KOMÁRNO. Účastníci po ďalšej prestávke vyrazili z Komárna, informoval TASR Juraj Hargaš, vedúci sprievodu medzinárodného splavu Dunaja TID na Slovenskom na úseku z Bratislavy do Štúrova. "Od roku 1981 som účastníkom tohto splavu. Žiaľ z časových dôvodov sa mi ešte nepodarilo ani raz absolvovať celú trasu, ale ak sa dostanem do dôchodkového veku, určite splním svoj sen," zdôraznil.
Okrem podunajských štátov Nemecka, Rakúska, Slovenska, Maďarska, Srbska, Bulharska a Rumunska sú zastúpené aj ďalšie štáty - Anglicko, Švajčiarsko, Nový Zéland, Austrália a Južná Afrika," povedal vedúci s tým, že medzi účastníkmi je 30 ľudí, ktorí absolvujú celú trasu od začiatku až do konca, ale väčšina sa pripája na niekoľko dní a týždňov podľa plánu v rôznych miestach popri Dunaji. Rakúšania končia väčšinou v Budapešti, v Moháči už nastupujú Srbi, neskôr Bulhari. Na Slovenskom úseku je asi v súčasnosti 140 - 150 ľudí.
Podľa jeho ďalších slov počasie je dobré, vodákom dážď neprekáža. "Nemci zvyknú hovoriť, že neexistuje zlé počasie, len nedostatočné vybavenie," poznamenal Hargaš s úsmevom.
Najväčšia skupina je z Nemecka, potom nasledujú Rakúšania. Celý úsek má 2 500 km, je to dlhá a náročná trasa," konštatoval Hargaš. Pripomenul, že každý deň treba vyložiť stany, spacáky, matrace a ráno to znova zbaliť a pokračovať ďalej. Účastníci splavu majú aj voľné dni. "Boli to pekné zážitky v Bratislave, najbližší voľný deň bude v Budapešti," dodal.
Účastníci splavu sa rozprávajú medzi sebou po nemecky a anglicky. "Popri všetkom je to babylon, hovoríme všetkými jazykmi. Priemerne urobíme denne 50 kilometrov (km), najkratší úsek je Hainburg - Bratislava, je to 18 km úsek, ale sú trasy, keď počas dňa absolvujeme aj 60 km," poznamenal Hargaš.