NOVÉ ZÁMKY. V hale na Vinohradoch oficiálne uviedli do prevádzky linku na výrobu drevených brikiet a peliet. Mesto ju zriadilo v rámci slovensko-maďarského projektu Spoločne pre prírodu, kofinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Celkový rozpočet projektu Nových Zámkov a maďarského Mosonmagyaróváru je približne 890-tisíc eur, partneri sa na nej podieľajú rovnakým dielom. Halu pre výrobu poskytla spoločnosť Brantner, linku prevádzkuje mestská príspevková organizácia Novovital.
Jediný úspešný projekt
„Je to jediný úspešný projekt v rámci cezhraničnej spolupráce, ktorý komplexne rieši enviroproblematiku, výrobu kuriva a pomoc sociálne slabším ľuďom,“ povedal na otvorení linky primátor mesta Gejza Pischinger.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7098717/linka-na-brikety.html >>
„Nastavili sme podmienky tak, aby seniori s limitovanými príjmami zadarmo dostávali kurivo.
Drevenými briketami a peletami chceme vykurovať denný stacionár pre dôchodcov na Podzámskej ulici, neskôr prípadne aj mestskú plaváreň,“ dodal primátor.
Brikety aj pelety
Drevenú hmotu budú rezať aj pomocou výsuvnej plošiny, ktorá je tiež súčasťou projektu. Konáre sa podrvia pojazdným štiepkovačom a naložia do kontajnerového auta. Pred samotným spracovaním štiepky usušia v bubnovej sušičke vykurovanej tiež kotlom na štiepky.
Takto sa pripravuje surovina na výrobu. Foto: (MA)
Materiál s vlhkosťou 12 percent postupuje cez šnekový dopravník do zásobníkov briketovačky a peletovačky. Tam sa bez pridania lepidla štiepky lisujú na brikety. Peletovačka spracováva materiál rozomletý najprv na prach. Pelety a brikety sa balia do 25-kilogramových vriec alebo maxibagov.
Ponúkli spoluprácu aj mikroregiónu
V linke už skončili všetky vianočné stromčeky, najprv ich však museli zbaviť papierových obalov a špagátikov.
„Budeme tu spracovávať drevo z chorých stromov v meste. Konečne môžeme obnovovať zeleň, ako je to naplánované. Ak počítame aj s čistením lesoparku Berek, máme zásoby dreva na viac rokov,“ povedal primátor.
„Starostom obcí v našom mikroregióne sme ponúkli, že prídeme s technikou a zadarmo podrvíme drevený odpad, za ktorého spracovanie by inak museli platiť,“ dodal G. Pischinger.
Kotol pre dôchodcov musia kúpiť za vlastné
Spoločnosť Novovital žiadala mestských poslancov, aby v rozpočte roka 2014 vyčlenili 12-tisíc eur na nákup kotla, ktorým by vykurovali stacionár pre seniorov na Podzámskej ulici. Zastupiteľstvo však túto sumu neuvoľnilo.
„Nie je to až taká veľká investícia. Novovital to zaplatí z vlastných zdrojov, za dva-tri roky by sa to malo vrátiť,“ predpovedá primátor Nových Zámkov. Mesto chce obnoviteľné zdroje energie využívať aj po ukončení financovania projektu Európskou úniou.