NOVÉ ZÁMKY. Svoju prácu, voľný čas a židovský pôvod spojil Juraj Dojč do jedného celku a vznikla výstava Last folio ,,Čo zostalo“. V Nových Zámkoch ju môžeme navštíviť do 31.5 2014 v knižnici Antona Bernoláka.
Fotografie poznačené jeho koreňmi
,,Výstava má dve formy. 24 obrazová sa nachádza aj dnes v Nových Zámkoch, a tá väčšia, 50-obrazová, putuje po celom svete. Jej producentkou je Katarína Krausová, spoluproducentka oscarového filmu Kolja,“ hovorí kurátorka výstavy Beata Nemcová.
Autorom fotografií je svetoznámy Juraj Dojč, žijúci v Toronte, ktorý na fotografickej scéne pôsobí už dlhé roky. Výstava je doplnená krátkym filmom, ktorý odhaľuje kruté tajomstvá a desivé spomienky tých, ktorí prežili obdobie holokaustu.
„Výstavou by sme chceli zachovať pamiatku a spomienky na tých, ktorých životy boli násilne zmarené a dosiahnuť, aby sa niečo podobné už nikdy viac neopakovalo. Napriek narastajúcemu neonacizmu nemôžu byť fotografie umiestnené v každom Slovenskom meste. Dávame ich tam, kde si ľudia vedia tento odkaz vážiť a uvedomiť si jej hlavnú myšlienku.“
68. životné jubileum
,,Myšlienka výstavy vznikla po smrti Jurajovho otca, keď začal skúmať materiálne pozostatky a dokumenty, z ktorých sa dozvedel úžasné veci. Človek neustále pátra, až ho to napokon úplne pohltí. Nie je to téma na niekoľko rokov alebo mesiacov, je to životný postoj,“ dodáva Beata Nemcová.
Samotný autor sa výstavy nemohol zúčastniť. Práve 12.mája, v deň vernisáže, totiž oslavoval svoje 68. narodeniny. Návštevníkom však poslal srdečný pozdrav a vďaku prostredníctvom svojho blízkeho priateľa.
,,S Jurajom sme sa zoznámili v Humennom. Neskôr sme spoločne študovali a chodievali do židovskej kuchyne. Prišla doba, kedy sme sa nevideli vyše 40 rokov. Až na prvom stretnutí bývalej židovskej mládeže v roku 1991 sme si podali ruky už ako muži a dobrí priatelia.“
New York, Brusel, Viedeň
Počas štúdia na Strojníckej vysokej škole sa Juraj Dojčc dostal na študijný pobyt v Londýne, odkiaľ sa však zabudol vrátiť. „Odišiel do Kanady, kde sa náhodou dostal k fotoaparátu. A tak sa stal z neho významný fotograf,“ opisuje začiatok Dojcovej kariéry jeho slovenský priateľ.
Výstava fotografií pozostatkov židovských škôl bola inštalovaná v Bruseli, pred Európskou komisiou, v USA a momentálne si jej väčšiu časť môžu pozrieť návštevníci Viedne. ,,Židovské cítenie prinavráti človeka, hlavne umelca, k pokusom o zachovanie toho, čo ešte zostalo.“
Novozámčania si môžu výstavu pozrieť v Knižnici Antona Bernoláka, kde je umiestnená ako spomienka 70. Výročia deportácie židovského obyvateľstva z južného Slovenska.