PODHÁJSKA. Miro Polák dostal od Liptákov do daru riadny širák na hlavu. Hodil by sa skôr na salaš, ale aspoň ochráni pred páľavou a ešte aj vyrobí riadny tieň.
Najvyšší počet účastníkov
„Spočiatku sa mi niektorí chlapci odhlásili, ale nakoniec predsa prišli. Spolu s dvomi výtvarníčkami je nás deväť, čo sme hádam ešte nikdy nedosiahli,“ hovorí Miroslav Polák, iniciátor tradičného sochárskeho sympózia v Podhájskej.
Tento rok na podujatie pozval kolegov, ktorí tvoria v Radave, Úľanoch nad Žitavou, Lapáši aj Podhájskej.
„Rozumieme si, dokážeme si pomôcť, ak treba prevaliť veľký kmeň. Spolupracuje s nami dokonca aj niekoľkonásobný majster Česka v pílení dreva. Má profesionálne vybavenie a v úvodnej fáze nám z kmeňov odreže presne to, čo potrebujeme,“ dodáva M. Polák.
Od drevorubačskej píly po výtvarnícky štetček
Najväčším nástrojom použitým na sympóziu bola drevorubačská motorová píla, najmenším výtvarnícky štetček.
Sympózia sa zúčastňuje už tretia generácia sochárov. Miroslav Polák je žiakom Milana Marciňu, sám odborne vychoval Petra Šranka, ktorý pôsobí v Lapáši. Peter chodil do školy s Nikolou Liptákovou z Podhájskej, ktorá na jeseň začne prvý semester sochariny v Banskej Bystrici.
Vyrezávala už ako malá
„Moja mama na kúpalisku pracovala a ja som sem chodila už ako malá. Miro vtedy robil reliéf nejakého stromu. Ukradla som mu dláto a začala som mu fušovať do roboty – to bola asi moja prvá účasť na sympóziu,“ usmieva sa Nikola.
Nakoniec však po jej pokuse nezostala žiadna pamiatka, pretože na to miesto nakoniec prišiel podpis autora.
Nikola Liptáková. Ako domáca sochárka bude raz možno sympóziá organizovať ona. Foto: (MA)
Nikolu sme zastihli pri brúsení drevených trojhranov. „Na sympóziu sa tu ukazuje to pôvodné staré remeslo - vyrezávanie do živého materiálu, použitie dláta, píly, brúsky. Ja sa snažím prepojiť staré s novým. Skombinujem drevo a vodný kameň z podhájskej vody, ktorý sa usadzuje v potrubí. Kryštály zasadím do dreva a ešte nasvietim, aby v interiéri vynikli. Z podobného kameňa už pred rokmi vytvorili fontánu, tak túto kombináciu oživím,,“ povedala pre MY.
Diela sochárov k toboganu
Už vlani obec so svojím termálnym kúpaliskom získala certifikát Knihy slovenských rekordov za najvyšší počet drevených sôch a plastík na Slovensku. Tento rok plánovali prekročiť stovku.
„V pondelok sme začali robiť. Jožko Barta sa v Ivanke stará o svoju mamičku, ale prišiel si vziať drevo a svoju prácu sem prinesie,“ dodáva M. Polák.
Diela účastníkov sympózia zdobia areál kúpaliska, interiéry kúpeľných budov aj obecného úradu. Tentoraz majú sochy iné určenie.
Nad kúpaliskom sa práce dokončuje akvaparak so sústavou toboganov. Práve v tento areáli by mali stáť niektoré z tohtoročných diel.
Hneď v pondelok Miroslav Polák s Petrom Šrankom začínajú tvoriť drevené sochy v Babinej pri Zvolene. Po skončení akcie bude s kolegami pracovať na kolekcii sôch pre obec Trávnica.
K hotelu pribudne krytý bazén
Najväčšiu súčasnú zmenu termálneho kúpaliska vidieť už zdiaľky. Na svahu sa týči sústava toboganov nového akvaparku.
„Vodný park s toboganmi, šmykľavkami a detským bazénom je technicky už hotový. Treba úpravy okolia, skúšky a schvaľovanie, aby sme ho ešte toto leto mohli uviesť do prevádzky,“ povedal riaditeľ Termálneho kúpaliska Podhájska Jozef Barcaj.
Nová dominanta termálneho kúpaliska. foto: (MA)
Ďalším pripravovaným projektom má byť vyhrievaný krytý bazén medzi hotelom Borinka a relaxačným komplexom. Na jeseň chcú akciu aspoň začať. Súčasná denná kapacita termálneho kúpaliska je 5 500 rekreantov.
Počas júnových pracovných dní ich bývalo okolo tritisíc, víkendy prinášali približne päťtisícové návštevy. Počas vlaňajších Podhájskych slávností remesiel sa za tri dni vystriedalo dvadsaťsedemtisíc návštevníkov.
V nasledujúcom období na kúpalisku pripravujú úpravy sedacích bazénov na antikorové a osadenie prístreškov pred priamym slnkom.