NITRA. Medzi slovenským Štúrovom a maďarským Ostrihomom by mal začať premávať trajekt, ktorý pomôže nákladnej doprave. V súčasnosti je totiž most, ktorý spája obe mestá, pre veľké nákladné autá neprejazdný.
O projekte trajektovej dopravy, ktorý by mal byť zrealizovaný začiatkom budúceho roka, informovala maďarská spoločnosť pre rozvoj národnej infraštruktúry (NIF).
„Táto linka uľahčí prepravu tovaru medzi oboma krajinami, pretože most medzi Ostrihomom a Štúrovom má v súčasnosti maximálnu kapacitu pre autá do 3,5 tony,“ povedal riaditeľ projektu Daniel Lopert pre maďarskú agentúru MTI.
Zároveň dodal, že trajekt by mal prepraviť približne 70 nákladných automobilov denne. Celková hodnota projektu, čiastočne financovaného Európskou úniou, je 4,8 milióna eur.
Primátor je skeptický
Most, ktorý spája Štúrovo s Ostrihomom, bol zrekonštruovaný a spustený do prevádzky v roku 2001, je určený prioritne pre osobnú dopravu.
Mnohí vodiči nákladných áut nad 3,5 tony však tento zákaz nerešpektujú. Cestu si tak skracujú o desiatky kilometrov, pretože najbližšie sú pre nákladnú dopravu prejazdné mosty v Komárne a Šahách.
Podľa primátora Štúrova by to výrazne pomohlo doprave v meste, ale je skeptický, keďže o tomto zámere sa hovorí už 12 rokov.
„Most nerieši prepravu medzi Slovenskom a Maďarskom a už niekoľko rokov po spustení mosta do prevádzky sa začal pripravovať projekt trajektovej prepravy, ale je to iniciatíva súkromnej firmy a viem iba toľko, že sa snažia získať peniaze z eurofondov, ale žiadne bližšie informácie o tom nemám. Myšlienka je to určite dobrá, pred niekoľkými rokmi nás aj oslovili, ale v súčasnosti neprebiehajú žiadne rokovania,“ povedal pre agentúru SITA primátor Štúrova Ján Oravec.
Vybudujú druhý most?
Oravec však zároveň upozornil, že mesto počíta aj s možnosťou vybudovania úplne nového mosta.
„Ešte stále je otvorená otázka, kadiaľ povedie Helsinský koridor, ktorý by mal dopravne prepojiť sever a juh Európy," uviedol.
"V hre je okrem Šiah aj Štúrovo, takže my sa skôr prikláňame k možnosti, že cez naše mesto pôjde diaľnica smerom od Žiliny na Banskú Bystricu a Hronský Beňadik a ďalej cez Maďarsko, kde obíde Budapešť, pretože tam majú tiež problém s preplnenou dopravou,“ dodal.
Pripomenul však, že projekt Helsinských koridorov je s výhľadom do roku 2040 a mesto víta akúkoľvek iniciatívu, ktorá by problém chýbajúceho mosta pre nákladnú dopravu vyriešila čím skôr.