NOVÉ ZÁMKY. Myšlienka založenia lesnej detskej škôlky začala pred vyše rokom, keď jej zakladateľ Radoslav Tóth natrafil na novú formu edukácie a filozofie, tzv. unschooling. Myšlienka slobodného vzdelávania sa mu veľmi zapáčila. Neskôr mu Martin Slobodník predstavil tzv. lesné škôlky, ktoré sú známe, okrem iného, pravidelným pobytom detí v prírode.
Namiesto tabletov príroda
„Po návšteve lesnej škôlky v Bratislave som bol presvedčený, že podobnú musím spraviť aj ja. Posledná bodka prišla, keď som sa dozvedel, že v škôlke, ktorú navštevovala moja dcéra, dostali do triedy tablety na hranie. Nie som proti modernej technike. Sám som programátor. Ale verím, že deti by si mali najprv cvičiť motoriku, orientačné schopnosti, budovať vzťah k prírode a posilňovať imunitu.
Pracovať s technikou sa naučia veľmi rýchlo aj vo vyššom veku,“ hovorí Radoslav Tóth, zakladateľ prvej lesnej detskej škôlky v Nových Zámkoch.
Založenie lesnej detskej oznámili na sociálnej sieti v marci. Dnes má škôlka svoju adresu, vlastnú budovu a pozemok.
Iná ako ostatné
Pravidelný pobyt v prírode dáva deťom plnohodnotnú prípravu do života, rozvíja motorické aj orientačné schopnosti a posilňuje ich zdravie. Deti navštevujúce lesné škôlky trávia väčšinu svojho času vonku. Neodradí ich dážď, sneh či prudké slnko.
V areáli lesnej škôlky chovajú zvieratká, pestujú zeleninu a ovocie, zúčastňujú prípravy jedál aj umývania riadu. Stravovanie sa orientuje na sezónne i lokálne bio potraviny s obmedzovaním cukrov. Lesné škôlky sa vyhýbajú „hotovým“ hračkám, deti sa hrajú s tým, čo nájdu vonku v prírode.
Deti sa miesto hneď obľúbili. Foto: VD
Na podobnom princípe si zakladá aj lesná detská škôlka na okraji lesoparku Berek, ktorá zatiaľ nenesie žiadny názov. „Toto privilégium prenecháme deťom. Časom ho vymyslia samy,“ hovorí Radoslav Tóth.
V zahraničí sú bežné
Lesné škôlky sú v zahraničí veľkým hitom. Lesnú škôlku navštevujú deti vo veku od troch do šiestich rokov, spoločný čas trávia v miešaných skupinách. „V Čechách budú dotované štátom. V Nemecku ich je viac ako tritisíc a štát ich plne podporuje. Obe moje deti budú chodiť do tejto škôlky,“ dodáva Tóth.
Budovu a areál upratujú a renovujú rodičia i dobrovoľníci. Výsledky už vidieť. Doteraz vyčistili priestory škôlky, chlievy, dvor pre zvieratá a roztriedili odpad. Po odbornej prehliadke budovu elektrifikovali a sprístupnili studňu.
Radoslav Tóth hovorí, že brigády organizujú každý pondelok a stredu popoludní. Dodáva, že záležitosti škôlky rád riešil komunitnou formou. Pomôcť môžu všetci fanúšikovia myšlienky.
Viacero nápadov naraz
Iniciátori by chceli lesnú detskú škôlku prevádzkovať ako občianske združenie. Jeho názov zatiaľ neexistuje, pripravujú ho však v najbližších týždňoch.
Prvé stretnutie rodičov v areáli lesnej škôlky. FOTO: VD
„V prvom rade chceme vytvoriť škôlku (detský klub), ktorú bude navštevovať približne 15 detí. V škôlke by sme chceli pestovať zeleninu, ovocie, bylinky a chovať aspoň pre zábavu drobné domáce zvieratká. Priestor by sa neskôr dal využiť ako detský klub pre rodičov, kde by popoludní mohli deti nechať s dozorom, ktorý im vymyslí program a zábavu v prírode. Pohrávame sa s myšlienkou organizovať víkendové pobyty v prírode pre deti, letné tábory a podobne,“ prezrádza Radoslav Tóth.
Náklady na chod škôlky si budú musieť zatiaľ hradiť rodičia detí. Cieľom je minimalizovanie nákladov a sebestačnosť v stravovaní. Hoci je opravných prác na novej škôlke ešte veľa, Tóthovým cieľom je s pomocou rodičov a fanúšikov myšlienky sprístupniť lesnú škôlku už v školskom roku 2014/2015.