ÚĽANY NAD ŽITAVOU. V sobotu 14. júna sa na miestnom futbalovom štadióne konal už 4. ročník súťaže vo varení guláša Fedýmešský kotlík. Vyše tisíc ľudí si napriek veternému, ale slnečnému počasiu pochutnalo na dobrom guláši a zúčastnilo sa na viacerých zábavných súťažiach a následnej disko-zábave.
Guláša navarili dosť
Na pravé poludnie začalo 24 „profesionálnych“ družstiev amatérskych kuchárov čarovať nad kotlami. Podmienky súťaže sa v porovnaní s predošlými ročníkmi v podstate nezmenili.
Podmienkou bolo navariť minimálne päť litrov guláša. Organizátori zabezpečili vodu a drevo, súťažiaci si sami priniesli kotlík, mäso, ingrediencie, chlieb, misky, lyžice a podobne
Drvivá väčšina mužstiev sa skladala z troch a viacerých kuchárov. Takmer všetky kolektívy sa prezentovali vlastnými dresmi a vtipnými propagačnými materiálmi..
Po 15. hodine v niektorých stánkoch už stihli navariť guláš a netrpezliví návštevníci pomaly začali robiť ochutnávky,
Prečo práve Fedýmešský kotlík?
Zaujímalo nás, prečo má súťaž taký osobitý názov. Starosta obce Juraj Ostrožlík nám stihol povedať, že pomenovanie súvisí s bývalým označením obce. Jej súčasný názov sa totiž datuje až od 26. júna 1948.
História dnešných Úľan nad Žitavou sa začala po tatárskych vojnách. Pôvodný názov obce sa odvodzuje od majetkovej držby Gýmešského hradu, ktorému v stredoveku ako osada tohto panstva patrila.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7249667/fedymessky-kotlik.html >>
V majetkovej podstate Gýmešského hradu, ktorý patril pod veľhrad v Nitre, sa koncom 13. storočia uvádza tiež „Föld - Ghimess Praedium“, ktorú mal v držbe „Földghimessy család“ (rod Gýmešského hradu). Prvá písomná správa o osade – obci je z roku 1284 pod názvom Fedemus.
Aj s dobrou náladou
Zostavy družstiev tvorili fakticky iba zástupcovia silnejšieho pohlavia. Starosta prezradil, že inak tomu na Deň otcov ani nemohlo byť.
Zastavili sme sa pri trojčlennom mužstve s neobvyklým názvom MABUMA (skratky priezvisk členov tímu). Tajomstvá prípravy dobrého guláša nám prezradiť nechceli, ale podčiarkli, že musia mať najmä dobré ingrediencie, dobrú náladu a dobré kamarátske vzťahy v družstve. Ku koncu treba sledovať, aby oheň nebol prudký a gulášik v pokoji dovariť.
Zúčastnili sa všetkých troch predošlých ročníkoch Fedýmešského kotlíka, raz skončili na druhom mieste. „Vyhrali poľovníci. Sú profesionáli a používali aj divinu, zatiaľ čo my sme mali k dispozícii iba obvyklé mäso,“ tvrdili členovia tímu.
Disko-zábava do rána
Päťčlenná odborná porota po takmer hodinovom degustovaní vyhlásila víťazov 4. ročníka Fedýmešského kotlíka. Prvé miesto získal práve tím MABUMA, za ním družstvo s názvom Hnilý kút a na treťom mieste skončili Hrdí otcovia. Za svoje výkony si všetci účastníci odnášali hodnotné ceny.
Diskotéka, na ktorej sa zabávalo niekoľko stoviek ľudí, pokračovala v dobrej veselej atmosfére až do rána.