NOVÉ ZÁMKY. V máji 2013 skrsla v hlavách dvoch mladých divadelníkov zaujímavá myšlienka - nacvičiť divadlo s hendikepovanými deťmi, ich rodičmi a rovesníkmi z bežných základných škôl. Odvtedy pracujú na hre Alica v krajine zázrakov, ktorú plánujú odpremiérovať na veľkom javisku s originálnymi kostýmami a hudbou.
Malí herci
Divadelnú hodinku v súčasnosti navštevuje desať žiakov špeciálnej školy spolu s rodičmi a kamarátmi. Pod taktovkou hercov Mareka Luptáka, Nikki Böjtösovej a detskej psychologičky sa každý piatok učia nové scénky a choreografie.
„Alicu z krajiny zázrakov sme si vybrali pre jej farebnosť a zaujímavý symbolický príbeh, ktorý sa dá s deťmi veľmi dobre zahrať. Hlavné postavy hráme my dvaja s rodinnými príslušníkmi a priamo s deťmi, ktoré sú schopné zapamätať si text a rolu. Ostatné detičky znázorňujú zvieratká a príbeh hrajú prostredníctvom choreografií.“ opisuje Marek Lupták z divadla UNISONO.
"Spočiatku to bolo ťažšie, no teraz sa s deťmi veľmi dobre spolupracuje. Výhodou sú rodinní príslušníci, ktorí nám pomáhajú udržať dej a zapojiť sa do celej hry.“ pridáva Nikki Böjtösová.
Celé predstavenie svojpomocne
„Najprv sme plánovali vytvoriť divadlo detičiek pre rodičov. Nakoniec som rada, že sa to zvrtlo a do hry sa zapojili rodičia aj súrodenci, vďaka ktorým je dej pútavejší aj pre obyčajného diváka.“
UNISONO upravilo dej hry, aby sa deťom aj rodičom ľahšie hral. Napriek tomu sa zakaždým zrodí nová úprava scénok či choreografie. Vďaka šikovným mamičkám budú mať deti originálne kostýmy plné farieb a vzorov.
Forma terapie
Divadelný krúžok ako forma terapie na deti pôsobí veľmi dobre. „Jedna maminka tvrdila, že syn doma skúša tanečné choreografie aj s ostatnými členmi rodiny,“ hovorí psychologička RESC, ktorá sa na hodinách priamo podieľa.
Nácviky prebiehajú vo farebnej telocvični centra, kde majú deti potrebný komfort. Hra je plná hudby, krásnych scénok a pútavých choreografií.