NOVÉ ZÁMKY. Na pôde Bakalárskeho štúdia Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity (OFEU) Bratislava sa stretli poslucháči s odborníkmi na prezentácii záverečných bakalárskych a diplomových prác.
Viacjazyčné práce
„Od vysokoškolákov očakávame zvládnutie najnovších teoretických poznatkov, prácu s viacerými zdrojmi vrátane zahraničných a vlastný výskum,“ povedala gestorka bakalárskeho štúdia, profesorka Helena Strážovská.
Poslucháči na slávnostnom otvorení podujatia. Foto: (MA)
„Časť našich študentov aplikovalo stanoviská maďarských autorov, dosť ich pracuje s anglickou a nemeckou literatúrou. Pokúšame sa obnoviť túto silu vysokoškoláka dohovoriť sa v cudzom jazyku. Som rada, že aj dnes tu máme po jednej práci v nemeckom, anglickom aj maďarskom jazyku,“ dodala.
Môžu konkurovať aj Bratislavčanom
Prodekan fakulty Peter Drábik na stretnutí odovzdal Mariánovi Čvirikovi mimoriadnu cenu za výbornú reprezentáciu Pedagogického pracoviska vo finálovom kole Konferencie študentskej vedeckej a odbornej činnosti.
“Napriek skromnejším podmienkam pre vedecký výskum ste vyslali prácu schopnú konkurencie aj bratislavským študentom,“ ocenil.
Prodekan fakulty Peter Drábik (vľavo) blahoželá Mariánovi Čvirikovi. Foto: (MA)
Osobitosťou novozámockých bakalárov je zameranie na malé a stredné podnikanie. „Študentov nútime kontaktovať podniky, firmy a inštitúcie. Plynie z toho väčší prínos než v Bratislave, kde je už priveľa žiadateľov o podklady. Tu, naopak, sú firmy, ktoré sa nami spolupracujú veľmi ochotne. My študentov vybavíme teoreticky a usmerníme metodicky - ale pohľad odborníka hospodárskej praxe je veľmi prospešný," dodaáva H. Strážovská.
Budova bakalárov pod správu mesta
Na stretnutie prijal pozvanie aj Ladislav Bažo - jeden z prvých absolventov novozámockého bakalárskeho štúdia, v súčasnosti zástupca vedúcej katedry služieb a cestovného ruchu OF EU.
„Keď sme boli študenti, brali sme štúdium ako spoločenstvo a bojovali sme, aby sme ho zveľadili a skrášlili. Dnešní študenti sú individuality, študujú viac sami za seba,“ zhodnotil.
Primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger oznámil bakalárom pozitívnu informáciu. Aby mesto ekonomicky podporilo vysokoškolákov, preberie budovu bakalárskeho štúdia pod svoju správu.
Primátor G. Pischinger a profesorka H. Strážovská. Foto: (MA)
V súčasnosti sa pripravujú zmluvy, podľa ktorých bude približne od polovice roka objekt spravovať mestská spoločnosť Novovital.
Každé podujatie bakalárov má aj svoju spoločenskú hodnotu. Minulotýždňové stretnutie spríjemnil klavirista Tomáš Fekete – čerstvý absolvent konzervatória, ktorého nedávno prijali na Koncertnú fakultu VŠMU.