Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário
TENIS

Tenisové smeče aj guláš

V obci Čechy sa 13. a 14. júna konal 2. ročník tenisového turnaja o Pohár podpredsedníčky NR SR Jany Laššákovej. Súboje sa odohrávali na antukovom tenisovom kurte, ktorý pred ôsmimi rokmi svojpomocne vybudovali samotní obyvatelia obce.

Na spoločnej fotografii organizátori a finalisti turnaja (druhý a tretí zľava s raketami).(Zdroj: (IEP))

ČECHY.Hrací systém bol pomerne originálny. Na turnaji sa zúčastnilo 16 tenistov. Polovicu tvorili domáci hráči, ktorí sa do tohto finálového turnaja prebojovali na májovom kvalifikačnom turnaji. Ďalší 8 tenisti boli pozvaní zo Semerova, Kolty, Veľkých Loviec, Čaky a Nesvád.

Hralo sa „pavúkovým“ systémom respektíve play-off: hráč, ktorý prehral zápas, už mohol pokojne oddychovať a víťaz postupoval do ďalšieho kola.

Turnaj sa začal prvými stretnutiami v piatok o 13. hodine po slávnostnom otvorení. V sobotu sa hralo už od rána.

Tenisti bojovali o víťazstvo za krásneho „športu žičiaceho“ počasia: teplota vzduchu bola tak akurát, vietor hráčom prakticky neprekážal, nepršalo a účastníci sa naplno mohli venovať hre.

Antukový povrch bol perfektne pripravený ( na ploche je zabudovaný systém automatického polievania). Pochopiteľne, počas jednotlivých zápasov museli organizátori robiť krátke pauzy a upravovať ho.

A nikto nebol hladný

V sobotu popoludní bolo dobojované. Vo finále sa stretli skutočne najlepší hráči turnaja Pavol Bartko a Vladimír Ondrušek. Fanúšikovia si samozrejme priali vidieť vo finále aspoň jedného domáceho hráča, ale to sa napokon nestalo. Po dramatickom priebehu priaznivci tenisu spoznali víťaza celej súťaže.

Turnaj vyhral Pavol Bartko (Veľké Lovce), na 2 . mieste skončil Vladimír Ondrušek /Čaka/, 3.miesto získal Matej Kocán /Semerovo/ a „zemiakovú medailu“ za 4. miesto Vladislav Čermák (Čechy)–. Všetci štyria najlepší hráči získali medaily, diplomy a finančné odmeny od sponzora turnaja.

Navyše celkový šampión Pavol Bartko bude mať víťazný pohár v domácej vitríne počas celého roka – do začiatku ďalšieho ročníka tohto turnaja. Ceny víťazom odovzdali: podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky Jana Laššáková, štátny tajomník Ministerstva financií SR Peter Pelegríny a starosta obce Čechy Jozef Baranovič.

Skončila sa oficiálna časť turnaja, ale účastníci a hostia sa nerozchádzali. V sobotu sa popri tenisovom turnaji v areáli kultúrneho domu konala tiež tradičná súťaž vo varení guláša. Po jej skončení si tenisti a priaznivci športu mohli pochutnať na viacerých druhoch tejto pochúťky: zúčastnilo sa 7 družstiev. Mimochodom, neboli to obyčajné „civilné“ tímy, ale družstvá, reprezentujúce Asociáciu policajtov vo výslužbe. Výsledok súťaže? Guláš chutil všetkým, zatknutý nebol nikto...

Tenisom sa to nekončí

V závere turnaja nám starosta obce Jozef Baranovič povedal, že členovia miestneho Tenisového klubu Čechy zorganizujú ešte dve ďalšie súťaže – o Pohár predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu a turnaj pre domácich hráčov. Športovou lahôdkou letnej sezóny sa stane tradičný futbalový turnaj 4 mužstiev zo susedných obcí, ktorý sa uskutoční dňa 20. júla 2014.

„Chcem sa poďakovať organizátorom, ktorí pripravili vynikajúce podmienky pre hráčov aj pre milovníkov bieleho športu, ktorí v hojnom počte sledovali priebeh zápasov. Čechy je športovou obcou. Vynikajúco to prezentoval aj tento turnaj. O rok sa tu určite stretneme na jeho 3. ročníku,“ povedal Jozef Baranovič.