NOVÉ ZÁMKY. Mačky usadené za oknami vraj chránili dom pred zlom. Biela a čierna pozerajú spoza skla hlavného vchodu do chránenej dielne vo františkánskom kláštore. Len pred pár dňami ich došili klienti z chráneného pracoviska Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.
Mačky pre šťastie. Klienti z chráneného pracoviska ich došili len pred niekoľkými dňami. FOTO: (MA)
Hrnčiari a tkáči
V hrnčiarskej dielni sme ich našli pri výrobe a zdobení glazovanej keramiky.
Misky, pokladničky a figúrky modelujú ručne, hrnčeky a džbánky odlievajú v sadrových formách. Ručne ich treba zretušovať, vyzdobiť, naniesť glazúru a ešte raz vypáliť v piecke uloženej v rohu miestnosti. Drobná práca vyžaduje hlavne trpezlivosť.
Vedľajšia miestnosť slúži ako trieda a tkáčska dielňa. Na dvoch tkáčskych stavoch vyrábajú koberce a obaly pre vankúše. Evička nám naživo predviedla aj vlastnú výrobu. Skúsenosť už klienti nabrali sami, treba na nich len pri práci dozrieť.
Tkáčsky stav na koberce a vankúše. FOTO: (MA)
Dielňa mala zaniknúť
Chránené pracovisko vzniklo v roku 2006, vtedy ešte v rámci Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.
Rok nato sa osamostatnilo pod hlavičkou neziskovej organizácie Úsmev.
„Bolo to malé zariadenie, výroba je časovo náročná, konkurencia v tejto oblasti veľká. Vedenie zariadenia sa rozhodlo prevádzku ukončiť. Keďže sme ho zakladali, nedalo mi nechať fungujúce zariadenie zaniknúť,“ hovorí Anita Nagyová, riaditeľka Regionálneho edukačno - sociálneho centra v Nových Zámkoch.
Pracujú samostatne, ale pod dohľadom. Foto: (MA)
Pracovisko pričlenili k ZPMP
Centrum združuje Domov sociálnych služieb, Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, Súkromnú spojenú školu s organizačnými zložkami: Súkromná špeciálna základná škola a Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom. Od tohto roka k domovu sociálnych služieb patrí aj pracovisko pracovnej terapie vo františkánskom kláštore.
„Väčšinu ľudí tam poznám, niektorí boli voľakedy našimi klientmi. O rok - dva u nás skončia školu žiaci, ktorí by sa tam tiež mohli uplatniť,“ pokračuje A. Nagyová.
Kapacita chráneného pracoviska je 20 klientov vo veku od 16 rokov. V súčasnosti je ich tam desať, starajú sa o nich dvaja zamestnanci. Doterajšiu pracovnú náplň možno v budúcnosti rozšíria o ďalšiu oblasť.
Časť výrobkov chráneného pracoviska. foto: (MA)
Bude v kláštore čajovňa?
„Uvažujeme o možnosti zriadiť malú čajovňu alebo kaviarničku. Uplatnili by sa v nej nádoby od našich klientov, tí šikovnejší by mohli priamo obsluhovať.
Areál domova sociálnych služieb je dosť veľký, aby sme si mohli dopestovať aj nejaké bylinky. To všetko, samozrejme, ešte potrebuje čas,“ dodáva A. Nagyová.
Z takýchto by určite chutilo. A to ešte nie sú hotové. Foto: (MA)