ZEMIANSKA OLČA. V chránenom vtáčom území Ostrovné lúky pribudlo v týchto dňoch až 40 nových búdok pre vzácneho sokola, ktorý je na Slovensku už takmer vyhynutým druhom. Búdky inštalovali študenti Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, aby mal sokol kde hniezdiť a vrátil sa späť do našej krajiny. Študenti už pravidelne pomáhajú aj pri ďalších činnostiach, zameraných na záchranu sokola, napríklad pri monitoringu, čistení porastov, či zlepšovaní stavu havraních kolónií.
"Od piatku (25. 4.) do stredy (30. 4.) majú študenti UKF v okolí strediska environmentálnej výchovy (SEV) terénne práce. V rámci ornitologického bloku osadili búdky pre dnes už ohrozeného sokola červenonohého. Okrem toho monitorujú havrana poľného, ktorý má pre sokola v prírode nezastupiteľný význam," uviedol z Ochrany dravcov na Slovensku Roman Slobodník.
Sokol červenonohý je v súčasnosti na území Slovenska považovaný už za druh ohrozený vyhynutím. Dôvodom je kriticky nízky počet hniezdiacich párov - v roku 2013 bolo preukázané hniezdenie len jediného, posledného známeho páru a to v západnej časti krajiny. "Z dôvodu negatívneho populačného trendu je Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) od roku 2012 spoluriešiteľom unikátneho projektu na záchranu tohto druhu dravca. V rámci projektu LIFE + Ochrana sokola červenonohého sa v Karpatskej kotline konajú s historickým alebo súčasným výskytom sokola aktivity, ktoré by mali prinavrátiť druh do krajiny. Príčinou dramatického stavu, v akom sa druh nachádza, sú výrazné zmeny hospodárenia v krajine, intenzifikácia poľnohospodárstva, predovšetkým chemizácia, zánik pasienkov, rozorávanie aj posledných trávnych porastov, ako hlavného potravného biotopu druhu a tiež nadmerný výrub remízok či vetrolamov, v ktorých sokoly hniezdili, vysvetlil Slobodník.
Práve preto sa v rámci projektu usilujú aj o spoluprácu s poľnohospodárskymi družstvami, ktoré do veľkej miery udávajú tón, ako vyzerá naša krajina. "Sokoly si vlastné hniezdo nestavajú, ale obsadzujú hniezda iných druhov, napr. vrán, strák, no v minulosti to boli havranie kolónie, v ktorých vychovávali svoje mláďatá," dodala Lucia Deutschová s tým, že náhradnou možnosťou starostlivosti pre sokolov sú vtáčie búdky, ktoré inštalujú v oblasti Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky.