VEĽKÝ LÉL. Počas prázdnin tu organizujú aj jazdecké tábory pre deti. Okrem starostlivosti o kone a jazdenie však ponúkajú ešte jednu atrakciu, ktorá inde nie je.
Skúšali dojiť kozu
„Je to predovšetkým jazdecký tábor v prírode, učíme sa jazdiť, starať o koníky, čistiť im kopýtka ale deti tu majú možnosť výnimočné zážitku a tým je kúpanie v rieke. Máme na našom ostrove veľmi peknú prírodnú pieskovú pláž na brehu Dunaja, kde sa chodíme kúpať s koníkmi a s deťmi, takže z ich chrbtov môžu skákať priamo do vody ako voľakedy,“ hovorí vedúca tábora Martina Jendreková.
Pre deti sú to neopakovateľné zážitky. „Prvýkrát sme si také niečo mohli vyskúšať a je to úplne super,“ prekrikujú sa všetky naraz na otázku, ako sa im kúpanie s koňmi páči. Zároveň ale dodávajú, že najlepšie je jazdenie na koni vo voľnej prírode a možnosť blízkeho kontaktu a starostlivosti aj o iné zvieratá, napríklad o kozy. Po prvýkrát si tak mohli na ne nielen siahnuť ale vyskúšať si aj dojenie.
Vracajú sa aj pôvodné rastliny
„Na Veľkolélskom ostrove máme desiatky voľne pasúcich sa zvierat ako sú huculské kone, dobytok ale aj ovce a kozy. Starajú sa o ne miestni obyvatelia a a tak túto malú farmu využívame v lete, aby sme ukázali deťom, ako môže fungovať symbióza človeka s prírodou,“ vysvetľuje predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia Tomáš Kušík. V budúcnosti by tu chceli vybudovať viac možností pre turistov.
„Doteraz sme pracovali na tom, aby sme vrátili na ostrov život, čo sa nám podarilo, pretože vďaka zvieratám, ktoré spásajú lúky, sa sem vracajú pôvodné druhy rastlín aj zvierat. Na jar sme prepojili aj Veľkolélske rameno s Dunajom, takže pribúdajú ryby a živočíchy, čo prilákalo vodné vtáky.
Prírodná pláž na Dunaji
Na budúci rok by sme chceli pokračovať vo vybudovaní jednoduchých možností pre turistov v blízkom okolí ako je ubytovanie, občerstvenie, požičovňa člnkov ale aj lepšie značenie a prístup,“ dodáva Kušík. V súčasnosti je tu lákadlom okrem divokej prírody hlavne prírodná pláž na Dunaji. Mladej rodinke z Bratislavy však neprekáža, že sem musí prejsť pešo po kamenistom chodníku krížom cez ostrov. „Prišli sme sem aj s naším dvojročným synom, aby sme si užili rodinný výlet a vôbec nevadí, že to tu nie je vybudované, aspoň je tu pokoj. Stačí si doniesť vlastný chlebík, pobehať po lúke, okúpať sa v Dunaji a oddýchnuť si pod týmto starým topoľom,“ usmieva sa Janka Jonášová.
Súčasť chráneného územia
Veľkolelsky ostrov sa nachádza neďaleko Komárna pri obci Zlatná na Ostrove a je súčasťou chráneného územia Dunajské luhy. Vďaka ochranárom sa tu zachovali aj staré duby a hlavové vŕby, ktoré udržiavajú tradičným zrezávaním konárov. Tie využívajú miestni obyvatelia ako palivové drevo, keďže košikárstvo už takmer zaniklo. Z fauny je tu možnosť vidieť predovšetkým volavkovité vtáky, ktoré lovia na Veľkolelskom ramene, sú tu volavky popolavé a kormorány, volavky biele a objavil sa už aj bocian čierny, orliak morský a dudok chochlatý.