Obidva nové tituly vydavateľstva Dajama Mestské múzeá na Slovensku a Synagógy na Slovensku majú u nás spoločné azda jediné miesto. Práve tam ich v piatok oficiálne uviedli.
ŠURANY. Riaditeľ mestského kultúrneho strediska a správca mestského múzea Miroslav Eliáš sa so slovenskými múzejníkmi stretáva pravidelne. Na bratislavskej Bibliotéke hovoril aj so zástupcami vydavateľstva, ktoré sa venuje titulom o kultúrnych a prírodných krásach.
Oba tituly súvisia so Šuranmi
V edícii Kultúrne krásy Slovenska pripravovali v poradí 19. a 20. titul: Mestské múzeá na Slovensku a mestské múzeá na Slovensku. Keďže Šurany sú možno jediným miestom na Slovensku, kde mestské múzeum sídli priamo v synagóge, M. Eliáš ponúkol na uvedenie oboch titulov práve tieto priestory.
Na slávnosti privítal viceprimátora mesta Igora Bartoviča, riaditeľa Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavla Mešťana, predsedu Zväzu múzeí na Slovensku Petra Hyrossa, riaditeľa vydavateľstva Dajama Daniela Kollára aj autorov oboch publikácií.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7101819/prva-kniha-o-synagogach.html >>
„Mestské múzeá na Slovensku sú jedným z troch „súrodeneckých“ publikácií s touto tematikou. v tejto problematike. Synagógy na Slovensku sú logickým pokračovaním spracovávania sakrálnych pamiatok, ktoré sme začali v roku 2007 drevenými kostolmi. Asi nemôže byť nič krajšie, ako obe nové knižky ukázať práve na tomto mieste,“ povedal D. Kollár.
Mestské múzeá na Slovensku
Ako povedal autor Peter Máraky, podstatná časť publikácie je venovaná Mestskému múzeu v Bratislave – najstaršiemu pilieru slovenskej pamäťovej kultúry. „Aj medzi úplne mladými múzeami je veľa takých, ktoré majú nadšených pracovníkov. Nie sú len dokumentujúcimi pracoviskami, ale starajú sa o kultúrne pamiatky, osvetu, posilnenie historického vedomia a zdravého lokálpatriotizmu,“ zdôraznil.
Knižka Synagógy na Slovensku je kultúrno-geografickou poznávacou cestou za židovskými pamiatkami a hlavne synagógami Slovenska. Verejnosť o tejto časti histórie Slovenska spravidla vie veľmi málo. Napríklad v medzivojnovom období v Banskej Bystrici hostili športových hostí Makabejských hier, niekedy označovaných ako Židovská olympiáda.
Prvá na Slovensku
„V synagóge posielať do života knihu o synagógach, a súčasne v mestskom múzeu posielať knihu o mestských múzeách je čosi, za čím vidím malý zázrak. Kniha o synagógach Slovenska vyšla zatiaľ len v angličtine. Dnes uvádzaný titul je prvým o synagógach takéhoto charakteru. Bude teda nezmazateľným,“ povedal Pavol Mešťan.
Dodal, že na Slovensku bolo podstatne viac synagóg aj ich veriacich. Židovská kultúra bola súčasťou kultúrneho dedičstva a ovplyvňovala aj ostatné kultúry. Hoci Židia sem na toto územie prišli podľa písomných záznamov v jedenástom a podľa archeologických nálezov v druhom storočí, od ich príchodu žiadna podobná publikácie v slovenčine nevyšla.
Zaujímajú sa aj o Nové Zámky
Novozámockú synagógu v publikácii nazvali pevnosťou. „Ide o starú synagógu , ktorá stála pri hradbách pevnosti. Nezostalo po nej nič – podobne, ako aj z celej pevnosti,“ povedal nám D. Kollár.
Prezradil, že ďalší pripravovaný titul vydavateľstva sa bude venovať pevnostiam a opevneniam. Z nášho regiónu spomenie pevnosti v Komárne a Nových Zámkoch.
Novozámocká je raritou nielen svojím celoeurópskym významom, ale aj tým, že z nej nezostal prakticky ani kameň. Zmizla z povrchu zemského rovnako ako pôvodný Šuriansky hrad.
Návštevníci slávnosti v šurianskej synagóge si mohli prezrieť a kúpiť aj ďalšie tituly vydavateľstva Dajama. Miroslavovi Botkovi učarovali práve slovenské kopce. „Z devätnástich spomenutých v knihe som preliezol minimálne desať. Niektoré terény boli také náročné, že sa na ne smelo liezť len s horským vodcom,“ povedal nám čerstvý dôchodca.
Absolútnym prekvapením bol kultúrny program podujatia. Okrem hudobníkov šurianskej ZUŠ divákov svojím speváckym vystúpením ohromil riaditeľ kultúrneho strediska Miroslav Eliáš.