PALÁRIKOVO. Tunajší starý cintorín hodlajú premeniť na pietno-oddychovo-spomienkové miesto.
Pracovný po revitalizácii a obnove historického cintorína znie Park pokoja a piety.
Dohodli sa s cirkvou
Starý cintorín je v širšom centre obce. Od roku 1981 sa tam už nepochováva, neskôr otvorili obecný cintorín.
Starý postupne zarastal drevinami a trávou, nesvedomití ľudia tu vytvárali skládky odpadu. Viaceré hroby chátrali a pietne miesto sa pomaly premieňalo na smetisko.
Vedenie obce dostávalo pripomienky najmä od rodákov, ktorí tu už dlhšie nebývali a na hroby do Palárikova prichádzali maximálne 1 - 2 krát ročne. Cintorín však nebol v správe obce, ale cirkvi – a tá na udržiavanie nemala financie. „Samozrejme sme chceli urobiť nápravu,“ povedal nám starosta Palárikova Bernard Roštecký.
Hrob slovenského vojaka, ktorý padol v 1. svetovej vojne. Foto: IEP
„Začiatkom tohto roku obec podpísala s Biskupským úradom Nitra zmluvu o prenájme cintorína na 20 rokov. Za prenájom budeme platiť 20 eur ročne. Hlavne, že odteraz sa môžeme starať o obnovu historického cintorína, podávať žiadosti o dotáciu do fondov, nadácií a iných inštitúcií. V najbližšom období tu určite bude poriadok,“ podčiarkol.
Pripravuje sa štúdia
Starosta Palárikova prezradil, že v spolupráci s dobrovoľníkmi každoročne organizujú brigády. Odstraňujú dreviny, bujne rastúce trávy, odpadky, upravujú hroby a podobne. Bola to však iba údržba – na väčšie úpravy obec nemala financie ani kompetencie.
Niektoré hrobové miesta sú už dávno prázdne, lebo občania premiestnili pozostatky svojich príbuzných na obecný cintorín. Na starom cintoríne sa vytvorilo niekoľko „prázdnych miest.“ Práve tu by mala vzniknúť menšia zóna na oddych a spomienku na svojich predkov.
Tu sú pochovaní česko-slovenskí legionári. Foto: IEP
Plánujú tu umiestniť lavičky, vysadiť kvetinové záhony. V zahraničí podobné „pietne parky“ existujú na historických cintorínoch – prečo by niečo také nemohlo byť v Palárikove?
Obec dala vypracovať štúdiu. Po schválení požiada príslušné inštitúcie o dotáciu na zrevitalizovanie starého cintorína.
Národný buditeľ i legionári
Význam starého cintorína v Palárikove sa ndá porvnať napríklad s Národným cintorínom v Martine. Aj na palárikovskom Sú pochované osobnosti, ktoré zohrali dôležitú úlohu v rozvoji regiónu a rodnej obce.
Odpočíva tu kňaz a národný buditeľ Gabriel Paulik. Miesto posledného odpočinku tu našli obete 1. svetovej vojny, bojov medzi československými legionármi a maďarskou Červenou armádou.
Svoj pokoj tu našlo 16 legionárov - v jednom hrobe boli pochovaní dvaja a v druhom 14 legionári. Podľa archívnych záznamov boli dvanásti Česi a Slováci, po jednom pochádzali z Ruska, Maďarsa, Juhoslávie a Rumunska. Padli počas bojov pri moste v Nových Zámkoch v júni 1919.
Hrob kňaza a národného buditeľa Gabriela Paulika. Foto: IEP
Okrem toho sú tu pochovaní štyria obyvatelia obce, ktorí padli v 1. svetovej vojne.
Bernard Roštecký podčiarkol, že obec sa chce postarať o hroby padlých vojakov. V miestnom parku oproti obecnému úradu postavia pomník, na ktorom uvedú ich mená. Na okraji parku séce už stojí pomník padlým v 1. svetovej vojne, avšak chýbajú tam mená vojakov.
V Palárikove sú presvedčení, že historický cintorín nude mať onedlho dôstojný vzhľad a vytvorí nádherné pietne miesto.