NESVADY. Sedemdesiatšesťročný Martin Šuba je pôvodným povolaním poľnohospodár, skoro 40 rokov pracoval ako technik v tunajšom družstve.
Ani počas vojenskej služby nebol radistom. Napriek tomu vie morzeovkou komunikovať s celým svetom a patrí medzi tridsiatku najlepších rádioamatérov na svete.
Veľa sa učiť, aby človek aspoň málo vedel
S rádiomatérstvom začínal v organizácii Zväzarm, ktorá už dnes neexistuje, a v časoch, kedy o internete nechyrovali ani vo najvyspelejších krajinách.
„Museli sme sa naučiť morzeovku, základy angličtiny a skratky základných výrazov pre rádioamatérov. Niektoré časti techniky sa dali kúpiť, ale podstatnú časť sme si museli skladať a spájkovať sami. V tejto branži platí, že človek sa musí veľmi veľa učiť, aby niečo málo vedel,“ hovorí.
Biele miesta v zozname treba zaplniť. Foto: (MA)
Denne trávi za transceiverom niekoľko hodín. Stalo sa, že v dobrých vysielacích podmienkach sa od neho nepohol celý deň. Denník z 27. novembra napríklad obsahuje spojenie so stanicami v USA, Djibuti, Egypte, Austrálii, Kuvajte, Číne, Novom Zélande, Brazílii, Mongolsku – o Európe ani nehovoriac.
Namiesto kábla éter
Prečo vlastne kontaktuje neznámych ľudí z krajín, kam sa dá dovolať mobilom alebo spojiť internetom?
„Internet za vás zabezpečí technika, káble alebo satelit. My poľujeme v éteri na stanice, ktoré nám ešte chýbajú do „zbierky“. Svetový rádioamatérsky zoznam obsahuje 340 krajín, s každou sa treba spojiť na deviatich frekvenciách. Kontakty si rádioamatéri navzájom potvrdzujú zaslaním takzvaných QSL lístkov. Za každé spojenie dostávame body. Absolútny počet je 3 060 a mne do neho chýba už len 115 bodov, čo ma radí na 22. miesto vo svete. Trvalo mi vyše 40 štyridsať rokov, kým som sa naň dopracoval.“
Stožiare, cez ktoré voláte svet. Foto: (MA)
Už nelovia naslepo
Pred rokmi rádioamatéri „lovili“ v éteri takmer naslepo. Dnes im internet ponúka aktuálny prehľad staníc, ktoré momentálne vysielajú.
V čase našej návštevy Martin Šuba na monitore identifikoval napríklad stanice zo Srí Lanky, Indonézie aj Antarktídy. Počuli sme morzeovku z ruskej stanice s osobitnou značkou vydanou počas olympiády v Soči, dialóg dvoch Talianov aj nejaké balkánske jazyky.
„Každý týždeň dostávame novinky a vieme, že napríklad táto značka bude vysielať z ostrova Austral. Potom im môžem napísať správu alebo morzeovkou vyslať signál CQ - všeobecnú výzvu na kontakt. Hoci ich vidíme na monitore, nemusia byť priaznivé podmienky na spojenie. Môžu nás rušiť napríklad erupcie na Slnku. Tieto stanice však už vo svojej evidencii spojení mám,“ vysvetľuje.
Maximum nik nedosiahne
Maximálny počet bodov sa vraj dosiahnuť ani nedá. Sú neobývané ostrovy, kam raz za čas niekto príde a začne vysielať do éteru.
„Z takej Severnej Kórey mám len dve frekvenčné pásma – aj to fonicky. V podstate nemajú žiadnych rádioamatérov, odtiaľ je úplne zakázané vysielať. Krátko odtiaľ vysielal nejaký humanitárny pracovník, až kým ho nevykázali,“ vysvetľuje Nesvadčan.
Klub rádioamatérov. Foto: (MA)
Spojenie - iba za peniaze
„Chýba mi ešte niekoľko z deviatich predpísaných frekvencií z Kiribati, Antarktídy, potrebujem doplniť Shetlandy, Južné Sandwichove ostrovy, Orkneje, Falklandy. Fonických spojení je menej, signály morzeovky sú spoľahlivejšie aj sa ľahšie čítajú – ak má človek takú dlhú prax.“
Podľa informácií z internetu sa chystá expedícia na ostrov Amsterdam, smerom k Antarktíde. Dvadsať rokov odtiaľ nikto nevysielal. Za QSL lístok potvrdzujúci spojenie však žiadajú peniaze.
Rádioklub bez elektriny
Neďaleko Nesvád má sídlo tunajší rádioklub OM 3RKA. Majú podstatne vyššie natáčacie stožiare, výkonnejšie prístroje – iba elektrinu nie. Nahrádzajú ju generátorom alebo autobatériami.
„Kedysi sme to stavali svojpomocne. Kým tu bol strážnik, mohli sme kedykoľvek prísť a vysielať. Z jedenástich členov klubu sem chodí už len pár.“
Dokumenty o spojeniach z celého sveta. Foto: (MA)
Spojenie okolo zemegule
Policajné ani letecké frekvencie nechytá – vraj nie je dôvod. Ani mimozemšťania či iné nevysvetliteľné zdroje sa mu neozvali. Zato ho navštívil Kanaďan, s ktorým sa spojil v éteri. Mal rodičov zo Slovenska, ešte aj jeho dcéra hovorila po slovensky.
Najpozoruhodnejším spojením Martina Šubu bol kontakt s rádioamatérom zo susedného Maďarska. „Vysielal som na takej frekvencii, že ho nemohla zachytiť priamo. Signál musel obletieť okolo zemegule,“ uzavrel rádioamatér z Nesvád.
⋌MIROSLAV ANTONI
QSL lístky Doklady o spojeniach z celého sveta. ⋌FOTO: (MA)
V klubeNesvadský klub rádioamatérov. ⋌FOTO: (MA)