Vyrezávané vajíčka Dezidera Kremmera vystavujú v Slovenskom národnom múzeu´
BÍŇA. Keď človek uvidí gravírované vajíčka Dezidera Kremmera, až mu poskočí srdce. Vajíčka krehké ako sklo zdobí motívmi kvetov, motýľov či perličiek.
Pred štyrmi rokmi po vážnom úraze zostal na invalidnom dôchodku a začal sa venovať tomuto jemnému umeniu. Svoju zručnosť rozvinul natoľko, že dnes jeho výtvory môžu obdivovať návštevníci výstav v Maďarsku aj na Slovensku. „Nepovažujem sa za umelca,“ tvrdí.
Aj vajcia majú osobnosť
Rodák z Bíne kedysi pracoval v štúrovskej celulózke. Vo voľnom čase ho bavilo sústruženie a zbieral kaktusy. Dnes majstrovsky vyrezáva nádherné ornamenty do vajec rôznych veľkostí – od slepačích po pštrosie.
„Po úraze som odrazu mal veľa času a chcel som vyrábať ozdoby a dekorácie. Skúsil som gravírovať do skla, ale nemohol som konkurovať presnejším gravírovacím strojom. Potom prišli veľkonočné sviatky a mne padlo do oka vajíčko. Sám som vyvinul techniku, ktorá mi najskôr umožnila robiť do vajíčok dierky, neskôr zložitejšie ornamenty, vzory a motívy.“
Rezbárska práca s vajíčkami je jednou z najmladších metód. Vyžaduje vysokú presnosť a pozornosť. „Niekedy som na jednom pracoval tri dni a nakoniec mi vyletelo z ruky a rozbilo sa. Ale každé vajíčko má podľa mňa svoju vlastnú osobnosť a je na mne ukázať, čo je v ňom.“
Pieseň na vajíčku
Dezider Kremmer vlani vystavil v štúrovskom múzeu viac ako 200 vyrezávaných vajec. Medzi špeciálne patria výtvory z prepeličích, kačacích, husacích, ale i pštrosích. Má však za sebou aj netradičné a náročné techniky.
„Vytvoril som vajíčko zdobené tisíckami kamienkov. Pre svetoznámeho maďarského huslistu Zoltána Magamu som na kačacie vajce vygravíroval ľudovú pieseň Pod horami Csitári.“
Pracuje pomocou otáčacieho gravírovacieho stroja s diamantovou ihlou. Na farbenie používa čaj, atramenty i klasické farby na vajíčka. Každé vajíčko je pre neho novou výzvou.
V Slovenskom národnom múzeu
Dezider Kremmer objavil vo vyrezávaní vajíčok zmysel života. Pre neho sú symbolom starých tradícií aj prísľubom nového života. Minulý rok vystavoval svoje výtvory v Štúrove a v Dome remeselníkov v Bíni. S podporou Občianskeho združenia Tradície a hodnoty sa tento rok podarilo jeho vajíčka dostať až do Slovenského národného múzea v Bratislave. Nájdete ich v sekcii Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku. Vernisáž jeho výstavy s názvom Krehké zázraky sa uskutočnila 26. februára.
Autor: Ľudovít Telek