KOMJATICE. Knihy si tu obľúbili ešte v časoch pôsobenia kňaza a národného buditeľa Ondreja Cabana. Prišiel do obce pred takmer 180 rokmi a pôsobil v nej ako farár.
Učil ľudí zmysluplne napĺňať voľný čas, okrem iného i rozširovaním a vypožičiavaním kníh, ktoré nakupoval z vlastných zdrojov. Založil knižnicu pre kňazov, učiteľov z okolia aj obyvateľov Komjatíc. Prostredníctvom detí – žiakov sa kniha dostávala aj k rodičom a starým rodičom.
Svojrázna knižnica
“Pojazdnú“ knižnicu mali v Komjaticiach v rokoch 1922 – 24, kedy si ľudia aktívne vymieňali knihy. Obľúbené v tom čase boli kalendáre, romány, náboženská tematika, mravoučné knihy. Prvú knižnicu zriadili v škole, knihy požičiavali učiteľky. V rokoch 1930 – 1938 v obecnom dome pôsobila „ľudová“ knižnica, v ktorej funkciu knihovníka dobrovoľne vykonával báči Juraj Gróf z Hornej ulice. Knihy požičiaval zadarmo a výpožičný čas bol každú nedeľu po litániách.
V časoch okupácie horthyovským Maďarskom ľudia odoberali podielové náboženské knihy Spolku sv. Vojtecha v Budapešti. Spolok podporoval slovenské tlačené slovo. Knihovníčka pani Francelová sama viazala knihy – romány na pokračovanie – z výstrižkov novín. Čítavali sa spoločne pri petrolejovej lampe často až do noci.
V 50. rokoch bola knižnica v budove miestneho národného výboru, knihovníkom bol učiteľ Ľudovít Cagáň. V roku 1961 zriadili Miestnu ľudovú knižnicu s približne 960 zväzkami a 85 čitateľmi. Knihovníkom bol učiteľ Štefan Cifra, neskôr ho nahradila Helena Očenášová.
V roku 1963 knižnicu presťahovali do budovy kina, v roku 1974 ju presídlili do starej školy. Tým získala veľkorysé priestory – tri veľké triedy a nový nábytok. Knižničný fond sa rozšíril na 9 808 zväzkov, ktoré slúžili 750 čitateľom.
Novou knihovníčkou sa v r. 1977 stala Anna Královičová.
Po presťahovaní v r. 1987 do nového kultúrneho domu sa knižnica zameriavala nielen na individuálnu prácu s knihou. Organizovali rozprávkové popoludnia, súťaže v prednese poézie a prózy, besedy o knihách. Do knižnice zavítali spisovatelia Mária Ďuríčková, Marianna Grznárová, Ladislav Švihran, Vincent Šikula, Benjamín Tinák, Zuzana Zemaníková, Etela Farkašová, Hana Zelinová a iní.
Knihy pre každého
Od marca 2011je knihovníčkou Kamila Nosianová. Povedala nám, že poslanie knižnice v Komjaticiach a pracovné zameranie podporuje aj obecný úrad a poslanci. Aj vďaka tomu sa knižničný fond rozšíril na 23 771 jednotiek a 438 čitateľov.
Klasickú forma požičania kníh a poskytovania bibliograficko-informačných služieb rozšírili o elektronickú formu prostredníctvom internetu. Ako nám prezradila, knihy čítajú všetky skupiny a vekové kategórie v obci.
„Navštevujú nás žiaci základnej školy a mladí ľudia. Knihy majú v obľube aj starší ľudia. Naše dôchodkyne sú však v knižnici oveľa častejšími hosťami ako muži v ich veku,“ podčiarkla Kamila Nosianová.
V každej vekovej kategórii existujú obľúbené tematické okruhy kníh: najmladšie deti preferujú rozprávkové, starší žiaci vedecko-poznávaciu a fantastickú literatúru , muži majú radi detektívky a ženy romány slovenských spisovateliek.
Pre žiakov tu 1 - 2 krát do týždňa organizujú besedy o knihách. Každoročne knižnica organizuje podujatia aj pre žiakov miestnej osobitnej školy.
Knižný fond sa rozširuje
Kamila Nosianová vyzdvihla prácu svojej predchodkyne Anny Kráľovičovej, ktorá pracovala v knižnici 34 rokov a zaslúžila sa o obohatenie jej knižného fondu. „Podarilo sa jej získať dotáciu z ministerstva kultúry a finančný príspevok od miestneho poľnohospodárskeho družstva, z ktorých sa nakúpilo veľa kvalitných kníh. Aj po odchode do dôchodku mi odovzdávala bohaté skúsenosti, za čo som jej veľmi vďačná,“ prízvukuje K. Nosianová.
„Teší nás, že napriek vplyvu televízie a internetu naši ľudia prichádzajú do knižnice. Každoročne sa zvyšuje počet čitateľov - to je tá najlepšia správa,“ povedala v závere Kamila Nosianová.