ÚĽANY NAD ŽITAVOU. V sobotu 14. júna vytvorili niečo, čo sa doposiaľ nikomu nepodarilo a zapísali sa do knihy slovenských rekordov. V obci veria, že sa onedlho zapíšu aj do svetoznámej a prestížnej Guinnessovej knihy rekordov. Len si trochu zatrénujú.
Včelí úlik ako dezert?
V Úľanoch nad Žitavou sa zachováva stará tradícia výroby včelích úlikov. Sú to vlastne zákusky pripravené originálnym spôsobom. Do formy sa natlačí husté cesto a upečie do formy úlika.
Fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7241289/rekordne-uliky.html >>
Mimochodom, je to aj historicky podložené. Úľ je v strede obecného erbu, úle sa „udomácnili“ aj v názve obce. Netreba sa čudovať, že v Úľanoch nad Žitavou sa práve výrobky s týmto názvom obyvatelia obce rozhodli zapísať do knihy rekordov.
Prišiel aj tréner majstrov sveta
„Keď je to v Úľanoch nad Žitavou, tak čo iné? Veríme, že za dve hodiny vyrobíme viac ako tisíc kusov našich originálnych zákuskov,“ povedala Lenka Viteková, iniciátorka podujatia a kapitánka družstva, ktoré sa chcelo zapísať do slovenskej knihy rekordov. Pred začiatkom všetci čakali na príchod komisára podujatia, člena organizačného výboru Slovenskej knihy rekordov. Bol ním bývalý známy slovenský hokejový tréner (trénoval majstrov sveta Šatana, Višňovského a Hecla) a rozhodca, taktiež bývalý riaditeľ marketingu pivovaru Topvar Topoľčany Jozef Nemec.
Vo svojich 72 rokoch je stále vynikajúci šoumen.
Hovoril o vzniku a činnosti Knihy slovenských rekordov, prezradil najnovšie správy o Mirovi Šatanovi a odštartoval pokus o rekord.
Úliky ako na bežiacom páse
O 14. hodine sa začal dvojhodinový pokus desaťčlenného družstva o rekord. Sedem žien robilo úliky, tri ich odkladali na dlhom stole a cukrovali.
Pri konečnom počítaní jeden chýbal. Foto: (IEP)
Spočiatku „cukrárske družstvo“ búrlivo podporovali viacerí diváci, neskôr ich entuziazmus akosi ochabol. Nebol to predsa futbal. Ku koncu akcie však vynikajúca moderátorka aj samotný komisár Jozef Nemec pri mikrofóne vytvorili perfektnú atmosféru.
Predčasný koniec
Asi štvrťhodinu pred vypršaním termínu sa však „bežiaci pás“ zastavil. Ženy bezmocne pokrčili ramenami - koniec. Použili všetky zásoby cesta a nemali ani ďalší materiál. Na sekundu zostalo ticho – čo teraz?
Komisár nariadil akciu skončiť podľa stanoveného limitu dvoch hodín. Posledných desať minút Lenka Viteková a Jozef Nemec počítali vyrobené úliky. Číslo 1 399 Jozef Nemec zapísal aj do certifikátu Knihy slovenských rekordov, ktorý odovzdal starostovi obce Jurajovi Ostrožlíkovi a kapitánke družstva Lenke Vitekovej. Všetci potichu ľutovali, že nedosiahli 1 400.
Výsledok mohol byť krajší
Akciu nakrúcali štáby dvoch televízií. Počas akcie jeden z kameramanov nevydržal a pochutnal si na jednom úliku... Videli to viacerí aktéri podujatia a bolo jasné, že desať žien vyrobilo presne 1400 kusov úlikov. Komisár Jozef Nemec rozhodol, že prepisovať výsledok nebude. Na stole bolo 1399 úlikov a toľko zapísali do rekordného certifikátu.
Ani najmenej to nevadilo. Publikum ženám hlasne ďakovalo a Lenka Viteková vyhlásila, že o rok pripraví ešte zaujímavejšie podujatie.
Podujatie zavŕšili ľudovou veselicou pre vyše tisíc ľudí. Pomohol aj fakt, že na štadióne sa konala súťaž vo varení guláša. Po skončení oboch súťaží sa účastníci a hostia zabávali takmer do noci.