KOMAJTICE. Predtým bola v týchto priestoroch klasická Izba revolučných tradícií, ktorých sme mali v minulom Československu stovky. Keď v roku 1997 prišla do školy učiteľka dejepisu a angličtiny Mária Derďaková, z „revolučnej izby“ zostali už takmer trosky.
Učiteľka vyhlásila v obci zbierku starých predmetov a nečakane sa stretla s veľkým ohlasom. Komjatičania priniesli domáce potreby, hospodárske nástroje, knihy, odevy a podobne. Onedlho v bývalej izbe revolučných tradícií začalo byť tesno. Vtedy sa zrodil nápad vytvoriť skutočné historické múzeum.
Vykopané a darované predmety
Múzeum vybudovali samotní pedagógovia. Prezentujú tu archeologické nálezy a národopisné pamiatky – väčšinou z Komjatíc a okolia. Najstaršie pochádzajú z vykopávok uskutočnených v 70. rokoch minulého storočia dvoma komjatickými nadšencami histórie, učiteľmi Gálikom a Podhorcom, ako aj z výskumov Archeologického ústavu SAV. Darované predmety sú opatrené darovacími listinami.
Múzeum pomohlo napríklad pri realizácii projektov Poznávaj vlastnú minulosť – Pátranie po predkoch, Otvorená škola a pod.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7106457/muzeum-v-skole.html >>
Cédečko s piesňami v nárečí
Mária Derďaková pripomenula, že od roku 2005 sa ZŠ Ondreja Cabana spolu s materskou školou zapojila do projektu rozšíreného vyučovanie regionálnej výchovy a ľudovej kultúry.
Vtedy vznikol aj projekt s detským folklórnym súborom Mladosť, v rámci ktorého vydali CD Všetkým pre radosť s 28 ľudových piesňami z Komjatíc. Nahrali ich v pôvodnom komjatickom nárečí.
CD poslúžilo pri vyučovaní hudobnej výchovy, slovenského jazyka aj v mimoškolskej výchove.
Z múzea školská trieda
Čo môže byť užitočnejšie ako spoznávať históriu rodného kraja v obklopení historickými relikviami. Tak vznikol nápad vytvoriť z múzea školskú triedu.
Pomohla aj náhoda. Na povale starej historickej školskej budovy našli tri vyše storočné školské lavice. Reštaurátorka Mária Horňáková, ktorá rada spolupracuje so školským múzeom v Komjaticiach, ich zrekonštruovala a potom ich umiestnili do školského múzea – triedy.
Dnes sú medzi ostatnými modernými lavicami. žiaci v v nich sedia počas hodín dejepisu.
Malý Devín
Učiteľka dejepisu M. Derďaková prízvukuje, že v katastri obce je viacero nálezísk z takmer všetkých období dejín. „Je to taký náš malý Devín. Máme tu viaceré vzácne relikvie od paleolitu až po súčasnosť. Najstaršie exponáty pochádzajú z doby kamennej. V Komjaticach sa našiel pazúrik, mäkkýše zo štvrtohôr, mamutí zub a kosti, nádoby z eneolitu a doby bronzovej. Všetkými týmito unikátnymi predmetmi sa môžeme pochváliť v našom múzeu,“ prezradila Mária Derďaková.
Exponáty školského múzea „rozprávajú“ o Rimanoch, ktorí zavítali na toto územie, o príchode Slovanov, živote v období Veľkej Moravy a v stredoveku. Vytvárajú pohľad na historický vývoj Komjatíc od čias prvej zmienky o obci, cez tureckú prítomnosť, reformné a protireformné hnutie, národno-obrodenecké hnutie, 1. a 2. svetovú vojnu až po súčasnosť. Exponátov sa zozbierali tak veľa, že sa rozhodli rozšíriť priestor o ďalšiu miestnosť na Veľké školské múzeum. Z ďalšej miestnosti bude depozitár predmetov, ktoré sa momentálne nezmestili a v expozícii ich vystavia neskôr.
Relikvia v rukách
Múzeum je prístupné aj verejnosti. Škola usporadúva rôzne podujatia dejepisného charakteru – Deň starej matere s tradičnými jedlami a remeslami, Hračky starých rodičov, dejepisné kvízy a archeologické vykopávky vopred zakopaných predmetov. „V rámci Historického projektu žiaci a rodičia a spoločne vytvárajú makety historických budov – veterný mlyn, veľkomoravskú osadu, stredovekú gilotínu. Všetky sú prezentované v našom múzeu,“ dodala M. Derďaková.
Podobné školské múzeum ako v Komjaticiach, nemajú nielen nikde na Slovensku. Aj v celej Európe sa nájde možno iba zopár podobných objektov.