NOVÉ ZÁMKY. Desiaty ročník galakoncertu mal humanitárne poslanie – pomôcť krajinám Balkánskeho poloostrova, ktoré nedávno utrpeli miliardové škody po storočných povodniach.
Dvaja ambasádori
Celú túto aktivitu zastrešila nezisková organizácia Jobinetgra, ktorá zamestnáva zdravotne postihnutých. Začiatkom roka získala štatút chránenej dielne.
Podľa riaditeľa neziskovky Mariána Barana „úspešnosť priebehu tejto akcie svedčí o schopnosti a profesionálnych zručnostiach ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí sa na základe svojho osudu dobrovoľne vložili do získania pomoci pre srbský a bosniansky národ,“ spresnil Baran.
V publiku zasadli iniciátori projektu, ambasádori oboch balkánskych krajín, predstavitelia Európskej únie, regionálnej samosprávy. Na pódiu okrem domáceho Otokara Kleina spievali Miklósa Erika, Božena Ferancová, Jitka Sapara – Fischerová, Orsolya Röser a Sergej Tolstov.
Otokar Klein počas koncertu.
Iniciátorovi koncertu sme pred jubilejným desiatym ročníkom položili niekoľko otázok.
Čo bolo podnetom pre vznik úplne prvého ročníka podujatia?
• Vznikol úplne náhodou. Bol obnovený novozámocký amfiteáter a vymýšľali sme čo najdôstojnejšie podujatie na jeho otvorenie. Pre mňa to bolo veľmi pozitívne obdobie, lebo som bol obklopený mnohými veľkými a slávnymi kolegami, ktorí boli súčasne aj úprimní priatelia.
Na jedno slovo prijali moje pozvanie Peter Dvorský, Ilona Tokody, Gregor Jóska, Martin Babjak – skrátka najväčšie esá sa ocitli v Nových Zámkoch. Z atmosféry koncertu mali obrovskú radosť, podali správu ďalším kolegom a z jednej nevinnej akcie sa stala tradícia.
Máte zosumarizovaných doterajších deväť ročníkov alebo si počkáme až po desiatom?
• Doteraz sa na pódiách galakoncertu predstavilo možno osemdesiat - deväťdesiat top spevákov. Pôvodnou myšlienkou bolo Umenie nerozdeľuje, ale spája – a zostáva aktuálna dodnes. Klasická hudba sem pritiahla účinkujúcich nielen zo Slovenska a Maďarska, ale napríklad z Poľska, Ruska, Japonska či Austrálie.
Napriek úspechu podujatia sa však jeden ročník musel konať v Dvoroch nad Žitavou…
• Počas uplynulých desiatich rokov sa objavili aj kolízie. Tí najdôležitejší - diváci – si však k nám našli cestu aj vtedy. Asi máloktorý môj kolega môže povedať, že ho k pódiu priviezol parádny koč s najkrajším konským záprahom široko – ďaleko. So Soňou Müllerovou a Sisou Sklovskou sme takto prišli pod javisko a rozbehol sa jeden neuveriteľný večer.
V takomto koči priviezli protagonistov koncertu v Dvoroch nad Žitavou.
Ako sa vám darí zladiť organizovanie takéhoto galakoncertu s ďalšími povinnosťami?
• Najzaujímavejšie je, že jeden ročník sa ešte nestihne skončiť a my už pripravujeme ďalší. Jubilejný desiaty je špecifický svojím charitatívnym zameraním aj obsadením. Okrem špičkových umelcov v Nových Zámkoch privítame orchester Slovenskej filharmónie a Slovenský filharmonický zbor – teda telesá, ktoré koncertujú po celom svete, pracujú s tými najväčšími dirigentmi a v takomto zložení v Nových Zámkoch ešte nikdy nevystúpilo.
Je obecenstvo v Nových Zámkoch vďačnejšie alebo menej náročné?
• Otočím to úplne inak: Viacero kolegov, ktorí sem prišli, mi po skončení koncertu povedali, že takúto atmosféru ešte nikde nezažili. Na jednej strane je vďačnosť publika, a na druhej strane je zostava kolegov, ktorá sa tu stretávajú. Nech je nás koľkokoľvek, ale také špecifické a bohaté zloženie si naraz nedovolia ani veľké divadlá či koncertné sály.