NOVÉ ZÁMKY. Prvého novembra 2013 Slovenská správa ciest oficiálne vyhlásila začiatok zimnej údržby. Pre Regionálnu správu a údržbu ciest (RSaÚC) Nové Zámky to znamenalo povinnosť zaviesť služby dispečerov a vodičov.
Drahá dispečerská služba
„Máme päť stredísk. Na každom nonstop slúžil jeden dispečer, traja vodiči posýpačov a jeden vodič nakladača. Keďže vonkajšie teploty namiesto klesania stúpali, počet ľudí na zimnú údržbu sme postupne znižovali. Nakoniec sme zostali iba na jedinom dispečerovi v Nových Zámkoch. Ale úplne ich zrušiť, kým je vyhlásená zimná údržba a my podľa zákona za ňu zodpovedáme, to nejde,“ hovorí riaditeľ RSaÚC Nové Zámky Valentín Gál.
Len samotná dispečerská služba od novembra do februára stála cestárov vyše 114-tisíc eur. Celkové výkony počas slabej zimnej sezóny nedosiahli ani 400-tisíc eur. Tretinu teda vynaložili len na pohotovostnú službu.
Pred zimnou sezónou zaobstarali 1 500 ton posypovej soli. Na stredisko v Gbelciach kúpili nový nakladač, pretože ten starý sa rozsypal. Tieto náklady splácajú postupne zo zimných výkonov pri údržbe ciest. „Posypový materiál sa dostane do nákladov až vtedy, keď ho vysypeme na cesty a vyfakturujeme. Peniaze dodávateľom soli a kameňa sme však museli postupne vyplatiť. Takže sme namiesto pluhovania a posýpania museli hľadať inú prácu,“ pokračuje V. Gál.
Netypické zimné práce
Cestári robili pre zimu netypické práce, ktoré z časových a finančných dôvodov dovtedy nestihli. Zrezávali nánosy na krajniciach, aby na vozovke nezostávala a nezamŕzala voda. Osádzali smerové koly, dosýpali krajnice, orezávali konáre stromov okolo ciest. „Ušetrili sme posypový materiál, pohonné hmoty posýpačov aj náhradné diely, ktoré by sme inak spotrebovali počas riadnej zimnej údržby. Pred budúcu zimnou sezónou minieme o to menej. Predovšetkým však ušetrili majitelia komunikácií, ktoré máme na starosti. Slovenskej správe ciest a vyššiemu územnému celku sme túto sezónu za zimnú údržbu fakturovali podstatne menej. Nižšie výkony znamenajú menej peňazí aj na obnovenie techniky.“
V najbližších týždňoch by malo byť ukončené verejné obstarávanie na dodávateľa europrojektov – kompletnej opravy úsekov Semerovo – Čechy a Dvory – Branovo.
Cesta na vode
Súčasťou cestnej siete v správe novozámockej RSaÚC je aj 170 metrová trasa kompy cez rieku Váh pri Vlčanoch. Po oprave jej práve obnovili technické povolenie na prevádzku.
„Denne prepraví okolo možno sedemdesiat áut, v lete okolo stovky. Celková prevádzka tých 170 metrov nás stojí okolo 170-tisíc eur. Keby sme mali toľko vynaložiť na každý meter cesty v našej správe ...“
Uvažovalo sa aj o spoplatnení prievozu, podobne, ako v Záhorskej Vsi. Tamojší motoristi si ňou skracujú cestu za prácou v Rakúsku. Kompa vo Vlčanoch má však inú frekvenciu aj inú klientelu. Prepravuje hlavne ľudí, ktorí majú na druhom brehu Váhu pozemky.