ŠURANY. Prvá myšlienka na organizovanie takýchto podujatí skrsla v hlavách členiek miestneho spolku SČK v Šuranoch pred dvomi rokmi prvý krát v Tone usporiadali Majáles a potom ďalšie podujatia, aby boli bližšie k ľuďom ktorí aktívne podporujú činnosť SČK, darujú krv a sú členmi Červeného kríža skoro svoj celý život.
Po komunikácii s predstaviteľmi mesta našli v centre mesta amfiteáter, ktorému opäť vdýchol život viceprimátor Igor Bartovič so svojimi spolupracovníkmi.
SČK pôsobí aj spoločensky
"Aktivity Miestneho spolku Slovenského Červeného kríža v Šuranoch sú už verejnosti známe nielen z oblasti zdravotníctva, ale aj z oblasti kultúrno – spoločenskej. A práve v tejto oblasti sme sa zamerali na organizovanie podujatí, ktorými chceme poďakovať najmä darcom krvi, našim aktívnym členom a všetkým našim sponzorom. Dnešné podujatie s láskou pripravili členky miestneho spolku, za výdatnej spolupráce mesta. Naše poďakovanie samozrejme patrí aj všetkým sponzorom, bez ktorých by sme kultúrne podujatie na tejto úrovni sami zorganizovať nedokázali," prihovorila sa divákom predsedníčka Miestneho spolkku Slovenského Červeného kríža v Šuranoch Vladimíra Bartovičová.
Mládežníci z Matice
Detský a mládežnícky folklórny súbor Matičiarik vznikol v roku 1993. Pracuje pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Nových Zámkoch. V súbore sú deti vo veku od štyroch do osemnástich rokov. Súbor má vlastnú ľudovú hudbu. Vystupuje na matičných, školských, mestských akciách a festivaloch. Reprezentoval Slovenskú republiku aj v zahraničí a v Slovenskej televízii.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7372636/lucnica-v-suranoch.html >>
V roku 2009 sa deti prezentovali s vianočným programom v Nírodnej rade SR, v roku 2010 koledovali s vianočným programom prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi.
Cieľom súboru je rozširovať krásu slovenského ľudového folklóru a v deťoch vytvárať vzťah k ľudovým tradíciám.
Symbol slovenského folklórneho umenia
Reprezentantom bohatstva Slovenska je umelecký súbor Lúčnica. Svojím majstrovstvom a fantáziou, inšpirovanou ľudovou tradíciou, vytvára scénické obrazy s vysokým umeleckým nábojom a zároveň zachováva originalitu tancov. Vo svojej 65-ročnej histórii mala cez 2 000 mladých členov. Očarila divákov nielen doma, ale aj vo vyše 60-tich štátoch Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie.
Tanečný súbor sprevádza malý profesionálny orchester zložený dvanástich excelentných muzikantov – Zlaté husle.
Celá 65-ročná história Lúčnice je úzko spojená s osobnosťou umeleckého vedúceho a choreografa Prof. Štefana Nosáľa. Vytvoril viac ako 100 choreografií a celovečerných programov.
Prvý slovenský farebný umelecký film
Emócie folklórneho večera ešte znásobil prvý slovenský farebný umelecký film Rodná zem režiséra Josefa Macha a slovenského scénáristu Ivana Bukovčana.
Hovorí príbeh dievčat a chlapcov z rôznych krajov Slovenska, ktorí sa zišli v kolektíve mladých ľudových umelcov. Film je oslavou umeleckej tvorivosti slovenského ľudu a zároveň oslavou krásy slovenskej zeme.
Na záver V. Bartovičová poďakovala všetkým, ktorí prišli a ukázali spolku SČK, že jeho práca má zmysel. Dobrá nálada pokračovala veselicou.