Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent
TRIATLON

Triatlonový sviatok v Dvoroch ozdobil český olympionik

V sobotu 14. júna bol vo Dvoroch nad Žitavou športový sviatok. Konal sa tu totiž už 28.ročník MIKROTRIATLONU, kombinácie plávania cyklistiky a behu.

Počas cyklistiky bola úplne vylúčená verejná doprava, čo taktiež zvýšilo atraktívnosť pretekov.

DVORY NAD ŽITAVOU. Podujatie už tradične na veľmi dobrej úrovni zorganizované miestnym Triatlonovým klubom, má svojich stálych účastníkov aj zo zahraničia. Nebolo to inak ani tento rok.

V rámci dlhodobej bodovacej súťaže Slovenský pohár v triatlone 2014 sa tu konali Majstrovstvá Slovenska v šprint triatlone pre kategórie dorastencov a juniorov.

Punc jedinečnosti dodal podujatiu aj status spoločných Majstrovstiev SR a ČR pre zamestnancov a partnerov Mc DONALD“S.

Začínalo sa od najmenších

Za pomerne priaznivého počasia (nebolo extrémne teplo) sa na štart najprv postavili žiaci.

Tí mladší absolvovali 150 m plávania, 4 km cyklistiky a 1 km behu. Ako prvý v tejto kategórii dobehol do cieľa Alex Marshall reprezentujúci Maďarsko pred svojim kolegom Kocsisom a Bratislavčanom Hrtanom.

Celkovo boli v tejto kategórii maďarskí pretekári veľmi úspešní, keď v prvej desiatke mali až päť svojich zástupcov. Medzi dievčatami dominovali pretekárky z východu Slovenska. Zvíťazila Zuzana Daňová z Popradu pred dvojicou Jenčušová a Dunčíková zo Spišskej Novej Vsi.

Starší žiaci pretekali na dvojnásobných vzdialenostiach – 300m plávania, 8km cyklistiky a 2km behu. Pomerne suverénne si počínali víťazi. Medzi chlapcami Martin Mráz z Bratislavy, ktorý dobehol do cieľa s pomerne veľkým náskokom pred Hricom zo Spišskej Novej Vsi a Žáčikom z Nitry. V kategórii starších žiačok rovnako suverénne vyhrala Lýdia Drahovská z Piešťan pred Kozákovou zo Spišskej Novej Vsi a Walterovou z Bratislavy.

Superšprint pre menej skúsených a zdatných amatérov

Pre nie veľmi skúsených a zdatných dospelých pretekárov pripravili organizátori osobitnú kategóriu "Superšprint" pre amatérov. Na polovičnej trati MIKROTRIATLONU (350 m plávanie, 10 km cyklistika a 2,5 km beh) si vyskúšalo svoju zdatnosť vyše 20 odvážlivcov.

Medzi nimi bolo až 5 zástupcov domáceho Triatlon klubu (Bernáth, Graszl, Ambrus, Kubica, Rozsnyó). U mužov bol v tejto kategórii najrýchlejší Tomáš Janžo z McDONALD“S a medzi ženami dominovala Andrea Fügi z Maďarska.

Medzi elitou aj účastník londýnskej olympiády

V hlavnej kategórii MIKROTRIATLONU na tratiach 750 m plávania, 20 km cyklistiky a 5 km behu organizátorov príjemne prekvapila prihláška českého reprezentanta, účastníka olympijských hier v triatlone v Londýne.

Český olympionik Jan Čelústka pretekal v Dvoroch.

Jan Čelústka pravidelne štartuje na pretekoch Svetového pohára po celom svete a momentálne je najlepším triatlonistom na území Česko – Slovenska. Okamžite sa stal najhorúcejším kandidátom na celkové víťazstvo.

Na štart MIKROTRIATLONU 2014 sa postavila celá stovka pretekárov. Hlavný favorit Čelústka sa držal počas plávania a celej cyklistiky tak trochu v úzadí. V záverečnom behu sa však ukázalo že si v podstate šetril sily na záverečný bežecký finiš v ktorom suverénne porazil inak vynikajúceho bežca, len juniora Tadeáša Fazekaša z Levíc. Tretí v absolútnom poradí dobehol tiež pretekár z Českej republiky Martin Olšan.

Medzi ženami bola najrýchlejšia vekom len juniorka Ivona Miklóšová z Levíc pred Bratislavčankami Mirkou Bednarovičovou a Danou Ignačákovou. Už spomenutí levickí juniori Fazekaš a Miklóšová sa zároveň stali majstrami Slovenskej republiky pre rok 2014 vo svojich kategóriách.

Medzi dorastencami získali majstrovské tituly Matúš Verbovský tiež z Levíc a Ivana Gajdošová z Košíc. Z pretekárov novozámockého okresu bol najúspešnejší Miroslav Ozorák z TK Nové Zámky (s absolútnym prehľadom zvíťazil v kategórii veteránov) pred takisto Novozámčamni Štofkom a Fazekašom.

Dvorský MIKROTRIATLON sa blíži k jubileu

Celkovo možno tohtoročný MIKROTRIATLON hodnotiť ako veľmi úspešný. Perfektne pripravené podujatie ktoré sa konalo za úplného vylúčenia verejnej dopravy počas cyklistiky, bolo zaujímavé a atraktívne aj pre divákov – skoro celý priebeh pretekov bolo možné sledovať z 2 – 3 bodov vzdialených od seba len niekoľko sto metrov. Aj skoro 170 aktívnych účastníkov svedčí o tom, že Dvory nad Žitavou sú obľúbenou destináciou nielen domácich triatlonistov ale i tých zo zahraničia.

Zostáva už len veriť že organizátorom z TK Dvory nad Žitavou zostane dostatok síl a entuziazmu aby dotiahli "svoje dieťa" MIKROTRIATLON k najbližšiemu jubileu a to k 30. ročníku, čím by potvrdili status najdlhšie organizovaných triatlonových pretekov na Slovensku.