NESVADY. „Všetko to boli život ohrozujúce stavy. Zo staníc, ktoré mám v kompetencii, je nesvadská tou najvyťaženejšou v počte aj akútnosti prípadov.
Tunajší záchránári zasahujú priemerne päťkrát denne, mesačne pomôžu približne viac ako 160 pacientom,“ hovorí hlavný záchranár Roland Száz. „Posádky staníc v okolí niekedy možno využiť aj na sekundárne prevozy medzi nemocnicami. Naša však väčšinou stíha len primárne výjazdy,“ dodáva.
Záchranári s vysokoškolským vzdelaním
Roland Száz má napriek relatívne mladému veku dlhoročné skúsenosti. V záchranke začínal ako osemnásťročný, podľa vzoru svojho otca. V súčasnosti tiež pôsobí ako hlavný záchranár Záchrannej zdravotnej služby ZaMED s.r.o. Je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre zdravotnícke záchranárstvo. Prednášal aj niektorým svojim súčasným kolegom počas ich štúdia.
Tím stanice rýchlej zdravotníckej pomoci v Nesvadoch tvorí päť mužov (záchranár a štyria vodiči-záchranári) a štyri ženy - záchranárky. Všetci majú vysokoškolské vzdelanie v odbore urgentná zdravotná starostlivosť.
Najprv sa musela vrátiť osádka z výjazdu. Foto: (MA)
Sanitka na mieru
Minulý týždeň tu do užívania odovzdali novú sanitku. Vozidlo s maximálnym výkonom 150 koní a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou upravovala slovenská firma podľa požiadaviek záchranárov.
„Je treťou novou v sieti našich staníc. Na tých predchádzajúcich sa „vychytali muchy“, táto by už mala spĺňať všetky predstavy záchranárov,“ dodáva Jana Peráčková, PR & marketing manažérka spoločnosti ZaMED.
Ambulantný priestor pre ošetrovanie pacientov je z umývateľného dezinfikovateľného materiálu s liatou protišmykovou podlahou. Má dve pevné sedadlá, transportné kreslo a polohovateľné lôžko.
Občas volajú aj hasičov
„Nosidlá majú viac polôh a nosnosť 250 kilogramov. Ale ak máte pacienta unášať zo siedmeho poschodia a ešte pritom resuscitovať, potrebujete pomoc. Ak nemôže nik z príbuzných alebo susedov, musíme volať hasičov. Ako súčasť záchranného systému zasahujú pri ohrození života alebo zdravia pacienta,“ pokračuje R. Száz.
Zdôraznil, že vybavenie sanitky je na rovnakej úrovni, aká sa predpisuje pre rýchlu lekársku pomoc. Majú dokonca umelý pľúcny ventilátor, ktorý zatiaľ vôbec nie je v povinnej výbave sanitiek.
Samozrejmosťou sú odkladacie bloky pre zdravotnícky materiál a liečivá, ako aj uzamykateľný trezor na lieky s obsahom opiátov.
Kľúče od novej sanitky skončili u toho najpovolanejšieho - vodiča v službe. Foto: (MA)
Sledujú jazdy bez pacientov
Riaditeľ spoločnosti ZaMED Matej Polák zatiaľ na displeji smartfónu sleduje pohyb sanitky vracajúcej sa z výjazdu. Momentálne smeruje k okraju Nesvád približne šesťdesiatkilometrovou rýchlosťou.
„Sledujeme aj jazdu vodičov mimo zásahu, teda bez pacienta. Vyhodnocujeme plynulosť jazdy, šetrnosť prevádzky a dodržiavanie predpisov,“ pokračuje J. Peráčková.
Medzitým dorazila „ostrá“ sanitka. Vlani mala najviac výjazdov zo všetkých staníc ZaMEDu, mesačne najazdila takmer 7 000 kilometrov. Počas doterajšej prevádzky najazdila takmer 300-tisíc kilometrov a pomohla takmer siedmim tisíckam pacientov.
Odteraz bude záložným vozidlom, ktoré v prípade poruchy sanitky musia do šesťdesiatich minút pristaviť na stanicu RZP.
"Prefárali" každú samotu
Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (KOS ZZS) Nitra vysiela sanitky na zásah podľa lokality pacienta a miesta, kde je v tej chvíli najbližšia voľná sanitka. „Už sme prejazdili všetky majere, osady a lokality v okolí, ktoré už roky nikto nezmapoval“ pokračuje R. Száz.
Dodáva, že niekedy nepomôže ani GPS. Vtedy siahajú po mapách, ktoré tu nechali ešte starí sanitkári a odovzdali ďalšej generácii záchranárov,
Bežne jazdia za pacientmi do okolitých miest, ale aj do Dubníka či Palárikova. Asi najdlhší primárny výjazd mal 77 kilometrov - do obce pri Gabčíkove. Malou raritou bol zásah pri Martine. Vtedy viezla sanitka pacienta do Kežmarku. Počas spiatočnej cesty sa pri Martine stala dopravná nehoda a Nesvadčania boli najbližšie.
Zľava horný rad: Ladislav Gunda – technik, Kristián Szabó – vodič-záchranár, Ing. Ján Luca - prednosta OcU Nesvady, Roland Bilovský – vodič-záchranár, Marek Palacka – vodič-záchranár, Peter Bernát – riaditeľ Chirosan, Bc. Roland Száz – vedúci záchranár RZP Nesvady, PhDr. Matej Polák – riaditeľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED
Zľava spodný rad: Bc. Zuzana Stolárová – záchranárka, Bc. Soňa Záhorská – záchranárka, Bc. Veronika Švaňová - záchranárka.
Do dvoch minút na trasu
Minulý rok náš región približne o takomto čase postihla snehová kalamita s víchricou, potri ktorej museli nasadiť aj ťažkú pásovú techniku. Nesvadskú sanitku počas 24 hodín museli hasiči vyťahovať zo závejov štyrikrát – z toho trikrát v noci. Na štvrtýkrát sa už ďalej nedalo. V regiónoch ako Šahy či Podhájska má ZaMED sanitky s náhonom na obe nápravy.
V každom počasí však majú rovnaký limit - do dvoch minút od oznámenia musia vyraziť na trasu.
Verejnosť má o práci záchranárov niekedy zvláštne predstavy. Nedávno odvysielaný český televízny seriál k nim tiež prispel. „Bol zameraný hlavne na efekty a akciu. Protagonisti sa snažili správne poskytovať prednemocničnú zdravotnícku starostlivosť, ale boli tam určité chybičky. Tie by nás až tak nemrzeli. Horšie je, že niektorí ľudia si sanitku rýchlej zdravotníckej pomoci mýlia s taxíkom,“ uzatvára Roland Száz.
Čo neviete o sanitkách:
• na rozdiel od väčšiny iných vozidiel v premávke musia byť povinne vybavené hasiacim prístrojom;
• aj vozidlo záchranky musí mať vo výbave štandardnú autolekárničku s kartou prvej pomoci určenou pre laikov
• zaparkované sanitky fungujú ako „elektromobily“. Keď sanitka stojí na stanici, musí byť napojená na prívod elektrickej energie, aby sa zdravotnícke prístroje v nej udržiavali neustále nabité
• z prívodu elektrickej energie sa ambulantný priestor nepretržite vykuruje, aby bol pripravený v každom okamihu na prevzatie a ošetrenie pacienta
• o tom, či sanitka pri aktuálnom výjazde používa maják a sirénu nerozhoduje vodič, ale záchranár (na staniciach rýchlej zdravotnej pomoci) alebo lekár (na staniciach rýchlej lekárskej pomoci)