NOVÉ ZÁMKY. Spojená škola s organizačnými zložkami Stredná priemyselná škola elektrotechnická S. A. Jedlika a Obchodná akadémia usporiadala konferenciu o interaktívnom vyučovaní.
Absolvent pôsobí na univerzite v Győri
Riaditeľ László Bábi privítal hostí z odbornej sféry, pedagógov aj bývalých absolventov. Bol medzi nimi primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger, riaditeľ novozámockej strednej odbornej školy Zoltán Varga aj docent Miklós Berta, v súčasnosti pôsobiaci na Univerzite Istvána Széchenyiho v Győri.
Táto stredná škola mi dala veľmi pevné základy a výborných učiteľov. Keď dostanem možnosť, rád tu moje vedomosti odovzdám,“ povedal M. Berta. „Na univerzite pripravujeme interaktívne študijné materiály s voľne šíriteľnými bezplatnými softvérmi. Sú vhodné pre učiteľov, ktorí v ňom môžu vytvárať študijné materiály alebo testy.“
Riaditeľ L. Bábi otvára konferenciu. Po jeho ľavici bývalý absolvent M. Berta. Foto: (MA)
Začali skôr ako Harvard
Interaktívne vyučovanie vo vtedajšej elektrotechnickej priemyslovke začali uplatňovať začiatkom deväťdesiatych rokov.
„Projekt Efektívne počítačom podporované vzdelávanie sme vyskúšali skôr, ako vraj na to prišli na Harvarde,“ usmieva sa Štefan Švarc, ktorého považujú za zakladateľa interaktívneho vzdelávania.
„Umožnili sme žiakovi komunikovať s pedagógom prostredníctvom hlasovacieho zariadenia, ktoré učiteľov počítač priebežne vyhodnocuje. Spätná väzba a reakcie žiakov mali vplyv na ďalší priebeh vyučovania. Hneď po otázke sa dožadovali vysvetlenia, a ak sa im nepáčilo, presadzovali svoj názor,“ pokračuje.
Program žiakov pred rokovaním pegagógov. Foto: (MA)
Začal s tlačidlami a káblami
Jeho prvé hlasovacie zariadenie malo klasické tlačidlá a káblové rozvody. Reakcie žiakov vyhodnocoval laptop z generácie, ktorá mala ešte guličkovú myš.
„Technika je len jednou z podmienok. Musím mať so žiakmi spätnú väzbu. Dobrá otázka tak spustí ďalšiu reakciu. Dnes všetko funguje samo a žiaci majú málo možností pridať vlastný vklad.
Keď sme vyhodnocovali obľúbenosť predmetov, najvyššie sa umiestnili práve tie vyučované interaktívnou metódou.
Pritom si nemyslím, že som lepší učiteľ. Len dávam šancu žiakom ukázať, že v nich niečo je,“ dodal.
Kto príde a pracuje, zarobí
Princíp vraj funguje podobne ako vo firme: kto príde do roboty, má šancu zarobiť. Kto sa „uleje“ z písomky, nezarobí.
Na stretnutí sme oslovili aj riaditeľa Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu Rudolfa Mišáka.
„Tiež sme zapojení do projektu rozvoja stredného odborného vzdelávania. Vybavili sme učebňu interaktívnou tabuľou a tabletmi, hádam bude aj softvér na vyhodnocovanie odpovedí žiakov.
V tom nevidím problém. Len neviem, ako sa bude takýmto spôsobom vyučovať cudzí jazyk. Tam treba hlavne komunikovať, ak chceme dosiahnuť nejakú zručnosť,“ povedal pre MY.
Súčasťou stretnutia pedagógov boli aj otvorené hodiny a diskusný panel o elektronickej pedagogickej dokumentácii.
R. Švarc (celkom vpravo) pred začiatkom konferencie. Foto: (MA)