NOVÉ ZÁMKY. V sobotu sa zišlo na Štrande deväť súťažných kulinárskych družstiev. Ráno sa ešte „brodili“ a šmýkali stopami nočného dažďa, aj hudobníkov radšej schovali na kryté pódium. Nálade ani chuti do varenia to však neubralo.
Opäť tri v jednom?
„Vlani bola akcia spojená s beachvolejbalom a aerobikom, ktoré organizovali kolegovia zo združenia Aktivita v tvojom meste. Tento rok usporiadali svoj turnaj ešte v lete, keď sa však konajú všetky gulášové súťaže a lečo k nim už nepasovalo. Budúci rok možno preberú organizovanie všetkých častí a opäť bude plný Štrand divákov,“ povedal Koloman Forró z organizátorského združenia Za troma mostami.
Toto bola gastronomická časť podujatia. foto: (MA)
Brožúra o okupácii
Zvláštnosťou tohto ročníka Lečových hodov bolo uvedenie v poradí desiatej brožúry novozámockého autora, bádateľa Ústavu pamäti národa Františka Daniela. Titul 21. august 1968 Nové Zámky zostavil z vlastných skúseností, archívnych dokumentov a prameňov ďalších siedmich historikov.
„V slovenských ani českých publikáciách sa Nové Zámky spomínajú málo, viac sa tejto tematike venujú maďarskí autori. Neuplynulo síce ani päťdesiat rokov, ale o týchto udalostiach už počúvam rôzne legendy. Najmä mládež o nich nevie takmer nič,“ povedal František Daniel.
Prišli Rusi?
V závere brožúry sú ukážky komunikácie zo sociálnej siete, ktorými verejnosť reagovala na zámer autora spracovať tému augusta 1968. „Jeden komentár tvrdil, že v Nových Zámkoch boli Rusi. Ďalší hovoril, ako v nedeľu večer vzali robotníkov z fabriky a ráno boli na moste. Aj preto som zverejnil ich názory – aby som ilustroval, ako málo sa o tomto období vie,“ dodal autor.
Toto bola spoločenská časť podujatia. Foto: (MA)
Pripravujú mašinku
V najbližších týždňoch chce Združenie za troma mostami na pamiatku novozámockých železničiarov za skutočnými tromi mostami osadiť historickú lokomotívu.
„Stodesaťročná mašinka mala pohnutý životopis, po ktorom som veľmi dlho pátral. Vyrobili ju v Linzi. Do prvej svetovej vojny jazdila v Rakúsku, po Trianone v Čechách, po Protektoráte jazdila pri Berlíne, koncom vojny v Krakove – dokonca aj v transportoch do koncentrákov. Po druhej svetovej vojne ju našli v Poľsku, jazdila v Košiciach, Žiline a dosluhovala práve v Nových Zámkoch,“ dodal František Daniel.
Autor: MA