NOVÉ ZÁMKY. Romanovi sa počas štúdia na vysokej škole naskytla jedinečná príležitosť – tri mesiace práce vo fabrike na spracovanie rýb na Aljaške. Úplne sám sa vybral na koniec sveta.
Prečo práve Aljaška?
• Keď som sa dozvedel, že ako študent sa môžem dostať na Aljašku, neváhal som. Na koniec sveta sa len málokto dostane. Odišiel som v júni a vrátil sa späť až v septembri. Dnes sa už študentské víza na Aljašku získať nedajú, pretože práca tam je pre študentov veľmi ťažká.
Čo sa dialo, keď ste vystúpili z lietadla a zostali sám na veľkom aljašskom letisku ?
• Dovtedy som mal len základné informácie o hlavnom meste alebo kultúre. Sám som bol zvedavý. Čakala nás dodávka, veľmi milá pani nám všetko poukazovala a zaviedla do ubytovne. Býval som spolu s deviatimi chlapmi v továrenskom dome. Mal dve kúpeľne, moderné zariadenie a záhradku za domom - žiadna stará prašivá ubytovňa s potkanmi.
Rybačka.
Aký dojem vo vás vzbudila krajina?
• Prekrásna - všade samé hory a oceán, ktorý som videl prvýkrát v živote. Hlavné mesto Juneau je skutočný turistický raj. Staré centrum je plné obchodov, kaviarní a drahých reštaurácií s tamojšími špecialitami. Každý deň tam priplávajú výletné lode z Kalifornie alebo Seattlu.
V júni bolo aj napriek častému dažďu veľmi príjemné počasie, ako u nás na jeseň. Až na to, že za noc boli asi štyri hodiny naozajstnej tmy. Nevedel som presne, či je noc alebo ešte stále deň.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike Presfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7141156/novozamcan-na-aljaske.html >>
Veľmi na mňa zapôsobili tamojší ľudia. Sú slušní a milí, každý srdečne pozdraví a nik vás nevníma ako nechceného turistu. Prekvapilo ma však, že väčšina trpí až morbídnou obezitou. Vôbec nedbajú o svoj vzhľad a zdravie.
Ako to vyzerá v takej pravej aljašskej továrni na ryby?
• Aljašské továrne zamestnávajú 20 do 200 ľudí, naša mala okolo 65. Pracovný deň začínal o piatej alebo šiestej ráno a trval často až do jedenástej večer.
Každé ráno nám obrovské lode nosili náklad lososov, tresiek alebo aj krabov. Napríklad losos, akého poznáme z obchodného mrazáku, meria asi pol metra.
V továrni pracovalo okolo päťdesiat študentov z celého sveta, medzi nimi aj ďalších päť Slovákov. Niektorí za pásom čistili ryby, pitvali alebo triedili vnútornosti . Čistá ryba sa posunula do filetárne, kde som pracoval ja.
Predpokladám, že s takouto prácou ste nemali žiadnu skúsenosti.
• Nie, nemal som predtým žiadne skúsenosti s takouto prácou. To najčistejšie mäso šlo odo mňa rovno do baliarne a na vývoz. Nik ho po mne už nekontroloval, takže som sám zodpovedal za čistotu a kvalitu výsledného produktu. Dali mi na starosť stroj na spracovanie mäsových filet. Ak som spravil čo i len malinkú chybu, zasekol sa a tým sa spomalil chod celej továrne. Ale naučil som sa.
Výhľad na Aljašku.
Našli ste si okrem rýb čas aj na oddych či výlet do okolia?
• Zorganizovali nám výlet loďou za veľrybami kde som mal možnosť vidieť aj tulene. Bol to veľmi silný zážitok. Kúpal som sa aj v jazierku s ľadovcom, kde bola neuveriteľne čistá voda. Sem-tam som chodieval s kamarátmi na rybačku. Na udicu som chytil lososa, čo sa vraj málokomu podarí.
Inak voľna bolo málo, pretože nám denne chodilo neuveriteľné množstvo rýb.
Dala sa vaša odborná angličtina využiť v továrni na ryby?
• Pravdupovediac, stačila najjednoduchšia angličtina. Domáci hovoria typickou angličtinou bez slangov a nárečí. Dalo sa im veľmi dobre rozumieť, pretože hovorili pomaly a plynulo.
Na Aljaške vedia ako tak po anglicky jedine Slováci a Mexičania, s Ukrajincami sa dalo najlepšie dohovoriť rukami a nohami. Ale napríklad s Macedóncami , s ktorými som dodnes v kontakte, sa dalo dohovoriť po slovensky. Naše jazyky sú si veľmi podobné.
Slováci, Mexičania a Macedónci.
Stretli ste sa aj s pôvodnými obyvateľmi?
• V meste bolo niekoľko obchodov s indiánskymi odevmi a suvenírmi. Potomkovia Indiánov sa navzájom vedia dohovoriť pôvodnými jazykmi. Veľmi sa zaujímali o svet, vedeli o vojne na Balkáne, poznali Izrael a jeho vzťahy s USA.
V továrni som pracoval s Rastúcim Bleskom, potomkom kmeňa Siuxov. Každý rok dostával od vlády odškodné za genocídu jeho predkov – pôvodných obyvateľov amerického kontinetu.
Vláda finančne podporuje aj mladých ľudí, ktorí sa narodili na Aljaške a sú ochotní tam zostať pracovať. Málokto z nich však vidí doma nejaké možnosti rozvoja. Mnohí odchádzajú do Seattlu New Yorku alebo Los Angeles.
Nebol to veľký šok vrátiť sa domov z tak rozdielnej krajiny ako je Aljaška?
• Cestou späť som ešte podnikol menší výlet do New Yorku. Strávil štyri noci vo veľmi slušnom hosteli v centre Manhattanu, pochodil celý južný aj severný Manhattan.
V továrni som slušne zarobil, tak som si dovolil v New Yorku trošku rozflákať peniaze. Odtiaľ som letel do Ríma, Budapešti a odtiaľ autom do Nových Zámkov.
Ako sa dá odborná angličtina uplatniť v škole?
• Keďže som sa vrátil zo študijného pobytu, ktorý som absolvoval v Anglicku až po prvom termíne štátnych skúšok tak vysokú školu som dokončil až v septembri. A to bývajú už všetky miesta učiteľov obsadené. Úrad práce mi ponúkol zatiaľ vykonávať funkciu asistenta. V súčasnosti pôsobím v Základnej škole na Nábrežnej ulici v Nových Zámkoch.
Autor: Lucia Kollárová / MA