Mali sme dobrý pocit, že sme dobre reprezentovali naše mesta v Rumunskom držobnom Sebesi. Osobitné poďakovanie patrí tamojšiemu vedeniu mesta a nášmu tlmočníkovi Árpádovi Csordásovi.
Salva v pevnosti.
Autor: poslanec MsZ