ŠURANY. Na mestskom úrade sa stretli zástupcovia mesta, dobrovoľných i profesionálnych hasičov, autori a hostia výstavy Svätý Florián – pomáhaj. Oficiálne tu uviedli Pamätnicu dobrovoľného hasičského zboru v Šuranoch.
„František Bezdeda ma požiadal o spracovanie dejín hasičského zboru. Je organizáciou s najdlhším pôsobením v dejinách mesta, ale jej históriu doteraz nik poriadne nespracoval,“ povedal autor textovej časti publikácie, riaditeľ mestského kultúrneho strediska Miroslav Eliáš.
Informácie sa hľadali ťažko
„Najviac informácií o dobrovoľných hasičoch pochádzalo z posledných štyridsiatich rokov. Načrieť do obdobia spred 100 – 150 rokov však nebolo jednoduché. Po takmer ročnom bádaní sa podarilo nájsť niektoré prevratné historické fakty – napríklad stanovy z roku 1880 podpísané grófom Lavauxom, ktorý stál pri zrode tunajšieho hasičského zboru. Časť informácií pochádza z autentických výpovedí - aj niektorých z vás,“ dodal.
Autor výstavy Miroslav Majerčík (vľavo) a autor publikácie Miroslav Eliáš počas vernisáže na mestskom úrade. Foto: (MA)
Zatiaľ sa nezistili mená všetkých zakladajúcich členov ani veliteľa z roku 1923. V publikácii sú však aj emočné správy o veľkých požiaroch spred viac ako sto rokov. Pri hasení šurianskej cukrovarskej rafinérie pomáhali hasiči zo širokánskeho okolia.
O Šuranoch vyšlo doteraz viacero publikácií, žiadna sa však podrobnejšie nevenuje dobrovoľným hasičom.
Knižku pokropili vodou
Časť fotografií v publikácii a výstavné panely sú dielom Miroslava Majerčíka. Poďakoval vedeniu mesta, členom šurianskeho fotoklubu a hasičom, ktorí zo súkromných zbierok poskytli fotografie, relikvie a artefakty. Návštevníkov vernisáže upozornil na niekoľko zaujímavostí z činnosti zboru, súťaží či zásahov dobrovoľných hasičov. Okrem publikácie na podujatí uviedli aj pamätnú pohľadnicu autora Stanislava Szencziho.
Dobrovoľní hasiči s novou zástavou. Foto: (MA)
„Expozícia ponúka zábery nielen z požiarnej prípravy a zásahov, ale aj spoločenskej a športovej činnosti našich hasičov,“ povedal gestor výstavy, viceprimátor Šurian Ing. Igor Bartovič. „Kniha poslúži ako odrazový mostík pre nasledujúcich autorov, ktorí už budú mať o to ľahšiu úlohu.“
Pamätnicu k výročiu DHZ na cestu k čitateľom pokropili šurianskou artézskou vodou.
Dostali zástavu a kroniku
Pôvodná zborová zástava z roku 1923 už schátrala. Vďaka dotácii z ministerstva je už v rukách reštaurátorky a do konca roka by sa mala stať muzeálnym exponátom. Na vernisáži prevzali dobrovoľní hasiči novú zástavu.
„Za 12 rokov v mojej funkcii sme spolu prežili veľa. Počas rekonštrukcie hasičskej stanice dokonca dva roky v susednej budove sídlili príslušníci profesionálneho zboru. Videli sme, ako pracujú a nasadzujú svoje životy. Aj naši dobrovoľníci sú vždy ochotní pomôcť - toto majú spoločné,“ povedal primátor mesta Imrich Várady.
„Na týchto ľudí - dobrovoľníkov aj profesionálov - je obrovské spoľahnutie. Aj v noci vstali a boli medzi prvými, keď bolo treba pomáhať. Či už pri spoločenskej udalosti alebo trebárs záchrane pred záplavami,“ dodal. Spomenul aj Miloša Čeleša, ktorý sa slávnosti nemohol zúčastniť.
Úvod sobotňajších osláv v Šuranoch. Foto: (MM)
Hostia boli súčasne prvými čitateľmi novej publikácie. Peter Čuvala zo šurianskej stanice Hasičského a záchranného zboru sa zadíval na fotografiu historickej ručnej hasičskej striekačky: „Keď som sa vrátil z vojenčiny, s dobrovoľníkmi sme ju sme ju opravovali.“
Riaditeľ MsKS Miroslav Eliáš dodal, že v archívoch dokonca našiel doklady o splátkach za kúpu hasičskej striekačky.
Hlavné oslavy v sobotu
V sobotu oslavy pokračovali sprievodom na námestí. Privítali na nich generalitu Dobrovoľného požiarneho zboru, hasičského a záchranného zboru, zástupcov štátnej správy, samosprávy, dobrovoľníkov z Palárikova, Jasovej, Trávnice
a profesionálnych hasičov zo Šurian, ktorí spoločne prišli šurianskym dobrovoľníkom zablahoželať a oceniť ich záslužnú činnosť.
„Zakladateľ dobrovoľných hasičov v roku 1864, miestny richtár - gróf Viktor Jozef Lavoux - vedel, že táto bezpečnostná zložka je pre samosprávu mesta nevyhnutnosťou. Aj po 150 rokoch mu to história a súčasná samospráva plne potvrdzuje. Ako primátor mesta som zakladateľovi za jeho počin veľmi vďačný. Bez hasičov by mesto v mnohých núdzových, krízových a mimoriadnych situáciách bolo jednoducho bezradné,“ povedal v príhovore primátor mesta Imrich Várady.
Najmladší hasiči. Foto: (MM)
Bez váhania nastupujú do záchranných prác, aby ochránili naše zdravie, životy a majetky. Nevnímame ich iba ako záchranárov, ale aj ako uniformovanú zložku, ktorá má svoju vážnosť, dôstojnosť a spoločenskú prestíž. Vážime si to a sme vám - vážení dobrovoľníci - vďační za vašu činnosť, nasadenie, obetavosť a ľudskosť pri najrôznejších akciách,“ doplnil.
POVÝŠENIA A OCENENIA
• Juraj Sák, Alois Stejskal, Vojtech Mužík boli povýšení do hodnosti vrchný hasič
• Tomáš Kasjančuk, Peter Tinák boli povýšení do hodnosti rotník
• Dušan Janega, Jozef Kuťka, Peter Maňák, Jozef Hradňanský, Martin Mestra, Juraj Takáč boli povýšení do hodnosti nadrotník.
• Ján Antalík, Štefan Blanár, Pavol Rada, Pavol Šebo, Marek Mrázik, Rastislav Kasjančuk, Ján Mikuš boli povýšení do hodnosti mladší zbormajster
• Jozef Kokoš, Mgr. Juraj Chovanec boli povýšení do hodnosti zbormajster
• František Vacho, Marek Hamar boli povýšení do hodnosti starší zbormajsterMiroslav Bršel, Ján Mojcher sú povýšení do hodnosti mladší technik
• Pavol Cvik bol povýšený do hodnosti technik
• Juraj Takáč, Marek Mrázik, Rastislav Kasjančuk, Ján Mikuš, Dušan Janega, Jozef Kuťka, Peter Maňák ml., Jozef Hradňanský, Martin Mestra, Andrej Daniel, Erik Halás, Kamil Filaga, Jozef Hádek, Peter Ďurina, Igor Kováč, Juraj Mohylák boli ocenení stužkou za 10 rokov vernosti DPO
• Jozef Krchňák ml., Mgr. Juraj Chovanec, Marián Kečkéš, Jozef Kokoš, Róbert Krchňák, Miroslav Moravčík, Jozef Vida, Pavol Šebo, Slavomír Remiáš, František Vacho, Karol Majerčík, Marek Hamar boli ocenení stužkou za 20 rokov vernosti DPO
• Miroslav Bršel, František Bezdeda, Ing. Miloslav Čeleš, Ľubomír Tököly, Pavol Rada, Štefan Blanár, Milan Veselka , Richard Vančík, Pavol Cvik, Jozef Maňák boli ocenení stužkou za 30 rokov vernosti DPO
• Štefan Štrbák, Marián Vojtek, Ján Kiš boli ocenení stužkou za 40 rokov vernosti DPO
• Jozef Krchňák st. bol ocenený stužkou za 50 rokov vernosti DPO
• Ján Antalík a Vladimír Bujdák boli ocenení stužkou za 60 rokov vernosti DPO
• Pavol Cvik, Alexander Hlavatý boli ocenení medailou za zásluhy
• Ing. Igor Bartovič a Mgr. Peter Čuvala boli ocenení medailou za spoluprácu III. stupňa
• Ing. Miloslav Čeleš, František Bezdeda, Štefan Štrbák, Miroslav Bršel boli ocenení medailou za mimoriadne zásluhy
• Medailou za spoluprácu I. stupňa bol ocenený Imrich Várady, primátor mesta
Ďakovné listy primátora mesta:
• Za dlhoročnú aktívnu prácu v hasičskej jednotke a reprezentáciu na súťažiach: Ján Kokoš, Ladislav Jánošík, Anton Kraushuber, Miroslav Houdek, Peter Maňák, Ing. Vladimír Šuráni, Ivan Sepeši, Roman Suby, Ján Kollár, Alois Stejskal, Miroslav Borovica, Ján Kiš, Jozef Filaga in memoriam, Pavol Mišák in memoriam, Matúš Hradňanský in memoriam, Peter Tinák in memoriam, Michal Krchňák in memoriam. Ocenenia in memoriam prevzali bôízky príbuzní ocenených.
• Za aktívnu prácu v hasičskej jednotke a reprezentáciu na súťažiach: Tomáš Kasjančuk, Peter Tinák ml., Juraj Sák, Vojtech Mužík, Michal Danek, Roman Mikulec, Marek Mrázik, Jozef Hradňanský, Jozef Klučka, Štefan Hozlár, Erik Balog, Juraj Hamar, Matej Cvik, Juraj Špacír, Miroslav Végh, Tomáš Benko, Marek Zaťko, Marek Rybár, Matej Žilinský, Peter Pilo, Jaroslava Nemešová, Janette Cviková, Dana Zaťková